REKLAMA

S&P500 przełamał linię bessy. Odbicie w sektorze technologicznym

Krzysztof Kolany2023-01-23 22:05główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-01-23 22:05

Wygląda na to, że to, co nie udało się w ubiegłym tygodniu, powiodło się teraz. Podczas poniedziałkowej sesji S&P500 przełamał linię zeszłorocznego trendu spadkowego. Wydatnej pomocy udzieliły zwyżkujące notowania spółek technologicznych.

S&P500 przełamał linię bessy. Odbicie w sektorze technologicznym
S&P500 przełamał linię bessy. Odbicie w sektorze technologicznym
fot. Wang Ying / / Xinhua News Agency

To potencjalnie miała być spokojna sesja na Wall Street. Praktycznie pustemu kalendarium makroekonomicznemu towarzyszył brak raportów kwartalnych z największych spółek. A jednak S&P500 zdołał pójść w górę o 1,19% i zakończyć dzień na poziomie 4 019,81 punktów.

W ten sposób najważniejszy na świecie indeks giełdowy przełamał linię trendu spadkowego łączącą maksima ze stycznia, kwietnia, sierpnia i grudnia 2022 roku. Było to już drugie w ostatnim czasie podejście do przetestowania tego oporu po tym, jak próba ta nie powiodła się w ubiegłym tygodniu.

Poniedziałkowej zwyżce na Wall Street przodowały spółki technologiczne. Akcje Nvidii zyskały 7,6%, Qualcomu 6,6%, a Intela i Salesforce’a po przeszło 3%. Giełdowy benchmark zrzeszający walory producentów półprzewodników zyskał niemal 5%. Wsparciem dla indeksów były też bit-techy spod szyldu FAANG. Akcje Alphabetu podrożały o 1,9%, Apple’a o 2,3%, a Mety o 2,8%. Dzięki temu Nasdaq Composite wzrósł o 2%, notując drugą tak dobrą sesję z rzędu.

Na nowojorskich giełdach trwa sezon publikacji wyników za IV kwartał. Jak dotąd raportami pochwaliło się 57 spółek z indeksu S&P500, ale tylko 63% przebiło oczekiwania analityków (zwykle odsetek pozytywnych zaskoczeń sięga ok. 75%). Rynkowy konsensus zakłada, że zyski spółek przypadające na S&P500 w poprzednim kwartale były o 3% niższe niż rok wcześniej – wynika z danych Refinitiv.

W dalszej części tygodnia czeka nas istny wysyp sprawozdań finansowych amerykańskich spółek. Dodatkowo w czwartek poznamy wstępne statystyki PKB Stanów Zjednoczonych za IV kwartał, a w piątek wypłynie raport o wydatkach i dochodach Amerykanów, gdzie inwestorzy będą się skupiać na inflacji bazowej wydatków konsumpcyjnych (PCE core).

Będą to już ostatnie istotne dane makro, jakie napłyną przed przyszłotygodniowym posiedzeniem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Inwestorzy są niemal w 100% przekonani, że tym razem Fed podniesie stopy procentowe tylko o 25 pb., co byłoby najsłabszą podwyżką od marca ’22 – wynika z danych FedWatch Tool. Kolejna 25-puntkowa podwyżka stopy funduszy federalnych ma nas czekać w marcu i według rynku terminowego będzie to już ostatni ruch w tym cyklu.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bha
Rynkowa gra pozorów dopóki się da i uda udając jarząbka.
eglantyna
To potencjalnie miała być spokojna sesja na Wall Street."

A z technicznego punktu widzenia miała to być potencjalnie wybuchowa sesja - i była.
Pierwsza luka hossy po korekcie fali pierwszej == dalekie targety i piramida na górę.

W intraday 1m cena zachowywała się jak... ostatni raz w grudniu 2021. 3x mini reakcje
To potencjalnie miała być spokojna sesja na Wall Street."

A z technicznego punktu widzenia miała to być potencjalnie wybuchowa sesja - i była.
Pierwsza luka hossy po korekcie fali pierwszej == dalekie targety i piramida na górę.

W intraday 1m cena zachowywała się jak... ostatni raz w grudniu 2021. 3x mini reakcje po wybicu z obc, dwie kolejne oparte o 20ema, to jest typowe dla rynku Byka! W tym samym momencie cena flirtuje z linią trendu...
Nie byłoby to sympatyczne, gdyby Bear trwał równy rok? Od końca stycznia do końca stycznia?:)
dlaczemuktoszajalmojnick
Jeśli tak jak piszesz ostatni raz zachował się tak w grudniu 2021 i teraz ma się zachować tak samo to raczej rynku byka nie zwiastuje, tylko zjazd tak samo jak i wtedy:) Skąd wy ludziska bierzecie dane i te teorie?:D Indeksy w USA bronią się cały czas przez zwałą, cały czas jest czarowanie, pisanie głupot dla obrony przez zapaścią Jeśli tak jak piszesz ostatni raz zachował się tak w grudniu 2021 i teraz ma się zachować tak samo to raczej rynku byka nie zwiastuje, tylko zjazd tak samo jak i wtedy:) Skąd wy ludziska bierzecie dane i te teorie?:D Indeksy w USA bronią się cały czas przez zwałą, cały czas jest czarowanie, pisanie głupot dla obrony przez zapaścią w stylu jak wczoraj Wallstreet Journal donosi: "Anonimowe źródło informuje, że FED podniesie stopy o 25 pb na najbliższym posiedzeniu" :D:D No Panie Lol na maksa. A źródło skąd wie, skoro rada się nie zebrała i nie głosowała. A prawie wszyscy członkowie mówią o poziomach powyżej 5%. A ulica zafajdała sobie gacie. Do tego ciągle te historie im gorzej tym lepiej:D Jestem ciekaw co się stanie na indeksach jak będzie recesja w liczbach, a do tego w dalszym ciągu inflacja poza celem:D Wtedy to już będzie gigant hossa jak w Argentynie. Jazda bez czymanki, bo jest gorzej niż myślelim. Logika w tym jest taka, że większe znaczenie dla finansów firm ma to czy zapłacą o 0,25 czy 0,5% więcej odsetek niż to, że spadną im przychody o 15% a zyski o 20% albo że w ogóle splajtują (oczywiścnie wybrani):D Kupować kupować, bo zaraz akcji zabraknie. A już niedługo będzie gorzej nim jest, więc to oczywiste że wartośc poszczególnych akcji mocno wzrośnie.
eglantyna odpowiada dlaczemuktoszajalmojnick
Skoro tak mówisz, to przywal szorta, z największym lewarem na jaki cię stać. Czemu nie? Jeśli masz rację, zarobisz, jak nie masz racji, to cię pogoni, i kropka.

Z drugiej strony mam wrażenie, że wypisujesz... niesłychane niedorzeczności.
Cena zachowuje się jak w grudniu idąc do góry - czy wiesz dlaczego? Czy wiesz dlaczego
Skoro tak mówisz, to przywal szorta, z największym lewarem na jaki cię stać. Czemu nie? Jeśli masz rację, zarobisz, jak nie masz racji, to cię pogoni, i kropka.

Z drugiej strony mam wrażenie, że wypisujesz... niesłychane niedorzeczności.
Cena zachowuje się jak w grudniu idąc do góry - czy wiesz dlaczego? Czy wiesz dlaczego przez cały 2022 nie było ani jednej mini reakcji w takmi dniu? Czy wiesz dlaczego reakcje dalsze były przeważnie głębsze? Czy wiesz, co sprawia, że reakcje są głebsze?
Jeżeli piszesz, że to oznacza, że teraz będzie mega zjazd, to znaczy, że nie masz pojęcia, o czym piszesz.
simonsoft8
wciąż zielono na głównych indeksach, lekka przecena obligacji

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki