REKLAMA

Potęga dolara i USA czy chińska propaganda? "Mam w domu stosy gotówki"

2020-11-30 09:00
publikacja
2020-11-30 09:00
Reuters

Namiestniczka Pekinu w Hongkongu przyznaje, że amerykańskie sankcje odcięły ją od systemu bankowego i za wszystko musi płacić gotówką.

"Przed Państwem siedzi szefowa Rady Wykonawczej Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong, która nie ma dostępu do żadnych usług bankowych" - powiedziała Lam w telewizji Hong Kong International Business Channel. "Za wszystko płacę gotówką. Mam w domu stosy gotówki, rząd płaci moją pensję w gotówce, ponieważ nie mam konta bankowego" - dodała. "Nie chcę zniechęcać ludzi do pełnienia funkcji publicznych, ponieważ w tych okolicznościach to honor być objętą nieuzasadnionymi sankcjami przez amerykański rząd" - stwierdziła.

Pensja Lam wynosi 5,2 mln dolarów hongkońskich rocznie (2,5 mln zł). Szefowa hongkońskiej egzekutywy należy do najlepiej wynagradzanych polityków na świecie - więcej (poza monarchami) oficjalnie zarabia tylko premier Singapuru.

W sierpniu władze USA nałożyły sankcje na przedstawicieli władz Hongkongu po tym, jak wprowadzono tam narzucone przez Pekin przepisy o bezpieczeństwie narodowym, ograniczające (likwidujące?) autonomię Hongkongu od ChRL oraz demokrację i wolność słowa w regionie. Na mocy sankcji zostały zamrożone aktywa tych osób w Stanach Zjednoczonych oraz aktywa "będące w posiadaniu lub pod kontrolą" podmiotów amerykańskich. Podmioty prowadzące biznes w USA mają także zakaz robienia z nimi interesów. A jako że przepisy obejmują również transakcje na terenie USA lub przepływające przez USA, Lam i spółka są faktycznie wykluczeni ze zdominowanego przez dolara systemu finansowego, obsługiwanego przez SWIFT.

Jeśli namiestniczka partii komunistycznej w Hongkongu mówi prawdę, jest to kolejny dowód na potęgę dolara i Waszyngtonu, któremu nie chcą się narazić nawet największe na świecie chińskie państwowe banki. Ale oczywiście może to być zwykły blef, mający na celu zbudowanie wizerunku chińskiej patriotki poszkodowanej przez amerykańskie władze. Z pewnością w takim światowym centrum finansowym, jakim jest Hongkong, Lam nie miałaby problemu z uzyskaniem dostępu do usług bankowych.

MKa

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
lebero654
Bidulka. Jak ma za dużo, to może z jedną "pile" zapakuje w paczuszkę i mnie podeśle. Nie obrażę się. Jak nie pile, to może być list.
lorelie
Propaganda USA przy propagandzie Chińczyków to mały pikuś. Zerknijcie na filmiki z philadelfii czy północnej Karoliny.. przerażający widok ludzi mieszkających na ulicach, stosy śmieci a pośród nich murzyńskie dzieci. Widok przeraża! Brud syf...to w Europie czy Chinach nie do pomyślenia. Co 10 amerykanin mieszka w przyczepie.Propaganda USA przy propagandzie Chińczyków to mały pikuś. Zerknijcie na filmiki z philadelfii czy północnej Karoliny.. przerażający widok ludzi mieszkających na ulicach, stosy śmieci a pośród nich murzyńskie dzieci. Widok przeraża! Brud syf...to w Europie czy Chinach nie do pomyślenia. Co 10 amerykanin mieszka w przyczepie... USA i UK upadają na naszych oczach. PO mówiło że jak zostaną zniesione wizy do USA to wszyscy wyjadą :) nie wyjechał praktycznie nikt..to jest dowód na to że USA bardziej przypominają afrykę niż zachodnią cywilizację.
januszbizensu
Tam jak nie płacisz za wynajem to nikt Cie nie będzie utrzymywał polecam pojechać i zobaczyć za to jak żyją normalni ludzie z pracą w USA a jak w Chinach, chociaż z tym drugim to może być problem bo tam nie za bardzo nie można cokolwiek nagrywać u nich bez pozwolenia.
przedsiebiorca30
To ma być dowód na propagandę w USA? :) Właśnie przedstawiasz dowód, że tak nie jest. Nigdy nie widziałem w żadnej telewizji amerykańskiej czy innej żeby USA przedstawiała się jako kraj bez ubóstwa wśród obywateli, w przeciwieństwie np. do Chin które w tym roku oficjalnie poinformowały o jego zlikwidowaniu (Chiny To ma być dowód na propagandę w USA? :) Właśnie przedstawiasz dowód, że tak nie jest. Nigdy nie widziałem w żadnej telewizji amerykańskiej czy innej żeby USA przedstawiała się jako kraj bez ubóstwa wśród obywateli, w przeciwieństwie np. do Chin które w tym roku oficjalnie poinformowały o jego zlikwidowaniu (Chiny są oficjalnie krajem w którym zlikwidowano ubóstwo, powtarzam, nie ma w tym kraju ani jednego ubogiego obywatela! :)). Szczytem propagandy w dzisiejszych czasach jest to, że za wzór stawia się kraje które w swojej ideologii kłamstwo traktują za oczywistość, łamią prawa własnych obywateli, niszczą środowisko itd. Mojemu przedmówcy radze pomieszkać w Chinach, Rosji czy tym podobnym raju na Ziemi, zobaczę z ciekawością jak szybko z nich wrócisz. Przy okazji, w USA polityka Państwa nigdy nie była nakierowana na pomoc obywatelom w bieżącym, codziennym funkcjonowaniu (powoli się to zmienia). Można się z tym nie zgadzać, ale nie jest to efekt nieudolności Państwa w przeciwieństwie do wielu innych które aktywnie próbują temu przeciwdziałać.
santoriusz odpowiada przedsiebiorca30
pitolisz chłopcze jak byś mieszkał w pierdziszewie i nigdzie poza swoją sadybą nie bywał. Mój kolega mieszka w Bendżingu ku ze 14 lat i jakoś jak na razie nie wraca. Może Ty wyjedź do tej swojej ameryki i zostań wodzem plemienia Przyczepo Ajaksów. ha ha ha
talmud odpowiada przedsiebiorca30
napisz jaka to ty oglądasz tv ......konkretnie które amerykańskie stacje pokazują biedę & ubóstwo ? w ameryce 90% to biedota 10% żyje na koszt reszty świata używając makulatury $$ jako lewara......propaganda dalej pompuje mit "ameryki" której już dawno nie ma.....LOL

Powiązane: Protesty w Hongkongu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki