REKLAMA

Rząd podwyższył kwotę wolną, ale zapewne nie Tobie

2017-10-04 13:20
publikacja
2017-10-04 13:20
fot. Johan10 / YAY Foto

Mimo że wtorkowa decyzja rządu jest przedstawiana jako podwyżka kwoty wolnej, to równie dobrze można by ją określić mianem jej utrzymania. Na prawdziwą zmianę Polacy czekają od 2008 roku.

Nowelizacja przyjęta we wtorek przez rząd zwiększa kwotę wolną do 8 tys. zł, ALE tylko dla osób najmniej zarabiających, co jest często pomijane lub ledwie wspominane w przekazie medialnym.

Całkowicie zwolnione z podatku dochodowego będą osoby, dla których roczna podstawa opodatkowania (nie dochód!) nie przekroczy 8 tys. zł. Częściowo z wyższej kwoty wolnej skorzystają również podatnicy, których podstawa opodatkowania wynosi do 13 tys. zł.

Ministerstwo Finansów szacuje, że na podwyżce zyskają 4 mln Polaków, głównie osoby uzyskujące "niewielkie dochody, np. z umów-zleceń czy emerytur i rent.", a także wspólnie rozliczający się małżonkowie, z których pracuje tylko jedna osoba.

Zmiany nie obejmą za to m.in. pracujących w pełnym wymiarze godzin i otrzymujących minimalne wynagrodzenie, wynoszące od przyszłego roku 2100 zł. Nie zmienia się kwota wolna dla osób, dla których podstawa opodatkowania wynosi od 13 000 zł do 85 528 zł. Od 2009 r. (gdy wzrosła o 2 zł) jest ona równa 3091 zł. W kolejnym przedziale, do 127 tys. zł kwota wolna zmniejsza się, by po przekroczeniu tego progu spaść do 0.

Zarówno w kampanii wyborczej, jak i podczas expose Beata Szydło zapowiadała podwyżkę kwoty wolnej do 8 tys. zł. Jako że wcześniej kwota wolna nie była zróżnicowana w zależności od dochodu, wydawało się, że podwyżka będzie dotyczyła wszystkich płacących podatek dochodowy, czyli ok. 25 mln Polaków. Teraz wprowadzenie zmian tylko dla części obywateli jest ogłaszane jako realizacja obietnicy wyborczej.

Tymczasem dla większości Polaków kwota wolna pozostaje niezmienna od 2008 r., mimo że w tym czasie wyraźnie wzrosły wynagrodzenia oraz ceny dóbr i usług, co oznacza, że realnie kwota wolna spada. Na konieczność podwyżki kwoty wolnej zwrócił uwagę m.in. Trybunał Konstytucyjny, który na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich przyjrzał się sprawie w 2015 r. Zdaniem TK, kwota wolna wynosząca raptem 3 tys. zł była zbyt niska, ponieważ nie gwarantowała minimum egzystencji. Podwyższenie kwoty wolnej postulowały także kluby opozycyjne - Nowoczesna oraz Kukiz'15, oraz prezydent Andrzej Duda, ale ich propozycje zostały odrzucone.

Ministerstwo Finansów, ale i niezależni eksperci, przekonują, że podwyżka kwoty wolnej dla wszystkich wiązałaby się z głębokim ubytkiem dochodów sektora finansów publicznych. Państwo miałoby "stracić" w zależności od skali podwyżki od kilku do kilkudziesięciu miliardów złotych, a Polacy praktycznie by jej nie odczuli, ponieważ w ich portfelach znalazłoby się "tylko" od kilku do kilkudziesięciu złotych więcej miesięcznie.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
antek10
to 4mln Polaków żyje w nędzy. Jak oni do tego doprowadzili? Mam na myśli te 4mln osób a nie rząd czy Sejm itp.
do_niczego
CZŁOWIEK CZŁOWIEKOWI WILKIEM
niewierzacyateusz
LUDZIE ALE CO TAM KWOTA WOLNA :))) !!!
Ministerstwo Finansów ogłosiło dziś zamiar wprowadzenia zerowej stawki akcyzy dla małych i średnich producentów cydru "Nasz narodowy trunek, ale jeszcze mało popularny, jakim jest cydr, ma szanse być bardziej popularny, bo chcemy dla mniejszych i średnich producentów zrezygnować
LUDZIE ALE CO TAM KWOTA WOLNA :))) !!!
Ministerstwo Finansów ogłosiło dziś zamiar wprowadzenia zerowej stawki akcyzy dla małych i średnich producentów cydru "Nasz narodowy trunek, ale jeszcze mało popularny, jakim jest cydr, ma szanse być bardziej popularny, bo chcemy dla mniejszych i średnich producentów zrezygnować z pobierania akcyzy – zapowiedział dziś minister Mateusz Morawiecki." TO JEST REWOLUCJA :) ale się córcia ucieszy :))
szycha03
"Rząd podwyższył kwotę wolną, ale zapewne nie Tobie"

ja wiem, że jesteście odłamem Axela ale zachowajcie chociaż pozory obiektywności. Przeciez wiadomo, że kwota wolna od podatku jest dla najbiedniejszych xD najbiedniejjsi nie maja co inwestować wiec nawet nie czytaja takich stron. Ten tytuł brzmi jak
"Rząd podwyższył kwotę wolną, ale zapewne nie Tobie"

ja wiem, że jesteście odłamem Axela ale zachowajcie chociaż pozory obiektywności. Przeciez wiadomo, że kwota wolna od podatku jest dla najbiedniejszych xD najbiedniejjsi nie maja co inwestować wiec nawet nie czytaja takich stron. Ten tytuł brzmi jak z copy paste z wyborczej. Nie zniżajcie się do ich poziomu
wojtek2u
Nawet nie wiecie jak temat kwoty wolnej mnie rusza, i jak nigdy tego nie zapomnę POPISOwi co zrobili z kwoty wolnej. Kwota wolna to jest to co każdemu ma przysługiwać aby przezył, niezaleznie od dochodu i państwu wara od tego. To co oni robia z kwotą wolną prowokuje mnie do obywatelskiego nieposłuszeństwa
silvio_gesell
Racja, bo żeby podatek w ogóle można było nazywać „dochodowym”, to musi być możliwość odpisania od podstawy wszystkich kosztów niezbędnych do osiągnięcia przychodu, a zaliczają się do nich w oczywisty sposób koszty przeżycia. Obecna wysokość kwoty wolnej robi z PIT podatek „przychodowy”, inaczej Racja, bo żeby podatek w ogóle można było nazywać „dochodowym”, to musi być możliwość odpisania od podstawy wszystkich kosztów niezbędnych do osiągnięcia przychodu, a zaliczają się do nich w oczywisty sposób koszty przeżycia. Obecna wysokość kwoty wolnej robi z PIT podatek „przychodowy”, inaczej „obrotowy”.

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki