Piechociński: Polskie jabłko zmieni smak dla Chińczyków?

redaktor Bankier.pl

- Dla nas jabłko jest dobrem narodowym. W poprzednich latach w eksporcie jabłka wyprzedziliśmy Chińczyków, a w zeszłym roku nie daliśmy się embargu rosyjskiemu, przede wszystkim na polskie jabłko. Z pewnością Polska nie będzie jednym z tych krajów, które będą chciały obniżyć prawie 25% cło na importowanego banana z regionów Ameryki Łacińskiej - mówi Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki w latach 2012-2015.

Banan dzisiaj w sieciach handlowych kosztuje w detalu poniżej 2 zł, a jabłko w tym sezonie jest droższe, w związku z tym ta rywalizacja jest widoczna. Jabłko ma przy tym więcej funkcji, bo nie tylko będzie konsumowane tak jak banan, ale stanie się surowcem coraz bardziej strategicznym, przetwórczym. Widzimy to na przykładzie tego roku.

Piechociński: Polskie jabłko zmieni smak dla Chińczyków?


Trzeba przyznać, że ten rok dla jabłka detalicznego będzie trudniejszy, bo Rosjanie zatkali kanały dystrybucji tego owocu na rynek rosyjski. Dzięki partnerom, np. bałkańskim, polskie jabłko pojechało w opakowaniach podpisanych w ich językach narodowych i znalazło satysfakcjonujący rynek wśród rosyjskich konsumentów.

W tym roku będzie to trudniejsze. Jednak przypomnę, że otworzyliśmy kilka znaczących rynków, także pozaeuropejskich, z Kanadą na czele. Mamy nadzieję, że dobra wiadomość przyjdzie niedługo także ze Stanów Zjednoczonych. Współpracujemy też Singapurem, Wietnamem, Indonezją, Indiami i krajami arabskimi, gdzie sprzedajemy dużo jabłek.

Sądzę, że to co, co wydarzyło się po "kryzysie embargowym" z Rosją, czyli zwiększenie przetwórstwa jabłka, daje szansę na trwałą sprzedaż dużej produkcji. Szacujemy, że w tym roku zbiory były na poziomie 3,3 - 3,5 mln ton, czyli porównywalnym z zeszłym rokiem. Mimo suszy, polskie jabłko detaliczne jest najpiękniejsze w historii. 

Pamiętajmy też, że znaczna część polskiego jabłka eksportowego była w pewnej monokulturze idareda eksportowego robiona pod smaki rosyjskie, a Indie, Singapur, kraje arabskie, proponują nam potrzebę trochę innego jabłka. Dlatego Instytut w Skierniewicach, a także nasi sadownicy, muszą w najbliższych latach dokonać dywersyfikacji różnych gatunków w polskich sadach - mówi Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki w latach 2012-2015.

Anna Drozd

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 ~jabl

Polskie jabłko najlepiej zjeśc w sklepie , bo na drugi dzień zgniłe.Czym tu sie chwalic ? - zgniłymi jablkami.

! Odpowiedz
0 2 ~yontek

pierdu ,pierdu ......,tekst sponsorowany ,

! Odpowiedz
0 3 ~endi

Dlaczego jabłka deserowe tak szybko się psują ? przykład szampion reno po zerwaniu można je przechowywać 2 tyg i gnije , nawet nie wiadomo czemu , a stare odmiany jabłek jak szara reneta mogą leżeć aż do wiosny ?

! Odpowiedz
2 8 ~qwe

Chińczycy nie przyjechali tu po jabłka !!!!
Podglądają największego konkurenta żeby skopiować jego sukces
My im wszystko pokażemy sfotografujemy i się będziemy cieszyć że sprzedamy 500 ton na Chiński rynek. Za 5 lat oni zaleją wszystkie rynki kopią naszych jabłek..
A pseudopolitycy się z tego cieszą.

! Odpowiedz
1 7 ~roberto

Uprawa jabłek to żadna tajemnica, ważny jest klimat dający polskim jabłkom wyjątkowy smak. Niech sobie Chińczycy podglądają klimat

! Odpowiedz
2 3 ~qwe odpowiada ~roberto

Popatrz na mapę i wybierz region, klimat taki jak w Polsce też jest

! Odpowiedz
0 1 ~roberto odpowiada ~qwe

Między jabłkami chińskimi i polskimi jest taka sama różnica jak między truskawkami

! Odpowiedz
1 3 ~qwe odpowiada ~roberto

Wyjątkowy smak !!
Za dużo telewizji ogladasz I Magdy Gesler
Całość produkowanej żywności ma smak coraz gorszy, coraz więcej chemii, polepszaczy itp,itd
Do tej pory pamietam zapach chleba gdy byłem dzieckiem. Powąchaj teraz chleb zwłaszcza krojony z torebki !!!!!
Nie powtarzaj zasłyszanych sloganów.

! Odpowiedz
0 0 ~qwe odpowiada ~roberto

Tzn tamte są tańsze
I jjesz je w jogurtach i wszystkim innym (truskawkowym )oczywiście.

! Odpowiedz
1 2 ~roberto odpowiada ~qwe

Miałem wątpliwą przyjemność jeść chińskie jabłka. Raz skusiłem się na chińskie truskawki i poleciały do kosza bo były niejadalne. Tak samo jest z czosnkiem. Za lepszą jakość żywności trzeba więcej zapłacić, tak jest na całym świecie, więc przestań powtarzać zasłyszane slogany tylko wybierz się do porządnego sklepu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne