Krakowski start-up skonstruował RoboCORE, czyli serce robotów

Krakowski start-up technologiczny Husarion zaprezentował w serwisie crowdfundingowym projekt RoboCORE, czyli serce robotów - platformę pozwalająca na tworzenie zarówno prostych, jak i profesjonalnych robotów bez specjalistycznej wiedzy i dużych nakładów finansowych.

Urządzenie zostało pokazane w największym serwisie crowdfundingowym świata Kickstarter.com, za pośrednictwem którego polska firma zamierza zebrać 50 tysięcy dolarów, aby rozpocząć produkcję. Przez najbliższe 30 dni kampanię można śledzić i wspierać na oficjalnej stronie projektu w tym portalu.

Jak tłumaczy szef Husarion Dominik Nowak, bardzo wysokie koszty projektowania i produkcji podzespołów sprawiają, że roboty wykorzystywane są obecnie głównie w wojsku i przemyśle. Robotyka konsumencka nie miała dotychczas szans, by się upowszechnić, ale mamy pomysł, jak to zmienić. Chcemy udostępnić szerokiemu audytorium gotowe moduły pozwalające na tworzenie niedrogich robotów o dużych możliwościach - zapowiada.

Każdy robot składa się z trzech elementów: elektroniki, oprogramowania i mechaniki. RoboCORE to połączenie elektroniki i oprogramowania w obudowie o kształcie przypominającym anatomiczne serce. Urządzenie wyposażone w rozbudowane peryferia, wydajny procesor i intuicyjne oprogramowanie oferuje funkcjonalności, takie jak sterowanie i programowanie z dowolnego miejsca na świecie czy strumieniowe przesyłanie dźwięku i obrazu przez internet.

Urządzenie - zapowiadają jego twórcy - pozwala osobom z podstawową wiedzą programistyczną stworzyć prostego robota w ciągu od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Można go zbudować z wykorzystaniem nieużywanych smartfonów czy tabletów, by następnie za pomocą wi-fi lub sieci komórkowej połączyć gotową konstrukcję z aplikacją w tzw. chmurze obliczeniowej (ang. cloud computing).

Niewielkie (115 x 125 mm w wersji podstawowej oraz 82 x 82 mm w wersji mini) urządzenie kryje w sobie szereg podzespołów udostępniających duże możliwości rozbudowy. Wewnątrz znaleźć można m.in. mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4, miniaturowy komputer Intel Edison z Wi-Fi i Bluetooth 4.0, porty dla silników DC z enkoderami, porty dla czujników, moduły rozszerzeń (np. dla serwomechanizmów), slot na karty micro-SD i wejście micro-USB.

Rynek robotyki konsumenckiej ma przed sobą olbrzymie perspektywy

Przedstawiciele krakowskiego start-upu oceniają, że rynek robotyki konsumenckiej ma przed sobą olbrzymie perspektywy rozwoju. Według przytoczonego przez nich raportu Business Insider Intelligence, do końca 2019 roku jego wartość może przekroczy 1,5 mld dolarów. Analitycy przewidują ponadto, że rynek ten będzie rozwijać się w tempie 17 proc. rocznie, czyli siedem razy szybciej niż rynek robotów przemysłowych.

Wierzymy, że współczesna robotyka konsumencka jest na tym samym etapie co przemysł komputerowy pod koniec lat 70. Wtedy niewiele osób doceniało młodych pasjonatów elektroniki, takich jak Bill Gates czy Steve Jobs; teraz podobnie jest z twórcami robotów - ocenił dyrektor techniczny Husarion Radosław Jarema.

Spółka Husarion została założona w Krakowie w 2013 roku przez Dominika Nowaka i Radosława Jaremę, dwóch absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej, pasjonatów robotyki, mechaniki, elektroniki i telekomunikacji. Firmie udało się pozyskać finansowanie z Funduszu Zalążkowego Krakowskiego Parku Technologicznego, co pozwoliło rozpocząć pracę nad kolejnymi prototypami RoboCORE. (PAP)

rgr/ mab/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~dfg

przecież takie zestawy już istnieją od kilku lat - więc gdzie nowość?

! Odpowiedz
0 0 ~Paweł

Dokładnie. Problemem wciąż pozostaje mechanika, ale ten moduł tego problemu nie rozwiązuje. Nic przełomowego.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.