REKLAMA

Pokoje dla turystów pod nadzorem

2018-06-05 01:01
publikacja
2018-06-05 01:01

Rząd chce walczyć z szarą strefą w hotelarstwie. Wynajmujący lokale na krótkie terminy będą rejestrowani - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

fot. / / YAY Foto

Inwestycje w nieruchomości to dziś bardzo popularna lokata kapitału. Szacuje się, że aktualnie aż 30 proc. mieszkań nabywanych od deweloperów przeznaczonych jest na wynajem. W tym ten najbardziej opłacalny - krótkoterminowy. "Rz" informuje, że właśnie tymi, którzy przeznaczają swoje nieruchomości na najem krótszy niż miesiąc, przyjrzeć chce się resort turystyki.

"Obiekty najmowane jednorazowo podczas pobytu do 30 dni przez klientów będą podlegać obowiązkom rejestracyjnym, kontrolnym i innym wynikającym z przepisów zawartych w rozporządzeniu" - zapowiada ministerstwo. I podkreśla, że obowiązujące dziś regulacje dotyczące rynku usług są niewystarczające, a jego propozycja zakładająca włączenie tzw. mieszkań na doby do katalogu obiektów hotelarskich oraz obowiązek ich rejestracji może stać się elementem walki z szarą strefą.

Według ustaleń "Rzeczpospolitej" opisywany projekt zmian znajduje się na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych i oczekuje na wpis w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jeśli zostanie zaakceptowany, nie będzie już możliwe prowadzenie działalności polegającej na najmie krótkoterminowym bez zarejestrowania i spełnienia określonych norm.

Jak korzystać z Airbnb. Zasady, opłaty, kary

Airbnb oferuje noclegi na każdą kieszeń w ponad 65 000 miast i 191 krajach. Jest alternatywą dla podróżujących i turystów, ale również sposobem na dodatkowy dochód dla osób, które posiadają wolną przestrzeń do wynajęcia.

emi/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (5)

dodaj komentarz
fred_
Po to by nie bylo unikania opodatkowania. To przestepstwo a Ty za to placisz w podatkach.
nostsherlock
Ale po co? Niepotrzebne dokładanie biurokracji i problemów oraz zero korzyści społecznej.
dziki_losos
Korzyść jest takiej samej kategorii, jak z regulacją usług przewozowych. I tu, i tu istotne jest bezpieczeństwo klienta. To ważne, żeby gość takiego "hotelu" miał jakiś dowód pobytu (paragon/faktura), mógł wnosić reklamacje, a podatek był odprowadzany. Całość powinna też być wykonana w sposób niezagrażający zdrowiu - w Korzyść jest takiej samej kategorii, jak z regulacją usług przewozowych. I tu, i tu istotne jest bezpieczeństwo klienta. To ważne, żeby gość takiego "hotelu" miał jakiś dowód pobytu (paragon/faktura), mógł wnosić reklamacje, a podatek był odprowadzany. Całość powinna też być wykonana w sposób niezagrażający zdrowiu - w mieszkaniu można mieć przewody na wierzchu i grzyba (tzn. nie można, ale kto to skontroluje?). W pokojach gościnnych z tym należy walczyć.
abcx odpowiada dziki_losos
Jak się trochę zastanowić to mocno drogie jest to bezpieczeństwo, wydając 100 zł trzeba dopłacić co najmniej 42zł na bezpieczeństwo (19% podatek + 23% vat), może taniej było by się ubezpieczyć...
jasiek2017 odpowiada dziki_losos
wystarcza obowiazkowe przelewy na konto ale PiS to biurokracja i tyle w temacie

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki