REKLAMA

30 stron WWW, które warto znać przed wakacjami

Malwina Wrotniak2013-07-05 06:01redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2013-07-05 06:01

O wielu z nich pisały najbardziej opiniotwórcze na świecie dzienniki i magazyny. Jak przystało na czasy, kiedy turysta może znaleźć w internecie wszystko, prześcigają się pomysłami. Oto subiektywna lista 30 najciekawszych stron WWW, które mogą okazać się przydatne przed wyjazdem na wakacje.

30 stron WWW, które warto znać przed wakacjami
30 stron WWW, które warto znać przed wakacjami
fot. Rome2Rio.com /

Rezerwacja hotelu, zamówienie biletu, wynajęcie samochodu czy wirtualny spacer po mieście, w którym się jeszcze nie było – to narzędzia przydatne, ale nierobiące już na turystach wrażenia. Z ilością, szybkością i różnorodnością informacji dla podróżujących, jakich dostarcza internet, coraz trudniej konkurować. Sezon po sezonie Sieć staje się więc prawdziwym zagłębiem pomysłów, mających ułatwiać i urozmaicać wyjazdowe plany. Oto adresy WWW, na które warto zwrócić uwagę w tym roku.

1. AirBnB.pl - społeczność skupiona wokół odpłatnego wynajmu prywatnych noclegów na całym świecie. Zawarcie transakcji wymaga rejestracji na stronie. Inaczej niż w większości serwisów ogłoszeniowych, wynajmujący kawałek własnego domu nie są tu anonimowi. Każdy z gospodarzy również ma konto w serwisie, podlegając ocenom osób, które były jego gośćmi. Wśród ofert są miejsca nietypowe i z klimatem - „materace w apartamencie, całe domy, pokoje w pensjonacie czy w hotelu, domki na drzewie, łodzie, zaklęte zamki, lepianki” – chwali się serwis, mówiąc o ofertach z 33 tys. miast w 192 krajach.

2. CouchSurfing.org - postały w 2004 r., znany i głośno reklamowany serwis umożliwiający darmowe wynajęcie cudzej kanapy czy kawałka podłogi w podróży z deklaracją, że możemy odwdzięczyć się tym samym. Swoje konto w serwisie ma 6 mln internautów ze 100 tys. miast na całym świecie. Podobno w zeszłym roku członkowie serwisu podnajęli w ten sposób ponad 10 milionów kanap.

3. HomeExchange.com - mocno rozreklamowany filmem „Holiday” serwis społecznościowy, umożliwiający turystom zamianę na domy na czas wakacji. Przy każdej lokalizacji jest informacja o okolicznych atrakcjach i udogodnieniach, jakie na miejscu czekają na lokatorów. W cenie można dostać np. pozostawiony gościom do dyspozycji samochód.

4. SleepingInAirports.net - praktyczne porady dla osób, które w czasie podróży zmuszone są nocować na lotnisku. Komentarze turystów dotyczą portów z całego świata. Jest też ranking najlepszych i najgorszych pod tym względem miejsc. Przydatne będą informacje o godzinach otwarcia lotniska, infrastrukturze (prysznice, bankomat, restauracje, punkty wynajmu samochodów), dostępie do Wi-Fi czy - w razie negatywnych opinii o lotnisku - adresy pobliskich hosteli.

5. SeatGuru.com - serwis dla turstów latających samolotami, mający pomóc w wyborze najlepszego miejsca na pokładzie. Po zaznaczeniu odpowiedniej linii lotniczej oraz modelu samolotu zobaczymy mapę pokładu z komentarzami do poszczególnych siedzeń. Widać m.in., w jakiej klasie się znajduje, jakie ma udogodnienia, ale też sugestie, że jest zbyt mało miejsca albo zbyt blisko do toalety. Serwis znalazł się w pięćdziesiątce najlepszych stron internetowych 2010 roku według tygodnika "Time", a "Forbes" umieścił go w Top 12 najlepszych turystycznych stron WWW.

6. AirlineMeals.net - serwis dla tych, których czeka często wielogodzinna podróż samolotem, a nie są pewni, czy do plecaka pakować kanapki. Kopalnia wiadomości o konkretnych lotach i podawanych na tych trasach posiłkach wraz ze zdjęciami, informacjami (cena, długość lotu, klasa) i prywatnymi rekomendacjami użytkowników.

7. CampInMyGarden.com - społeczność fanów kempingów w przydomowych ogródkach. Okazja do zarezerwowania miejsca na terenie prywatnych posiadłości. Dostępne różne standardy, miejsca oceniane przez członków społeczności, ze zdjęciami okolicy i listą udogodnień. W ofercie głównie europejskich kempingów znalazło się również kilka polskich lokalizacji.

8. WelcomeBeyond.com - wspominana m.in. przez "Vogue", "Elle" czy "The Times" strona z precyzyjnie dobranymi ofertami wynajmu „pięknych i unikalnych” domów, hosteli i hoteli. Miejsca stroniące od masowej turystyki, często mocno oryginalne i gustowne. Autorzy chwalą się, że nie pobierają z tytułu rezerwacji dodatkowych opłat powiększających cenę noclegu. Oferty są posegregowane w różne kategorie, wśród których np. miejsca odpowiednie na ślub i miesiąc miodowy, na krótkie, weekendowe wypady, imprezy biznesowe, wakacje z dziećmi. W ofercie miejsc uznawanych za „ręcznie dobrany raj” m.in. szałas w szwedzkim lesie, dom na wodzie w Berlinie i alpejskie igloo.

9. RentALocalFriend.com - miejsce, w którym można wynająć prywatnego przewodnika na czas pobytu w obcym miejscu. Zamiast licencjonowanych specjalistów od turystyki mówi się tu raczej o lokalnych entuzjastach - dziennikarzach, artystach, fotografach. Oprowadzą po swojej okolicy w niesztampowy sposób, pokazując unikalne i lubiane przez miejscowych punkty, których próżno szukać w oficjalnych przewodnikach. W gronie oprowadzających (po Warszawie) Polka. "Lokalnych przyjaciół" można obejrzeć, bo na stronie każdy ma swój profil.

10. Kayak.pl – polskojęzyczna wersja znanej brytyjskiej porównywarki połączeń lotniczych. Wyszukuje różne warianty połączeń dla zadanych miejsc, szeregując je ze względu na cenę, przewoźnika, godzinę startu i lądowania czy długość lotu. Podobno analizuje oferty ponad 400 linii lotniczych z całego świata - niestety, w przypadku lotów z Polski trudno o połączenia tanich przewoźników. Daje możliwość zapisania się na powiadomienia o okazjach cenowych.

11. Seat61.com - strona założona przez pasjonata podróżowania pociągami i promami. Kompiluje informacje o cenach połączeń, żeby oszczędzić podróżującym przeszukiwania stron poszczególnych przewoźników. Przydatna przede wszystkim startującym z Wielkiej Brytanii. Po określeniu trasy, na przykład Anglia – Polska, wyświetla kilka kombinacji środków transportu, z podaniem kosztów każdego odcinka i zaskakująco przydatnymi mapami. W pakiecie garść ogólnych informacji, które przydadzą się podróżującym.

12. WWOOF.org - World Wide Opportunities on Organic Farms, czyli portal z ofertami dla osób żyjących i chcących spędzić wakacje w stylu eko. Zbiór ogłoszeń dla wolontariuszy, którzy w zamian za gotowość do pomocy w ogrodzie albo na farmie mogą spędzić lato na przykład na etiopskiej wsi.

13. ResponsibleTravel.com - już nie w ramach wolontariatu, ale za opłatą, oferty miejsc na wakacje „blisko natury”. Promocja wypoczynku aktywnego, jest więc propozycja podróży przez Skandynawię na motocyklu, podróżowania rowerem po polskich górach czy afrykańskiego safari. Oferty pogrupowano tematycznie, łatwo znaleźć te dotyczące np. małych grup, pomysłów na gap year czy wypoczynku niskobudżetowego.

14. ParkAtMyHoouse.com - BBC News, "The Daily Mail" czy "The Guardian" podejmowały już temat największej na świecie internetowej platformy parkingowej. Serwis kojarzy ze sobą tych, którzy posiadają i chcieliby podnająć zbędną przestrzeń parkingową z tymi, którzy poszukują tanich i wygodnych garaży, podjazdów i miejsc do zaparkowania auta. Szczególnie przydatne wybierającym się na lotnisko, stadion czy stację kolejową. Cel nadrzędny: ma być tanio.

15. GlobeTrooper.com - portal, który pomaga w znalezieniu partnera na czas podróży. Ogłaszają się tu wyruszający w świat, oczekując zarówno kompanów gotowych przyłączyć się do zabawy, jak i przydatnych wskazówek. Zasadę działania GlobeTroopera autorzy przyrównali do lodów: Wyobraź sobie, że wiesz o istnieniu lodów waniliowych i nagle trafiasz na cukiernię ze 100 różnymi smakami. Nowo odkryte smaki lodów mają być synonimem różnych doświadczeń członków tutejszej społeczności. W planowanych na lipiec podróżach m.in. „wspinaczka na Kilimandżaro” z mstock7 czy „Holandia i być może Polska” z Carloalberto.

16. ContextTravel.com - społeczność studentów i specjalistów z różnych dziedzin – archeologii, historii sztuki, architektury, historii czy ekologii - gotowych „po godzinach” oprowadzić po swoim mieście podczas tematycznych wycieczek.

17. TripTuner.com - strona dla niezdecydowanych, jaki kierunek obrać na wakacje. Określając preferencje raptem co do 6 parametrów (Aktywnie czy leniwie? Dla dorosłych czy z dziećmi? W bikini czy w kurtce? Na plaży czy w górach? W mieście czy na wsi? Drogo czy tanio?), mechanizm wyrzuca propozycje kierunków z całego świata. Ku zaskoczeniu, dość trafnie sprofilowane.

18. CruiseCompete.com - porównywarka ofert promów i statków pasażerskich. Wystarczy wybrać choćby z grubsza określony termin podróży i port startowy. System znajdzie dostępne w przybliżonych terminach promy, z informacjami o programie podróży (trasa rozpisana dzień po dniu). Niezdecydowanym, prócz anonimowego internetowego narzędzia, pomóc ma również opcja bezpośredniej konsultacji ze specjalistą.

19. VirtualTourist.com - serwis skupiający podróżników i innych, zainteresowanych turystyką, którzy dzielą się zdobytym doświadczeniem i obserwacjami, pomagając wybrać najlepsze miejsce na nocleg. Chociaż można tu również sprawdzić ceny, główny akcent położono na samej ocenie obiektów hotelowych. Biznes chwali się tym, że pisały o nim znane tytuły - "Newsweek", "The Guardian" i "The Sunday Times".

20. Viator.com - co warto zobaczyć, będąc w nowym miejscu? Chociaż w internecie nie brakuje przewodników, ta strona trochę od nich odbiega. Dość szczegółowo i – co nie bez znaczenia – w towarzystwie pięknych zdjęć opisano tu liczne atrakcje w różnych krajach świata. Lista obiektów z listy must see aż prosi się o uzupełnienie (występują tu tylko dwa polskie miasta), ale już teraz powinna wspomóc niejednego zagubionego turystę. Dla zdecydowanych – usługi przewodnika do kupienia od ręki.

21. SpottedByLocals.com - szansa na zwiedzenie dowolnego miasta oczami jego mieszkańców. Grupa młodych ludzi z całego świata pełni rolę przewodników po 51 miejscach Europy i Ameryki Północnej. Ciekawostka: po Warszawie oprowadza 7, a po Krakowie 4 „lokalsów”. Fotografują i opisują miejsca, które rekomendują turystom, w tym kawiarnie, sklepy, miejsca rozrywki.

22. Rome2Rio.com - reklamowane pod hasłem „sprawdź, jak dostać się w dowolne miejsce” źródło informacji o sposobach dotarcia z punktu A do punktu B, używając kombinacji samolotu, pociągu, autobusu, statku i samochodu. Trasy są precyzyjnie opisane pod względem środków transportu, czasu trwania poszczególnych odcinków i związanych z tym kosztów. Naprawdę warto.

23. YR.no - norweski serwis pogodowy o zaskakująco wysokiej sprawdzalności prognoz pogody. Określany przez niektórych mianem fenomenu, zdobywa coraz większą międzynarodową popularność. Dostępna jest wersja anglojęzyczna i prognozy dla całego świata.

24. TheWeekenders.co.uk - „najmłodszy, najbardziej świeży i zaskakujący przewodnik po UK w internecie”, a obiektywnie - brytyjska strona dla osób planujących weekendowe wypady. Kopalnia rekomendacji, co zobaczyć i gdzie zatrzymać się w Anglii na krótki pobyt. Wystarczy wybrać weekend - w wersji m.in.: romantycznej, z dziećmi, taniej, nad morzem, typowo miejski, luksusowy, pośrodku niczego lub obojętnie jaki - do tego określić poziom ceny i region.

25. EatYourWorld.com - przewodnik pod regionalnych specjałach na całym świecie. Mapa kontynentów ze wskazówkami, gdzie szukać tradycyjnych, typowych dla różnych miejsc potraw. Baza na razie dość uboga, ale z potencjałem.

26. DogFriendly.com - wyszukiwarka miejsc hotelowych z całego świata, gdzie bezkarnie można pojawić się z psem. Dodatkowo tegoroczna lista przyjaznych miast, parków, sklepów i restauracji, które można odwiedzać z czworonogami.

27. FlightRadar24.com - działający w czasie rzeczywistym radar z podglądem na niebo nad wieloma krajami Europy i reszty świata. Pozwala na bieżąco śledzić status wielu przemieszczających się samolotów, z informacją jaki model, o jakich parametrach technicznych, na jakiej wysokości, a wreszcie skąd i dokąd właśnie przelatuje nad głową. Narzędzie dla pasjonatów lotnictwa, które przyda się również oczekującym na samolot turystom.

28. Booking.com - wyszukiwarka i porównywarka cen obiektów noclegowych z całego świata, z opcją rezerwacji. Dostępna w 41 wersjach językowych (również polskiej), oferuje 320.202 obiekty w 184 krajach. Szczególnie poleca się polowanie na promocje, bo w ramach last minute trafiają się prawdziwe okazje.

29. DontForgetYourToothBrush.com - internetowe narzędzie dla zapominalskich, które pomoże pamiętać o wszystkim, co ważne przed podróżą. Po założeniu konta i podaniu parametrów wycieczki (termin, miejsce, liczbę osób) mechanizm dostosowuje się do indywidualnych parametrów i przygotowuje listę rzeczy, o których trzeba pamiętać przed wyjazdem - zarówno na 2 tygodnie przed, na dzień przed, jak i tuż przed wyjściem z domu. Wśród mnóstwa zaleceń m.in.: przygotowanie karty EKUZ, wymiana waluty, odwołanie dostawy mleka, przygotowanie baterii czy pozamykanie okien. Jest też edytowalna lista kilkudziesięciu rzeczy do zabrania w podróż - do wydrukowania.

30. OneBag.com - zestaw sprytnych porad, co i jak spakować w podróż. Nie brakuje tu odesłań do innych, pokrewnych stron, gdzie można sprawdzić np. dress code różnych krajów albo znaleźć kilkadziesiąt kombinacji raptem 3 odpowiednio dobranych ubrań.

Propozycje do uzupełnienia listy - mile widziane w komentarzach.

Malwina Wrotniak, Bankier.pl
m.wrotniak@bankier.pl

Więcej informacji dla turystów na blogu autorki "tam i odWrotnie"

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Rozwija autorski projekt i podcast edukacyjny "Rodziconomia" o finansach rodziców i ich dzieci. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej im. M. Krzaka za obiektywizm i dostępny język komunikacji w publikacjach z obszaru edukacji ekonomicznej. Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~henry
świetny artykuł. Ja polecam jeszcze http://top-ogloszenia.net/Turystyka-i-wypoczynek-16 i oferty noclegowe, które sa naprawde wyszukane pod potrzeby każdego wczasowicza
~bronx
Świetne praktyczne zestawienie. Super pomocne. Przed wyjazdem można tylko jeszcze sprawdzić jakie są przepisy w danym kraju, co można a czego nie, jak z prawem jazdy... Niezła jest ta strona co miejscowi dobrego robia do jedzenia :) no i te z przewodnikami miejscowymi i jak zobaczyć to, czego turyści na ogół nie oglądają...super
~rudaa
jedyna strona odwiedzana przeze mnie to nr.24.(kayak.pl-zero informacji-może dlatego ze się rozwija dopiero) reszty nie znam.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki