REKLAMA

Prokuratura prowadzi śledztwo ws. byłego prezesa PKO BP

2021-09-09 15:46
publikacja
2021-09-09 15:46
Prokuratura prowadzi śledztwo ws. byłego prezesa PKO BP
Prokuratura prowadzi śledztwo ws. byłego prezesa PKO BP
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Prokuratura regionalna w Lublinie prowadzi śledztwo w sprawie Zbigniewa Jagiełły, byłego prezesa PKO BP – donosi serwis rmf24.pl. Postępowanie dotyczy wyrządzenia bankowi w latach 2011-2012 szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Miało do tego dojść poprzez nadużycie uprawnień, niedopełnienie obowiązków i nienależytą dbałość o interesy majątkowe spółki. Szczegóły są tajne – informuje RMF. Serwis przypomina, że  dwa lata temu zawiadomienie w sprawie Zbigniewa Jagiełły złożył prezes NIK Marian Banaś.

Był to efekt kontroli odpraw kadry kierowniczej w strategicznych spółkach Skarbu Państwa w latach 2011-2017. Z raportu Izby wynikało, że kontrolerzy mieli wątpliwości dotyczące wydania 5,5 mln zł, ale nikt do tej pory nie usłyszał zarzutów. Chodzi między innymi o wynagrodzenia, odprawy, odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

W maju 2021 r.  Zbigniew Jagiełło niespodziewanie złożył rezygnację z funkcji szefa PKO BP. Przestał kierować pracami banku miesiąc później. Na stanowisku prezesa PKO BP zasiadał od 2009 roku i był jednym z nielicznych szefów spółek skarbu państwa, którzy nie stracili posady po dojściu PiS do władzy. Bank nie podał przyczyn rezygnacji.

Zbigniew Jagiełło z bankowością i finansami związany od ponad dwudziestu pięciu lat. Przez blisko 9 lat pełnił funkcję prezesa Zarządu Pioneer Pekao TFI S.A. W globalnej strukturze Pioneer Investments nadzorował dystrybucję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). W drugiej połowie lat 90. m.in. jako wiceprezes Zarządu współtworzył PKO/Credit Suisse TFI S.A. 

Obecnie Zbigniew Jagiełło zasiada w radzie nadzorczej Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika. Z kolei pracami banku kieruje Jan Emeryk Rościszewski.

WB/Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (6)

dodaj komentarz
friedens
Powinnien mieć dwórki. Bankierów z dwórkami nie ruszają.
alberto2020
I niby prokuratura nie miała takiej wiedzy rok czy dwa lata temu jak facet był prezesem państwowego banku.. Materiały musiały być dawno zebrane ale poczekali aż nie będzie pełnił funkcji, którą można powiązać z rządem
langdon25
Pan zbyszek dobiera się do „d” najlepszemu partnerowi pinokia :-)))

Jak oni się wszyscy w gronie dobrej zamiany kochają - aż serce rośnie - istna katolicka miłość do bliźniego :-))).
the_mind_renewed
No weźcie dajcie sobie siana. Jak można podejrzewać bankiera, i to jeszcze prezesa. Oni wszyscy są tacy szlachetni. Np. Glapiński i dwórki, ich szlachetność człowieka powala.
zops
Prosimy wpłynąć pozytywnie na sprawę XV Ns 113/21/U.M. W sądzie okręgowym w Gdańsku, sprawę prowadzi SSO Urszula Malak. Posiedzenie wyznaczono na dzień: 18 października 2021 roku, o godz. 12:40, sala nr 117. Sprawę wszczęto z wniosku Prokuratora Okręgowego w Gdańsku, z Wydziału VI sądowego. W treści uzasadnienia wniosku prokuratora Prosimy wpłynąć pozytywnie na sprawę XV Ns 113/21/U.M. W sądzie okręgowym w Gdańsku, sprawę prowadzi SSO Urszula Malak. Posiedzenie wyznaczono na dzień: 18 października 2021 roku, o godz. 12:40, sala nr 117. Sprawę wszczęto z wniosku Prokuratora Okręgowego w Gdańsku, z Wydziału VI sądowego. W treści uzasadnienia wniosku prokuratora okręgowego Agnieszki Rzeszot, w uzasadnieniu prokurator Agnieszki Rzeszot, podano iż CYTAT: zamieszkuje samotnie i nadużywa alkoholu. Nie utrzymuje kontaktu z bratem Piotrem Żurawskim. (...)" Tymczasem brat jest zamieszany w zabójstwo mojej i jego własnej, jego rodzonej matki. Być może brat utracił zmysły z powodu wyrzutów sumienia. PROKURATOR I być może również i SĄD CHRONI INTERESÓW ok. PIĘĆDZIESIĘCIOOSOBOWEGO GANGU POLSKICH FUNKCJONARIUSZY POLSKIEJ POLICJI I POLSKICH PROKURATORÓW.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki