REKLAMA

IQ Partners w '13 planuje min. 2 wyjścia z inwestycji, wyda ok. 10 mln zł na nowe projekty

2012-12-17 18:08
publikacja
2012-12-17 18:08

Do końca roku IQ Partners może zrealizować do pięciu inwestycji za ok. 4 mln zł. W 2013 roku na nowe projekty zamierza przeznaczyć około 10 mln zł, chce też wyjść z co najmniej dwóch inwestycji - poinformował w rozmowie z PAP prezes spółki, Maciej Hazubski.

"Liczę na to, że w 2013 roku powtórzymy sukcesy z 2011 roku, kiedy udało nam się dokonać dwóch całkowitych i kilku częściowych wyjść z inwestycji. To dla nas minimum, jeśli chodzi o cele dotyczące wyjść na nadchodzący rok. Jeśli chodzi o nowe inwestycje, planujemy na nie przeznaczyć ok. 10 mln zł" - powiedział w rozmowie z PAP Hazubski.

"W ramach IQ Venture Capital będziemy dokonywać inwestycji, o ile w 2013 roku uda nam się wyjść z kilku obecnie realizowanych tam projektów. Przewietrzymy też trochę portfel projektów, wycenimy je i zastanowimy się, które z nich nadal będą wykazywane w sprawozdaniach" - dodał.

Prezes poinformował, że wątpliwości dotyczą ośmiu projektów.

IQ Partners w październiku informował o podjęciu decyzji o wprowadzeniu spółki zależnej Ventures Hub na NewConnect.

"Ventures Hub przekształcamy obecnie w spółkę akcyjną i zastanowimy się, czy nie pozyskać dla niego kapitału na nowe inwestycje. Być może to samo zrobimy w przypadku drugiego inkubatora, InQbe" - powiedział.

Prezes ocenił jednak, że w obecnej sytuacji rynkowej upublicznienie Ventures Hub nie jest priorytetem, tym bardziej, że planowane wyjścia z inwestycji spowodują dopływ środków na nowe projekty.

Prezes poinformował, że 2012 rok zakończy się dla grupy około dziesięcioma inwestycjami na łączną kwotę 10-11 mln zł.

"Do końca tego roku planujemy jeszcze 4-5 inwestycji o łącznej wartości około 4 mln zł. W przypadku trzech projektów jesteśmy już po rozmowach i w ciągu tygodnia - dwóch będziemy mogli upublicznić informacje o przedmiotach i kwotach inwestycji. Pozostałe dwie sfinalizujemy do końca roku" - powiedział.

"Bieżący rok jest pewnym czasem przygotowania na kolejne lata, kiedy to pojawią się wyjścia z inwestycji i wzrośnie nasza aktywność na polu inwestycji. Do tej pory dokonaliśmy sześciu inwestycji. Nie zrealizowaliśmy natomiast żadnego wyjścia z wyjątkiem transakcji na akcjach Langoo.com, ale to transakcja prorozwojowa, obejmująca tylko pewien pakiet akcji" - dodał.

W sierpniu Polskapresse za 500 tys. zł nabyła od IQ Partners 3.571.428 akcji serii E Langloo.com, stanowiących 16,54 proc. kapitału spółki.

Obecnie IQ Partners rozpoczyna współpracę z notowaną na NewConnect Wealth Solutions, która specjalizuje się w zarządzaniu inwestycjami alternatywnymi. Partner, głównie wśród inwestorów prywatnych, prowadzi zapisy do grupy inwestycyjnej, która gromadzony kapitał będzie lokować w przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju. Środki mają być inwestowane w projekty IQ Partners, Warsaw Equity Holding, Capital Parnters, Xevin Investments oraz Total FIZ. Za dystrybucję środków pomiędzy podmioty będzie odpowiadał zarządzający Wealth Solutions.

IQ Partners to podmiot o charakterze funduszu venture capital działający w branży nowych technologii. Realizuje inwestycje przez trzy podmioty. Pierwszy z nich to IQ Venture Capital, który wspiera inwestycje na bardziej zaawansowanym etapie. Pozostałe dwa, Ventures Hub i InQbe, to inkubatory przedsiębiorczości inwestujące w projekty na wstępnym etapie rozwoju.(PAP)

mto/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~startup
co za bzdury?

wszystkie wyjścia z inwestycji IQP na NC to bańki, ludzie co z wami!!

ile Wam zapłacili za ten artykuł?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki