REKLAMA

"Na duże projekty społeczne, powiedzmy, przestrzeni nie ma". Rzeczkowska o programach pomocowych

2022-11-23 11:11, akt.2022-11-23 12:58
publikacja
2022-11-23 11:11
aktualizacja
2022-11-23 12:58

Ostatnie lata to okres wyjątkowych wyzwań dla gospodarki – pandemia, wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny. Ale w tym trudnym okresie musimy także szukać szans – powiedziała w środę w Warszawie minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

"Na duże projekty społeczne, powiedzmy, przestrzeni nie ma". Rzeczkowska o programach pomocowych
"Na duże projekty społeczne, powiedzmy, przestrzeni nie ma". Rzeczkowska o programach pomocowych
/ Ministerstwo Finansów

„Ostatnie lata to okres wyjątkowych wyzwań dla gospodarki – pandemia, wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny. Ale w tym trudnym okresie musimy także szukać szans. I są fakty, które dają nadzieję na przyszłość” – powiedziała w środę podczas odbywającego się w Warszawie kongresu Federacji Przedsiębiorców Polskich minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Zwróciła uwagę, że w czasie kryzysu pandemicznego, pomimo spadku aktywności ekonomicznej na świecie i pomimo zerwania łańcuchów dostaw, recesja w naszej części Europy była dwukrotnie płytsza niż ta zanotowana w Europie Zachodniej.

„W ostatnich latach polscy eksporterzy odnotowali wysoki wzrost obrotów, nasz kraj zwiększył udział w światowym eksporcie. To wynika z relatywnie wysokiej dywersyfikacji produkcji i dużej elastyczności firm. Sytuacja gospodarcza nie została bez wpływu na działalność podmiotów gospodarczych, ale Polska utrzymała status kraju z jednym z najniższych poziomów bezrobocia w UE, a prognozy na lata 2022-2024 mówią, że ten niski poziom bezrobocia zostanie utrzymany” – powiedziała minister finansów.

Podkreśliła, że także finanse publiczne są w dobrym stanie – poziom długu publicznego to 53,8 proc., a więc znacznie poniżej średniej unijnej, deficyt w 2021 r. wyniósł 1,9 proc., w tym roku zaś będzie to 4,7 proc., a w przyszłym – 4,5 proc. Zwróciła także uwagę na strukturę długu i obniżenie udziału długu zagranicznego w zadłużeniu państwa.

Szefowa resortu finansów wzięła udział w panelu dyskusyjnym podczas kongresu, podczas którego mówiła o innym podejściu do pomocy państwa.

„Kiedy rozmawiam z kolegami ministrami finansów z UE, to zdecydowanie słychać, że środki związane z obecnym kryzysem muszą się różnić od tego, co było w pandemii, muszą być bardziej celowane, a także tymczasowe. Ważne jest także poszukiwanie różnych źródeł finansowania, warto zwrócić uwagę, że tarcze energetyczne są nie tylko z budżetu państwa, ale także są finansowane z dodatkowych dochodów firm energetycznych i gazowych. Staramy się tak dobierać źródła finansowania, aby nie wszystko szło w ciężar środków budżetowych” – powiedziała Rzeczkowska.

"Programy społeczne - na pewno te, które funkcjonują, zostaną utrzymane. (...) Deficyt jest w uzasadniony sposób wyższy, ale to są ciągle bezpieczne wartości i takie powinny pozostać. W ramach prac rządu, naszych spotkań, my też rozmawiamy o tym, gdzie pewnych oszczędności i racjonalizacji wydatków poszukiwać. Ale biorąc też pod uwagę to, że mamy szereg wyzwań, które jednak tych wydatków wymagają - jak obronność, zdrowie, czy inwestycje" - powiedziała Rzeczkowska w trakcie Kongresu Federacji Przedsiębiorców Polskich w Warszawie.

"Na duże projekty społeczne, powiedzmy, przestrzeni nie ma" - dodała.

(PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (4)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Wystarczy nie kraść! Czy to nie wasze pisiorskie hasło?
leszczykowy
czyli pieniedzy nie ma i nie będzie.
samsza
zgadza się, wygląda, że to nowa linia całego rządu, że nic nie mogą...
simonsoft8
rzeczkowska stara się albo wie co będzie

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki