FagorMastercook, wrocławska firma produkująca sprzęt AGD, uzyskała "status upoważnionego przedsiębiorcy AEOF", odnoszący się do uproszczeń celnych oraz bezpieczeństwa i ochrony.
Jak poinformowała PAP w środę Arleta Staszak z FagorMastercook od lutego 2011 r. firma dysponowała certyfikatem AEOC w zakresie uproszczeń celnych.
"Na wniosek FagorMastercook przeprowadzone zostało uzupełniające postępowanie audytowe. Tym razem, oprócz przestrzegania określonych wymogów celnych, posiadania odpowiedniego systemu zarządzania ewidencjami handlowymi i transportowymi oraz udokumentowania wypłacalności, firma musiała również spełnić warunki dotyczące standardów bezpieczeństwa i ochrony. W wyniku pozytywnej oceny wielomiesięcznego, szczegółowego audytu, dyrektor Izby Celnej we Wrocławiu przyznał firmie pełne świadectwo upoważnionego przedsiębiorcy AEOF" - mówiła Staszak.
"Świadectwo przyznane w Polsce, jako jednym z państw członkowskich, uznawane jest w całej Unii Europejskiej" - powiedział dyrektor ds. Logistyki w FagorMastercook Radosław Sobkowicz.
Posiadanie świadectwa AEOF niesie ze sobą szereg uprawnień i ułatwień. Firma podlega mniejszej niż inni przedsiębiorcy liczbie kontroli. Jest również traktowana priorytetowo w przypadku wytypowania do kontroli i może wnioskować o przeprowadzenie kontroli w innym miejscu niż dany urząd celny.