REKLAMA

Sescom - pierwszy tegoroczny debiutant na rynku głównym GPW

2018-03-20 07:16, akt.2018-03-20 11:56
publikacja
2018-03-20 07:16
aktualizacja
2018-03-20 11:56

Na główny rynek przenosi się dziś Sescom, spółka notowana do tej pory na NewConnect. Ten powstały w 2008 roku dostawca usług technicznych dla placówek handlowych osiągał bardzo dobre wyniki, co przełożyło się na kurs akcji.

fot. / / Sescom

Grupa Kapitałowa Sescom specjalizuje się w zarządzaniu utrzymaniem technicznym sieci handlowych i usługowych. Oferta firmy to „facility management wspierający transformację digitalową”. Składają się na nią usługi zarządcze i techniczne oraz wspierające je platformy informatyczne. Sescom obsługuje sieci - od sieci urządzeń, stacji bazowych, przez sieci punktów handlowych i usługowych po sieci centrów dystrybucyjnych czy handlowych. Do klientów Sescomu należą m.in. C&A, CCC, 4F, KappAhl, Rossmann, Piotr i Paweł, RTV Euro AGD czy Go Sport.

Kluczowym segmentem rynku obsługiwanym przez spółkę jest handel detaliczny; pozostałe to bankowość i ubezpieczenia, sieci stacji paliw oraz telekomunikacja. Grupa obsługuje obecnie ponad 34 tys. placówek w Europie. Posiada 5 spółek zagranicznych, które odpowiadają na działalność na poszczególnych rynkach.

Sescom był notowany na rynku NewConnect od maja 2013 roku. W tym czasie akcje spółki dały inwestorom zarobić blisko 280 proc. Kapitalizacja spółki wynosi obecnie prawie 90 mln zł.

„Nasza firma znajduje się w bardzo dobrej sytuacji płynnościowej i gotówkowej, o czym świadczą wysokie przepływy, ujemny dług, czy też systematycznie rosnący kapitał obrotowy. Dlatego mimo ambitnych planów rozwojowych, przy przyjściu na GPW, nie zdecydowaliśmy się na emisję akcji, a plany rozwojowe w najbliższej przyszłości chcemy finansować poprzez finansowanie bankowe i dotacje. Nie wykluczamy jednak emisji w przyszłości, gdy pojawią się kolejne projekty inwestycyjne uzasadniające taki cel – poinformował, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Sescomu Sławomir Halbryt.

30 września 2017 roku grupa zakończyła rok obrotowy 2016/17. Narastająco po czterech kwartałach jej przychody wzrosły rdr o 37 proc., do 96 mln zł. Spółka zamknęła rok zyskiem netto na poziomie 5,2 mln zł (+18 proc. rdr).  Warto także podkreślić fakt, że jak dotąd, w całej swej giełdowej historii, Sescom jeszcze nigdy nie pokazał straty netto na zakończenie kwartału.

„Sescom systematycznie zwiększa skalę działalności. Obecnie z usług firmy korzysta już ok. 150 stałych klientów w Europie, a liczba obsługiwanych obiektów wzrosła z 26 tys. w 2016 roku do ponad 31 tys. w 2017 roku" – mówił Sławomir Halbryt.

W kwietniu 2016 roku spółka poszerzyła działalność o serwis infrastruktury IT w obiektach sieciowych. W ubiegłym roku podpisała w Polsce nowe kontrakty serwisowe w sektorze bankowym oraz FMCG. Weszła też na kolejne rynki zagraniczne m.in. podpisała pierwszy stały kontrakt w Chorwacji.

„Silna pozycja w Europie Środkowo-Wschodniej jest dobrą podstawą dla dalszego rozwoju. Sescom zamierza teraz koncentrować się na Europie Zachodniej, w szczególności Wielkiej Brytanii, Francji oraz na rynku skandynawskim. Ważnym rynkiem pozostaną Niemcy, gdzie firma w dalszym ciągu zakłada wzmacnianie pozycji" - zapowiedział prezes.

„Mamy ambitne plany biznesowe. W 2020 roku Sescom chce być jednym z wiodących europejskich dostawców nowoczesnych rozwiązań FM. Chcemy być obecni na rynkach wszystkich krajów Europy Zachodniej" - dodawał.

Jesteśmy zatem świadkami pierwszego debiutu w tym roku na głównym parkiecie, w zeszłym roku było ich łącznie 15, z czego aż 7 to przenosiny z rynku alternatywnego. Z kolei na NewConnect niedawno weszło Brand24, które po rozczarowującym pierwszym tygodniu od debiutu osiąga postępujące wzrosty wyceny.

Sescom rozgląda się za akwizycją, w przypadku dużego podmiotu przeprowadzi emisję akcji

Sescom jest zainteresowany akwizycjami, spółka rozgląda się za podmiotem do przejęcia wśród partnerów, z którymi współpracuje - poinformował prezes Sławomir Halbryt. W przypadku dużej akwizycji, Sescom planuje przeprowadzić emisję akcji. Prezes - z uwagi na przyrost świadczonych usług - spodziewa się liniowego wzrostu wyników grupy.

"Nie planujemy tylko organicznego rozwoju, ale też poszukiwanie ciekawych podmiotów, które będą przylegać do naszej działalności i wzmacniać główny nurt biznesowy. Myślimy o tym jak najbardziej poważnie, ale czas pokaże jakie będą możliwości inwestycyjne" - powiedział dziennikarzom we wtorek prezes Sławomir Halbryt.

"Nie są to intensywne poszukiwania, raczej rozglądamy się za partnerami, z którymi już współpracujemy, z którymi wiążą nas relacje i są nam znani" - dodał.

Halbryt poinformował, że ciężko ocenić czy do akwizycji mogłoby dojść jeszcze w tym roku, czy dopiero w przyszłym. Dodał, że większa akwizycja wymagałaby czasu i emisji akcji.

"Stąd też jesteśmy na giełdzie, by mieć możliwość szybkiego pozyskania kapitału na większą transakcję. Mniejsze akwizycje jesteśmy w stanie finansować ze środków własnych i kredytu bankowego" - powiedział Halbryt.

"Przy większej transakcji na pewno będziemy chcieli przeprowadzić emisję (akcji-PAP)" - dodał.

30 września 2017 roku grupa zakończyła rok obrotowy 2016/17. Narastająco po czterech kwartałach jej przychody wzrosły rdr o 36 proc. do 95,6 mln zł. Spółka zamknęła rok z zyskiem netto na poziomie 5,8 mln zł (+31 proc. rdr).

Prezes pytany, czy spółka spodziewa się utrzymania dynamik wzrostu, odpowiedział: "Jesteśmy w stanie rozwijać się liniowo, ponieważ z roku na rok widoczny jest przyrost świadczonych usług".

"Europa Zachodnia ciągle jest dla nas gigantycznym rynkiem, tam te wzrosty będą coraz większe. Jeśli chodzi o wyniki to - prócz liniowego wzrostu, który w zasadzie jesteśmy w stanie przesądzić, bo on następuje z roku na rok - liczymy też na skokowe zmiany dzięki akwizycjom" - powiedział prezes Halbryt.

Sescom zapowiadał w lutym, że w 2020 roku chce być obecny we wszystkich krajach Europy Zachodniej.

"Próbujemy sił we Francji, rozpoczęliśmy pierwsze działania w Hiszpanii. To są trudne rynki, ale powoli będziemy się tam rozwijać. Próbowaliśmy we Włoszech jakiś czas temu, ale rynek ten okazał się bardzo trudny. Włosi mentalnie i kulturowo są bardzo charakterystyczni. Jest tam bardzo dużo firm rodzinnych. Jednak wracamy na ten rynek" - powiedział Sławomir Halbryt.

"Bardzo atrakcyjne, ale jednocześnie bardzo konkurencyjne, są rynki Europy Zachodniej. Tam chcemy zbudować potężną, drugą nogę naszego biznesu. Rynek Europy Środkowej, w tym polski, bardzo mocno się rozwija, ale ma jeszcze sporo do nadrobienia" - dodał.

Prezes poinformował, że strategia rozwoju Sescomu zakłada, że grupa w długim terminie stanie się spółką globalną. Halbryt dodał, że w 2020 roku firma powinna być gotowa, by świadczyć usługi na innym kontynencie.

"Mamy blisko do Afryki i Azji, nieco dalej do Stanów Zjednoczonych, do Ameryki, ale chcemy sięgać po dojrzałe rynki, ponieważ tam nasze usługi Facility Management są bardzo dobrze odbierane. Rynki Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych chętnie korzystają z usług takich firm jak nasza" - powiedział prezes Sescomu.

"Bardzo ważna jest dla nas Wielka Brytania. Jest to świetna trampolina na Stany Zjednoczone i będziemy chcieli to wykorzystać po 2020 roku" - dodał.

Bankier.pl/ Adam Hajdamowicz/ PAP/ sar/ asa/

Źródło:Bankier24
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki