REKLAMA

Ponad milion kont Google zhakowanych. Nowe zagrożenie dla użytkowników smartfonów

2016-12-01 09:30
publikacja
2016-12-01 09:30

Ponad milion kont Google zostało zainfekowanych w wyniku nowego ataku na użytkowników smartfonów z systemem Android. Robak „Gooligan” zaraża każdego dnia kolejne 13 000 kont internautów.

fot. Intel Free Press / / Wikimedia Commons

Oprogramowanie malware pobiera się na telefon wraz z aplikacjami instalowanymi spoza oficjalnego sklepu Google lub w wyniku phishingu. Użytkownikom, którzy padną jego ofiarom zostaną wtedy wykradzione adresy pocztowe, dane logowania oraz wszelkie informacje o kontach i plikach przechowywanych w usługach Google – donosi firma Check Point.

Atak stanowi największe zagrożenie dla użytkowników Androida w wersji 4 (Jelly Bean, Kitkat) oraz 5 (Lillipop), które stanowią obecnie 74 proc. całego rynku smartfonów z systemem opracowanym przez Google. Prawie 10 proc. z zainfekowanych już kont dotyczy rynku europejskiego.

Firma udostępniła na swojej stronie narzędzie Gooligan Checker, dzięki któremu internauci mogą sprawdzić swoje konto pod względem bezpieczeństwa. W przypadku zhakowania konta, zaleca się instalacje świeżego systemu oraz jak najszybszą zmianę haseł logowania do usług Google.

Po zainstalowaniu felernej aplikacji, Gooligan instaluje na telefonie ofiary dodatkowe programy, które imitują zachowanie użytkownika w celu uniknięcia wykrycia. Dzięki nim hakerzy zyskują dostęp do danych i kont Google oraz pobierają bez wiedzy ofiary nowe aplikacje i programy reklamowe, które generują dodatkowy zysk.

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Miano
Kurdeeeee !!! Czemuuuu mam wywal9ne na tych hakerów!!!
~Paniłani
Jezu ale poco komu moje konto
~dinozaur
Alphabet leci dziś na łeb. W plecy bo kupowałem certyfikaty na ich akcje :(
~niepelnosprawny_org
to nie konta google to konta uzytkownikow google, ktorzy sie dali nabrac na najlepszy w swiecie dodatek czy coś...
~Konkret
"Użytkownikom, którzy padną jego ofiarom"
Siłom i godnościom osobistom.
~Ommmmmm
Poraziło mnie to. Nie ma gorszego błędó chyba niż to.
~gejusek odpowiada ~Ommmmmm
ależ jest. mogli napisać: użytkowniką, którzy padli jego ofiarom :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~qqryq
Gooligan - ciekawa nazwa. "G" na początku nawiązuje albo do Google'a - to ta bardziej oczywista myśl która przychodzi do głowy, albo do tego jak Rosjanie wymawiają literę H w zachodnich słowach (Hitler = Gitler itp.).

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki