REKLAMA

Marża EBITDA Wieltonu wzrosła w I półroczu do 7 proc.

2021-09-16 09:16
publikacja
2021-09-16 09:16
Marża EBITDA Wieltonu wzrosła w I półroczu do 7 proc.
Marża EBITDA Wieltonu wzrosła w I półroczu do 7 proc.
/ Wielton

Marża EBITDA grupy Wielton wzrosła w I półroczu 2021 roku do 7 proc., czyli do poziomu całorocznego celu, z 2,9 proc. przed rokiem - podała spółka w komunikacie prasowym. Wielton rozpoczął prace nad nową strategią grupy.

„Jesteśmy zadowoleni z osiągniętych wyników. Skokowy wzrost zyskowności na wszystkich poziomach jest wynikiem odbudowy przychodów ze sprzedaży, poprawy efektu dźwigni operacyjnej, dzięki modernizacji mocy w Wieluniu, oraz utrzymywania dyscypliny kosztowej w Grupie. W I półroczu wypracowaliśmy marżę EBITDA w wysokości 7 proc., czyli na poziomie celu założonego na cały 2021 rok. Utrzymanie tak dobrego poziomu marży EBITDA w całym roku jest naszym celem, ale będzie wymagało od nas dodatkowego wysiłku i ścisłej dyscypliny kosztowej. Obserwujemy bowiem utrzymujące się wysokie ceny surowców i komponentów, a ich pozyskiwanie jest utrudnione ze względu na wciąż zaburzone łańcuchy dostaw. Widoczna jest też mniejsza dostępność pracowników, szczególnie we Francji i w Wielkiej Brytanii. Chociaż dobrze radzimy sobie z tymi wyzwaniami, wywierają one coraz większą presję na nasze wyniki" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym dyrektor finansowy wiceprezes Grupy Wielton Piotr Kamiński.

Wielton jest spółką zajmującą się produkcją naczep, przyczep i zabudów samochodowych.

W pierwszym półroczu 2021 skonsolidowane przychody grupy zwiększyły się rdr o 60,6 proc., do ok. 1,31 mld zł. Wielkość sprzedaży wyniosła 10,91 tys. sztuk i była o 53,9 proc. wyższa niż w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku.

Grupa zanotowała dwucyfrowe wzrosty na wszystkich kluczowych rynkach działalności. We Francji, w której spółka Fruehauf jest liderem branży, przychody wyniosły 345,1 mln zł., czyli o 52,2 proc. więcej niż przed rokiem. Wyniki te przełożyły się na umocnienie udziałów rynkowych do 20,6 proc. (wobec 16,5 proc. rok wcześniej).

W Polsce przychody spółki Wielton zwiększyły się o 90,3 proc., do 233,7 mln zł. Na krajowym rynku udziały Wieltonu wynoszą 11,8 proc., co daje mu trzecie miejsce wśród największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych.

W Wielkiej Brytanii spółka Lawrence David przesunęła się na pozycję wicelidera, przy wzroście udziałów rynkowych do 13,4 proc., z 10,1 proc. w 2020 r. Awans na drugie miejsce zapewniła sobie zwiększając przychody o 45,5 proc., do 172,3 mln zł.

EBITDA grupy zwiększyła się o 284,9 proc., do 91,6 mln zł. Zysk netto wyniósł 41,5 mln zł, wobec 0,8 mln zł straty na koniec pierwszego półrocza 2020 r. Marża EBITDA wzrosła do 7 proc. z poziomu 2,9 proc. przed rokiem. Marża brutto ze sprzedaży sięgnęła 13,1 proc., wobec 7,9 proc. w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku.

Grupa Wielton planuje osiągnąć w bieżącym roku ok. 2,4 mld zł przychodów przy wielkości sprzedaży produktów na poziomie 20 tys. sztuk. Rentowność EBITDA ma wynieść 7 proc., a wskaźnik dług netto/EBITDA powinien kształtować się na poziomie ok. 2.

Wielton poinformował o rozpoczęciu prac nad nową strategią.

"Rozpoczęliśmy pracę nad nową strategią. Według obecnych planów zarządu, okres którego będzie ona dotyczyła ma obejmować lata 2022-2025. Niezmiennie skupiamy się na zwiększaniu skali działalności Grupy. Naszym celem jest także dalsze utrzymanie bezpieczeństwa płynnościowego, poprawa efektywności operacyjnej oraz optymalne wykorzystanie naszych zasobów produkcyjnych, technologicznych i kadrowych. Bardzo dużo wysiłku zamierzamy włożyć w zarządzanie zwiększoną niepewnością i ryzykami dotyczącymi komponentów, rynku pracy, czy dopasowania cen, gdyż czynniki te stanowią duże wyzwanie dla utrzymania tak dobrego, jak do tej pory rozwoju wyników Grupy" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes Mariusz Golec.(PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Znajdź dla siebie najlepsze konto premium!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki