Od 2014 roku abonament RTV droższy

5,90 zł miesięcznie zapłacą od stycznia 2014 r. użytkownicy odbiorników radiowych, opłata za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego wyniesie 19,30 zł miesięcznie - poinformowała w poniedziałek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

nie wpuściłem kontrolera opłacania abonamentu RTV, co teraz? » Nie wpuściłem kontrolera opłacania abonamentu RTV, co teraz?

Oznacza to, że w przyszłym roku za użytkowanie nadajnika radiowego abonenci zapłacą miesięcznie o 25 gr więcej, a o 65 gr więcej za użytkowanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego.

W poniedziałkowym komunikacie KRRiT przypomniała, że przy opłacaniu abonamentu za okres dłuższy niż jeden miesiąc przysługują ulgi w opłatach. Opłatę abonamentową należy wnieść do 25. dnia każdego miesiąca. Opłaty na poczet 2014 r., według nowych stawek, można będzie wnosić od 30 maja br.

Do końca 2013 r. obowiązują stawki 5,65 zł miesięcznie za używanie odbiornika radiowego i 18,65 zł miesięcznie za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego.

W zeszłym roku wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego wzrosły po raz pierwszy od prawie dekady. Zgodnie ze sprawozdaniem Krajowej Rady za 2012 r. opłaty wyniosły 550 mln zł i były wyższe o 80 mln zł od opłat w 2011 r. W ocenie KRRiT wzrost wpływów był zasługą poprawy ściągalności zaległości przez Pocztę Polską, organ uprawniony do poboru.

Zdaniem przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka "ten sposób zbierania opłaty audiowizualnej jest już anachroniczny i on dożywa swoich dni". "Może będzie skuteczny przez rok albo przez dwa" - mówił w poniedziałek w radiowej Trójce. Jak przekonywał przewodniczący, ten czas powinien zostać wykorzystany do opracowania nowego aktu prawnego, w którym znalazłby się nowy system finansowania mediów publicznych.

Dlaczego masz obowiązek płacić abonament RTV » Dlaczego masz obowiązek płacić abonament RTV

W opinii Dworaka, "wielką groźbą dla mediów publicznych" byłoby odłożenie prac z uwagi na rozpoczynający się okres przedwyborczy i powrót do nich za trzy lata.

"Wiem, że pewne prace zostały podjęte w Ministerstwie Kultury. Krajowa Rada i nasi eksperci biorą udział w tych pracach. Mam nadzieję, że za tym pójdą nie tylko prace eksperckie, ale również decyzje polityczne" - mówił przewodniczący KRRiT.

Dworak przypomniał, że abonament płaci zaledwie osiem procent słuchaczy i widzów. "Nie istnieją skuteczne środki kontroli dla osób, które nie zarejestrowały odbiorników. To jest ta zasada, która nie powinna już obowiązywać, bo nikt nie będzie przecież rejestrować telefonu komórkowego (...), a to też jest odbiornik" - mówił.

"Można ściągać należności z osób zidentyfikowanych i ona jest w związku z tym jeszcze bardziej niesprawiedliwa, bo jest skuteczna wobec tych, którzy zachowali się przyzwoicie i kiedyś zarejestrowali odbiornik radiowy i telewizyjny" - uznał Dworak.(PAP)

mce/ ls/ mow/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~luj

A ja sram na abonament, a jak kos sie po niego zglosi - to mu tez nasram do ryja. I tyle !

! Odpowiedz
0 0 ~Robin

No i mamy kolejne podwyżki... ale tak będzie w nieskończoność. Fajne zestawienie ile wyniosą podwyżki znalazłem tutaj: http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/abonament-rtv-2012-kolejna-podwyzka.html


! Odpowiedz
0 0 ~olo

Z nadmiaru pieniędzy przewraca im się w głowach.Opublikujcie wreszcie ile pieniędzy i do czyich kieszeni idzie z tego abonamentu.Nie zapomnijcie ile zarabiają ci,którzy abonament mają płacić.Może wreszcie jakiś prawdziwy przedstawiciel ludu popatrzy na zbyt łapczywe rączki.

! Odpowiedz
0 0 ~jj

Ja zamiast tego proponuję środkowy palec. Na tyle "was" oceniam.

! Odpowiedz
0 0 ~zdzisiek z bagien

I za to właśnie powinni ich rozgonić. Odtrąbili sukces, jakim było zwiększenie wpływu z abonamentu, to zamiast ludzi zachęcić obniżką ceny lub przynajmniej jej utrzymaniem, to klasyczna podwyżka. Typowo polskie myślenie - byle się jak najszybciej nachapać. Przekształćcie się w telewizje kodowaną, wtedy ujrzycie swoją prawdziwą wartość rynkową.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Sirk

A miało być tak pięknie ... cóż to za kraj, który jak w królestwie - skarbiec świeci pustką - to się wyprawę poza mury robiło i już było ... tak i teraz jak nie ma polityk to do kieszeni obywatela. Przecież to Pan Premier powiedział, że abonamentu nie trzeba płacić i tego się będę trzymał.

!
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl