Prezes Pekao: Repolonizacja banków się sprawdziła

Po dwóch latach z jeszcze większą pewnością można powiedzieć, że repolonizacja części sektora bankowego miała sens i przynosi korzyści - mówi w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Sieci" prezes Pekao Michał Krupiński.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Krupiński w rozmowie z "Sieci" podkreśla, że kierowany przez niego bank Pekao, który jest częścią grupy PZU, to nowocześnie zarządzana instytucja finansowa i niewątpliwie ważny podmiot dla polskiej gospodarki.

Prezes Pekao był pytany, czy obawia się decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie tzw. kredytów frankowych. "Jako bank Pekao SA nie obawiamy się, bo nie mamy takich kredytów w portfelu. Ale dla całego sektora bankowego niewątpliwie może to być wyzwanie" - powiedział Krupiński.

Zdaniem Krupińskiego niepewność dotycząca kursu, jaki obierze TSUE w swojej opinii dotyczącej umów frankowych, "rzutuje w różnym stopniu na wyceny wszystkich banków".

"Trzeba natomiast zwrócić uwagę, że kluczowym czynnikiem w przypadku oceny zachowania zwrotu dla akcjonariuszy Pekao na tle rynku jest nie tylko kurs akcji, ale całkowitego zwrotu dla akcjonariusza (TSR), który berze pod uwagę zachowanie kursu akcji, lecz również wielkość dywidend, jakie bank wypłacił" - powiedział.

I jak dodał, "biorąc pod uwagę tylko ostatnie dwa lata, czyli od czasu zmian właścicielskich w banku Pekao, wspomniany TSR akcji zachowywał się o blisko 16 proc. lepiej niż indeks największych banków w Europie i o blisko 5 proc. lepiej niż indeks największych banków rynków wschodzących w tym czasie, a Pekao wchodzi w skład obu tych indeksów".

Według szefa Pekao kluczowe cele banku zapisane w strategii 2020, czyli: ROE 12,5 proc., 3 mld zł zysku netto oraz wskaźnik kosztów do dochodów (C/I) poniżej 40 proc., są realne.

Krupiński za "imponujący" uznaje projekt chmury obliczeniowej, powołanej przez PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju. "Na pewno obserwujemy te obszary, zastanawiając się, co moglibyśmy dołożyć nowego, co można wnieść wyjątkowego, a zarazem wspierającego naszą transformację biznesową" - powiedział.

aop/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 12 karbinadel

Od kiedy to pisyzacja jest repolonizacją?

! Odpowiedz
2 11 mith21

Jasne, że się udała. Nowe stołki dla partyjniaków się znalazły.

! Odpowiedz
25 33 jes

Jak to pięknie, gdy prezes banku wychwala powrót do socjalizmu. Wprost wspaniale.

! Odpowiedz
28 21 cowabunga

a niepokornych będziemy "upadać" - patrz banki Czarneckiego.

! Odpowiedz
29 38 trooper

Buahaha, swój swoich poklepał po ramieniu. A gdzie jakaś doza niezależności przy wydawaniu opini? Swojego chwalić nie sztuka.

! Odpowiedz
37 62 antek10

Oprocentowanie lokat pnizej wskaznika inflacji. Buahahha "sukces" rzadu. Zrobili monopol.

! Odpowiedz
45 42 marianpazdzioch

LOL jeszcze trochę i zabiorą się za supermarkety i fabryki butów. A nie czekaj, fabryki już to kontrolują za pomocą OFE.

! Odpowiedz
55 34 marxs

"e jesteśmy w stanie sterować cenami. Ten czas się już skończył, żyjemy zupełnie w innym okresie. Apeluję do pana Grzegorza Schetyny, żeby się obudził i to zobaczył. Mamy gospodarkę rynkową i ten rynek reguluje cenę. Tak jest, o to walczyliśmy - tak Stanisław Karczewski odniósł się do słów lidera Platformy Obywatelskiej, który skrytykował PiS za wzrost cen w sklepach"-łżesz jak rasowy PIS karczewski jak była debata Tusk-kaczyński to kaczyński zarzucał Tuskowi wysokie ceny jabłek i że to on Tusk jest temu winien

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 20 trooper

Wolny rynek, tak możę 50/50. Nie ma niezależnego banku centralnego, więc o dodruku złotówki decyduje partia, więc partia drukując na potęgę i utrzymując niskie stopy doprowadza do podyżek cen w sklepach. Przecież towary nie drożeją, tylko złotówka słabnie. Jak ktoś zarabia w euro czy dolarach to podwyżek nie widzi żadnych. Inflacji w eurostrefie nie ma wcale!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
59 55 znawca_inwestor

Pewnie że się sprawdziła: alior setki milionów zł strat z powodu złych kredytów, pekao sa ma dać kasę na wieże.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil