REKLAMA

Bitcoin przebił 20 000 dolarów. Po raz pierwszy w historii

2020-12-16 15:20
publikacja
2020-12-16 15:20
fot. Tom Stepanov / Shutterstock

W środę notowania bitcoina po raz pierwszy w historii przebiły psychologiczną barierę 20 tys. dolarów. Droga do rekordów była bardzo wyboista.

W środę tuż po godzinie 15:00 za jednego bitcoina płacono 20 614 dolarów - to wzrost o 7 proc. względem wczorajszych notowań. Kryptowaluta tym samym po raz pierwszy w swojej 11-letniej historii sforsowała psychologiczną barierę 20 tys. dolarów.

Warto dodać, że droga do 20 tys. dolarów nie była łatwa. Podczas wielkiej hossy na bitcoinie w 2017 roku kryptowaluta hurtowo łamała kolejne okrągłe poziomy. Zaczęła od 2 tys. dolarów w maju, by w grudniu przebić 19 tys. dolarów. 20 tys. dolarów wydawało się wówczas być na wyciągnięcie ręki, jeszcze tego samego 2017 roku zaczęła się jednak wielka korekta. Wcześniejsze gwałtowne wzrosty znalazły ujście w gwałtownych spadkach, które zbiły cenę najpopularniejszej kryptowaluty do 3 192 dolarów w grudniu 2018 roku.

/ CoinDesk

Powrót w okolice 20 tys. dolarów zajął bitcoinowi 3 lata, choć warto podkreślić, że samą hossę można ograniczyć w zasadzie do 2020 roku. Choć w obecny rok bitcoin wchodził z wyceną na poziomie 7 tys. dolarów, to jednak w trakcie marcowego koronawirusowego dołka jego cena spadła poniżej 4 tys. dolarów. W kolejnych miesiącach inwestorzy mogli mieć jednak deja vu z 2017 roku, bitcoin powtórzył gwałtowny rajd w górę i tym razem udało mu się sforsować barierę 20 tys. dolarów.

Zwolennicy kryptowalut przekonują, że obecny rajd bitcoina ma nie tylko podłoże spekulacyjne (jak w dużej mierze było w czasie poprzedniej wielkiej hossy), lecz wreszcie znajduje oparcie w czynnikach fundamentalnych. Za jeden z nich uznać można październikową zapowiedź PayPala dotyczącą uruchomienia usługi pozwalającej użytkownikom na handel i przechowywanie kryptowalut. Wcześniej inna firma obsługująca płatności – Square, na czele której stoi prezes Twittera Jack Dorsey – poinformowała o przeznaczeniu 1 procenta swoich aktywów na zakup kryptowalut. Wcześniej na bitcoina jako walutę rezerwową postawiła MicroStrategy. Przewagą tej hossy nad tą z 2017 roku ma być fakt, że większy jest w niej udział popytu instytucjonalnego.

Także ostatnie wzrosty przypisuje się procesowi otwierania się na bitcoina kolejnych inwestorów. - Rajd przyciągnął szeroką rzeszę postaci: od miliarderów z Wall Street, Paula Tudora Jonesa i Stanleya Druckenmillera, po dynamicznych inwestorów, których celem jest podpięcie się pod zwycięskie aktywa oraz ucieczka z kurczących się rynków - pisał pod koniec listopada "Wall Street Journal".

Warto zauważyć, że po wiosennym krachu koronawirusowym rolę "bitcoina z 2017 roku" pełnił indeks Nasdaq i spółki takie jak Tesla, gdzie wbrew wielu analizom wycena szła w górę i w górę napędzana napływem pieniędzy m.in. od młodych inwestorów. Choć Tesla nadal cieszy się sporą popularnością, to jednak w szerszym ujęciu rajd na Nasdaqu nieco spowolnił jesienią, co być może także zwiększyło atrakcyjność bitcoina jako miejsca do ulokowania kapitału także przez "detal". Szczególnie w kontekście dynamiki tegorocznego rajdu bitcoina. To sprawia, że obrazki z 2017 roku wciąż warto mieć na uwadze.

Adam Torchała

Rajd przyciągnął szeroką rzeszę postaci, od miliarderów z Wall Street, Paula Tudora Jonesa i Stanleya Druckenmillera, po dynamicznych inwestorów, których celem jest podniesienie zwycięskich aktywów w górę, a przegranych rynków niższych.
Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (12)

dodaj komentarz
lightning_network
Google i Apple to firmy o największych rezerwach dolarowych,
rezerwach których siła nabywcza w dzisiejszych czasach topnieje w oczach...

Mądrej głowie dość dwie słowie, a mądrych głów tam raczej nie brakuje ;)
lightning_network
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-12-10/169-year-old-insurer-massmutual-invests-100-million-in-bitcoin
lightning_network odpowiada lightning_network
https://finance.yahoo.com/news/ruffer-investment-confirms-massive-bitcoin-133156945.html
remo87
Jeszcze cała nadzieja w tym, że bitcoin przepali trochę pustego pieniądza :D
open_mind
Najmądrzejsza rzecz, jaką możesz zrobić za swoje pieniądze:
Na ten temat dostępnych jest wiele dobrych rad. Pomocne są: Medytacje Marcusa Aureliusa , autobiografia Bena Franklina, Moc pozytywnego myślenia Normana Vincenta Peale'a, Jak podniosłem się z niepowodzenia do sukcesu w sprzedaży Franka Bettgera i Psycho-
Najmądrzejsza rzecz, jaką możesz zrobić za swoje pieniądze:
Na ten temat dostępnych jest wiele dobrych rad. Pomocne są: Medytacje Marcusa Aureliusa , autobiografia Bena Franklina, Moc pozytywnego myślenia Normana Vincenta Peale'a, Jak podniosłem się z niepowodzenia do sukcesu w sprzedaży Franka Bettgera i Psycho-Cybernetyka Maxwella Maltza .
Jedną z ważnych rzeczy związanych z Wielkim Kryzysem jest to, że da ci on szansę wystawienia swojej filozofii życia na próbę. Prawie każdy może sobie poradzić w dobrych czasach, ale nadchodzące lata oddzielą prawdziwych zwycięzców od przegranych. Wielu na własnej skórze poczuje dreszcz zwycięstwa lub męki porażki; nie będą potrzebować zastępczej przyjemności oglądania telewizji po południu w sobotę, aby doświadczyć życia.
Nie ma oczywiście gwarancji, że tylko dlatego, że opracowałeś skuteczną strategię, nie będziesz ofiarą w walce o finansowe przetrwanie. Jest coś takiego jak zwykły pech. Ale, jak powiedział Damon Runyon, chleb może nie zawsze trafiać do mądrych, ani wyścig do szybkich, ani walka z silnymi - ale to jest sposób na zakład.
Przechyl szanse na swoją korzyść, rozwijając postawy sprzyjające przetrwaniu, a prawo wielkich liczb zajmie się resztą.
Oczywiście istnieje prawie nieskończona liczba ważnych postaw. Wszystko, co działa dla ciebie, jest tak samo dobre, jak wszystko, co działa dla mnie. Ale ponieważ następny krok strategii (konsolidacja) dotyczy gromadzenia dóbr fizycznych, nie chcę pozostawiać fałszywych wrażeń.
Możesz być w stanie odłożyć (zasolić) dziesięć worków srebra, tysiąc Krugerrandów i wystarczająco dużo jedzenia, aby otworzyć sieć restauracji, ale to nie jest tak ważne, jak wiedza, jak odzyskać je wszystkie, jeśli z jakiegokolwiek powodu je zgubisz. To jedna rzecz, której nikt nigdy nie może Ci odebrać i której nigdy nie możesz stracić: Twój stosunek do życia. !!!
open_mind
Czym jest Bitcoin ? Bitcoin = zaufanie. ? Świat jest w kompletnym chaosie, ludzkość szamocąc się w oparach absurdu próbuje odnaleźć prawdziwe wartości. A że nie mają zaufania do banków i rządów, ta iluzoryczna wartość zaklęta pod nazwą Bitcoin i pozostałe krypto wzrasta. To znaczy że świat traci zaufanie do monet Czym jest Bitcoin ? Bitcoin = zaufanie. ? Świat jest w kompletnym chaosie, ludzkość szamocąc się w oparach absurdu próbuje odnaleźć prawdziwe wartości. A że nie mają zaufania do banków i rządów, ta iluzoryczna wartość zaklęta pod nazwą Bitcoin i pozostałe krypto wzrasta. To znaczy że świat traci zaufanie do monet fiducjarnych, bo to one tracą na wartości z każdym dniem nieograniczonego ich dodruku.
Czy zastanawialiście się kiedyś czym jest pieniądz? Tak banknoty, monety, to są formy pieniądza, ale chodzi mi o pieniądz jako abstrakcyjne filozoficzne pojęcie. Chodzi o tę idee pieniądza, która znajduje swoje ucieleśnienie w banknocie, monecie, sztabce złota czy sznurze muszli. I nie traci na wartości z momentem kliku bankiera. Pozdrawiam 
lightning_network
i jak Ci idzie? zarobiony po pachy, hehe
harrytracz odpowiada lightning_network
Dzienny swap kosztuje mnie raptem niecałe 2 zł dźwignia 2:1 spokojnie można czekać
lightning_network odpowiada harrytracz
ejże, a można takie szorty dziedziczyć?
hehe

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki