REKLAMA

PKO BP: Firmy liczą na ożywienie popytu wraz z ustępowaniem presji inflacyjnej

2023-06-01 11:45
publikacja
2023-06-01 11:45

Firmy spodziewają się ożywienia popytu wraz z ustępowaniem presji inflacyjnej, choć wskazują na trudne warunki związane przede wszystkim ze słabym popytem sektora budowlanego - wskazali w czwartek ekonomiści banku PKO BP w komentarzu do danych S&P Global.

PKO BP: Firmy liczą na ożywienie popytu wraz z ustępowaniem presji inflacyjnej
PKO BP: Firmy liczą na ożywienie popytu wraz z ustępowaniem presji inflacyjnej
fot. Yury Kim / / Pexels

S&P Global podał w czwartek, że wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w maju wyniósł 47 pkt. wobec 46,6 pkt. w kwietniu. Jak wskazali ekonomiści PKO Banku Polskiego, poprawa indeksu to zasługa przede wszystkim spowolnienia spadku produkcji i zamówień. Ich zdaniem, towarzyszyło mu rekordowe złagodzenie presji kosztowo-cenowej.

"W maju zarówno produkcja, jak i liczba zamówień obniżały się, choć ich spadek spowolnił względem kwietnia. Ograniczanie produkcji było związane nie tylko ze słabym popytem, widocznym przede wszystkim po stronie zamówień zagranicznych, ale również z dążeniem do zredukowania zapasów poprodukcyjnych, które obniżyły się po raz pierwszy od trzech miesięcy. Towarzyszył temu spadek zaległych zamówień najszybszy od prawie roku" - podano.

Jak zauważyli ekonomiści, drugi miesiąc z rzędu zaraportowano spadek kosztów czynników produkcji i cen wyrobów gotowych, którego skala była największa w historii badania. "W ankiecie wskazywano, że niższe koszty są związane z niższymi cenami surowców, w tym metali, surowców chemicznych i plastiku, a także z mocniejszym złotym, który ograniczał wzrost cen importu" - podkreślili. Ich zdaniem, istotna dla łagodzenia presji kosztowej była również dalsza poprawa sytuacji w łańcuchach dostaw.

"Redukcja czasu dostaw w maju była największa w ostatniej dekadzie. Poprawa dotyczyła również dostępności czynników produkcji, a firmy raportowały możliwość wynegocjowania lepszych warunków cenowych z dostawcami" - przekazani.

W ocenie ekonomistów PKO BP, nastroje przedsiębiorstw odnośnie kolejnych 12 miesięcy pozostały optymistyczne, choć relatywnie słabe na tle historycznym. "Firmy spodziewają się ożywienia popytu wraz z ustępowaniem presji inflacyjnej, choć wskazują na trudne warunki związane przede wszystkim ze słabym popytem sektora budowlanego. Towarzyszy temu wysoka ostrożność w dokonywaniu zakupów i zatrudnianiu – oba subindeksy obniżają się od blisko roku, choć w przypadku zatrudnienia skala spadku osłabia się" - podkreślili.

Według nich, choć koniunktura w przemyśle pozostaje słaba, PMI za maj może zapowiadać punkt zwrotny w tym sektorze. "Wyraźne łagodzenie presji kosztowo-cenowej stanowi kolejny dezinflacyjny sygnał dla RPP, a tendencje te powinny przekładać się również na sektor konsumencki" - ocenia PKO BP.

Jak podał S&P Global w maju PMI pozostał poniżej neutralnego progu 50,0, rejestrując wartość 47,0 pkt. i sygnalizując pogorszenie koniunktury w polskim przemyśle trzynasty miesiąc z rzędu.

autorka: Aneta Oksiuta

aop/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki