REKLAMA

Za program 500+ w 2020 r. zapłacimy 41 mld zł

2019-05-09 19:22
publikacja
2019-05-09 19:22

Program "Rodzina 500+" w nowej odsłonie jest uniwersalny, całkowicie powszechny, nie socjalny – aczkolwiek istotnie poprawiający sytuację rodzin, których sytuacja materialna jest trudniejsza – powiedziała w czwartek PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

fot. MRPiPS / / Flickr

Senat poparł w czwartek bez poprawek rządową nowelizację ustawy, zgodnie z którą prawo do świadczenia 500+ będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat. Ustawa trafi teraz do podpisania jej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

"To znakomita informacja dla nas – resortu odpowiedzialnego za wprowadzenie programu "Rodzina 500+", ale też świetna dla polskich rodzin. Dziękuje Senatowi za tak szybkie prace nad zmianami w tej ustawie" – powiedziała w rozmowie z PAP minister Rafalska.

"Czekamy teraz na podpis pana prezydenta. Potem nic nie będzie stało na przeszkodzie, by termin zaproponowany w ustawie wszedł w życie" – dodała.

Minister rodziny przypomniała, że świadczenie na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej – od 1 lipca 2019 r.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że program w nowej odsłonie obejmie 6,8 mln dzieci. "To kolejna głęboka, poważna zmiana w programie. Program jest o charakterze uniwersalnym, całkowicie powszechnym, nie socjalnym, aczkolwiek istotnie poprawiającym sytuację tych rodzin, których sytuacja materialna jest trudniejsza" – przyznała minister Rafalska. Dodała, że program 500+ jest prawdziwym instrumentem polityki rodzinnej, takim jak w innych krajach Unii Europejskiej.

Rozszerzenie programu "Rodzina 500+" także na pierwsze i jedyne dziecko to jeden z projektów wchodzących w skład tzw. nowej piątki PiS.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500+ będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 lat).

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Obecnie świadczenie 500+ przysługuje – co do zasady – od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Nowela umożliwi także przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w razie śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres, lub który zmarł przed rozpatrzeniem wniosku. Obecnie w takiej sytuacji drugi rodzic musi złożyć "swój" wniosek o świadczenie.

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.). Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia. Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach w 2019 r. na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł.

Autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
antybolszewik
Nic nie zapłacimy. Cały Socjal+ jest na kredyt jawny lub ukryty. Bierzmy pieniądze póki granice otwarte. Później niech się martwią Ci którzy zostaną spłacać drakońskie kredyty bankom "grenlandzkim", niemieckim i norweskim.
herflk
Albo nam się to zwróci albo będzie katastrofa. Czekam na dane demograficzne po roku lub dwóch od rozszerzenia programu. Jeśli rzeczywiście wpłynie to na dzietnośc w Polsce, można to potraktować jako rodzaj inwestycji w przyszłość. Póki co program 500+ nieznacznie wpłynął na naszą demografie. Każdy taki program jest kosztem czegoś Albo nam się to zwróci albo będzie katastrofa. Czekam na dane demograficzne po roku lub dwóch od rozszerzenia programu. Jeśli rzeczywiście wpłynie to na dzietnośc w Polsce, można to potraktować jako rodzaj inwestycji w przyszłość. Póki co program 500+ nieznacznie wpłynął na naszą demografie. Każdy taki program jest kosztem czegoś innego. Mam nadzieje, że nie pójdzie to na marne.
szlachta-nie-pracuje
to już poszło na marne jest spadek dzietności i powrót do poziomu 1,2
iwonka50
Program już wpływa, bo roczniki potencjalnych matek kurczą się. A mimo to dzieci jest trochę więcej.
loosac
Iiii już wiadomo po co nierobom "nie-test przedsiębiorcy"
silvio_gesell
Świadczenia na dzieci powinny wynosić dokładnie tyle ile emitowane jest pieniędzy ze sprzedaży obligacji, bo to dzieci będą te obligacje spłacać z podatków. A emitowane jest ponad 100mld rocznie. Od tego należy odjąć ok 70mld na oświatę bez szkolnictwa wyższego i wychodzi w sam raz na 500+.
waran666
Tak dla zainteresowanych - zarabiam okolo 50k na miesiac. Od lipca bede mial 50500 :D
marxs
nie chwal się Kamilka po wyborach rozliczymy i majątek skonfiskujemy
po_co
I świetnie, a dlaczego miałbyś nie mieć ?
silvio_gesell
Nie, zarabiasz 50500 minus to ile płacisz dziecku.

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki