REKLAMA

Podejrzany o przemyt 275 kg heroiny nie przyznaje się do winy

2020-03-09 14:16
publikacja
2020-03-09 14:16
Podejrzany o przemyt 275 kg heroiny nie przyznaje się do winy
Podejrzany o przemyt 275 kg heroiny nie przyznaje się do winy
fot. Stanislavskyi / / Shutterstock

37-letni Marcin K., który został aresztowany w sprawie przemytu m.in. 275 kg heroiny, nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Spółka, do której przyszły kontenery z narkotykami, zajmowała się importem-eksportem, ma siedzibę w Gdańsku.

"Większość dowodów do sprawy ujawnionego w niedzielę przemytu 275 kg heroiny, to materiały tajne. Aresztowany wz. ze śledztwem 37-letni mieszkaniec małopolski Marcin K. wcześniej nie przewijał się w policyjnych materiałach. Nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień" - dowiedziała się PAP od osoby zbliżonej do śledztwa.

Marcin K. był niekarany. Formalnie to biznesmen prowadząc działalność gospodarczą. Spółka importowo-eksportowa, którą zarządzał, ma siedzibę w Gdańsku.

Jak wcześniej ujawniła prokuratura, Marcinowi K. po przewiezieniu do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty udziału w przemycie znacznej ilości środków odurzających w postaci kokainy w ilości 126 kilogramów oraz heroiny w ilości 275 kilogramów.

"Śledztwo gdańskiej Prokuratury Regionalnej w sprawie międzynarodowego gangu zajmującego się przemytem narkotyków zaczęło się od ujawnienia w grudniu 2018 r. w porcie w Rotterdamie 126 kg kokainy o czarnorynkowej wartości 28 mln zł. Narkotyki były ukryte w jednym z kontenerów z owocami cytrusowymi, który płynął z Ameryki Południowej przez Rotterdam do Gdyni" - powiedziała rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Marzena Muklewicz.

Po wpłynięciu statku do portu w Rotterdamie, transport został zatrzymany.

Śledczy ustalili, że przez Polskę przebiegają dwa kanały przerzutu narkotyków do państw Europy Zachodniej: kokainy z Ameryki Płd. oraz heroiny z Bliskiego Wschodu.

Według prokuratury, kanały przemytu zostały zorganizowane przez Marcina K. pod pozorem prowadzenia działalności gospodarczej - importu i eksportu legalnych towarów, np. owoców.

Pod koniec lutego funkcjonariusze CBŚP i KAS skontrolowali w gdyńskim porcie cztery kontenery, które przypłynęły z jednego z krajów azjatyckich z zadeklarowanym w dokumentacji celnej ładunkiem skał – steatytu. W kontenerach znajdowało się 80 palet z workami wypełnionymi kruszywem. Po przesypaniu zawartości wszystkich worków, w trzech z nich stwierdzono - oprócz materiału skalnego - paczki z szarą substancją. W kontenerze ujawniono 275 kg czystej heroiny.

Jak wynika z ustaleń prokuratury, narkotyki trafić miały na obszar celny Unii Europejskiej, w tym do Belgii, Holandii oraz Niemiec.

Działania kierowane w gang koordynował Europol. Zatrzymania równocześnie odbyły się w Belgii, Holandii, Turcji i Polski.

W Polsce zatrzymano 37-letniego Marcina K., mieszkańca województwa małopolskiego, który był odpowiedzialny za organizację kanału przerzutu narkotyków na terenie kraju.

Łącznie zatrzymano 13 osób: z czego osiem w Turcji, w tym jedną podejrzaną o zabójstwo, trzy osoby w Holandii oraz po jednej osobie w Belgii i w Polsce. Śledztwo ma charakter rozwojowy, nie są wykluczone dalsze zatrzymania i zarzuty w tej sprawie.

Podejrzanemu o organizację przemytu Polakowi grozi do 15 lat więzienia. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki