Od ekstazy do rozpaczy. Dramatyczny rok bitcoina

zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Jeszcze rok temu inwestorzy kupujący bitcoina byli w ekstazie. Prawie codziennie wartość tej kryptowaluty rosła w szybkim tempie. Jeśli rok temu ktoś kupił bitcoina i nadal go trzyma, może być jednak w prawdziwej rozpaczy. Dziś bowiem kurs bitcoina znajduje się ponad 83% poniżej rekordu wszech czasów zanotowanego 17 grudnia 2017 roku.

Dziś mija dokładnie rok od dnia, w którym bitcoin osiągnął najwyższą cenę w swojej historii notowań na giełdach. Choć ze względu na zdecentralizowany rynek, trudno ustalić jedną rekordową cenę, to często przyjmuje się za rekordowy poziom 19 783,21 dolarów - kurs indeksu bitcoina publikowany przez serwis Coindesk.

Notowania bitcoina w trakcie formowania szczytu wszech czasów, w drugiej połowie grudnia 2017 r.
Notowania bitcoina w trakcie formowania szczytu wszech czasów, w drugiej połowie grudnia 2017 r. (Coindesk)

Jak widać na wykresie, bitcoin przebywał w rejonach bliskich poziomowi 20 000 dolarów jedynie kilka dni. Potem nastąpiła fala wyprzedaży, która wprost zmiotła kurs bitcoina ze swoich szczytów – wartość najpopularniejszej kryptowaluty spadła w ciągu tygodnia o ponad 40%, poniżej poziomu 12 000 dolarów.

O tym, jak wyglądał ostatni rok na bitcoinie i w ogóle rynku kryptowalut, najdobitniej świadczą liczby i wykresy. W grudniu 2017 roku cena bitcoina dobijała się do 20 000 dolarów. Dzisiejszy kurs wynosi około 3 200 dolarów, co oznacza spadek o ponad 83%. Na giełdzie BitBay, gdzie bitcoinem handluje się w złotych, rekordowy kurs był bliski 68 000 zł. Dziś to około 12 200 zł, czyli 82% niżej. Kapitalizacja bitcoina w grudniu ubiegłego roku wynosiła ok 330 mld dolarów, a cały rynek kryptowalut był wyceniany na ponad 800 mld dolarów. Dziś kapitalizacja bitcoina to nieco powyżej 56 mld dolarów, a cały rynek wart jest nieco ponad 101 mld dolarów.

Rok na bitcoinie
Rok na bitcoinie (Coindesk)

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja na innych popularnych kryptowalutach. Token ripple szczyt swojej hossy przeżywał na początku stycznia, dochodząc do poziomu kursu 3,74 dolara. Dziś ta druga pod względem kapitalizacji kryptowaluta notowana jest po cenie niespełna 29 centów, co oznacza spadek o ponad 92%. Kolejna znana kryptowaluta – ethereum – notuje szczyty także w styczniu – 1 353,17 dolarów. Dziś jej cena to 84,7 dolara, ponad 93,7% poniżej rekordu. Podobnie sytuacja wygląda na większości innych kryptowalut.

Bessy na bitcoinie

Choć tegoroczna bessa na bitcoinie jest bardzo spektakularna, nie jest to pierwsza korekta, jaką przeżywają starzy, rynkowi wyjadacze. Bitcoin ma już za sobą blisko 10-letnią historię istnienia i blisko 9-letnią historię notowań na giełdach. W tym czasie przeżył wiele wzlotów i upadków.

Jak widać na infografice przygotowanej przez serwis howmuch.net, w większości spadki trwały kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt dni. Były za to bardzo dotkliwe, redukując kurs od 30 do nawet 80%. Znacznie większy zakres czasowy przedstawia grafika zaprezentowana przez jednego z użytkowników serwisu Reddit wskazującego jako jej źródło serwis Woobull.com.

Trzy bessy na bitcoinie. Kliknij, aby powiększyć wykres.
Trzy bessy na bitcoinie. Kliknij, aby powiększyć wykres. (Woobull.com)

Jak widać, na rynku bitcoina wyróżniają się dwa okresy długiej i głębokiej bessy. Była to bessa drugiej połowy roku 2011 oraz bessa trwająca od listopada 2013 roku do stycznia 2015 roku.

W czasie obecnej bessy znajdujemy się jednak w zupełnie nowej sytuacji. Rynki byka, jakie poprzedzały obie wcześniejsze bessy, wprawdzie powodowały, że udział bitcoina w łącznej kapitalizacji rynku kryptowalut spadał, to jednak do roku 2017 bitcoin był prawdziwym flagowym okrętem rynku kryptowalut. Był zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym tokenem, co było widać po jego udziale w kapitalizacji całego rynku, która incydentalnie tylko spadała poniżej 80%. Ubiegłoroczna hossa przyniosła przełom  - wprawdzie bitcoin nie został zdetronizowany, ale jego udział w rynku kryptowalut po raz pierwszy spadł poniżej połowy i od mniej więcej połowy ubiegłego roku oscyluje wokół 40%.

Kapitalizacja bitcoina i kilku największych kryptowalut od 2013 r. Kliknij, aby zobaczyć  większy wykres.
Kapitalizacja bitcoina i kilku największych kryptowalut od 2013 r. Kliknij, aby zobaczyć większy wykres. (Coinmarketcap)

Ostatnia hossa przyniosła zatem dynamiczny wzrost całego rynku kryptowalut i znacznie ostrzejszą konkurencję o prymat na rynku. Był nawet moment, kiedy pozycja bitcoina wydawała się realnie zagrożona przez ethereum. W połowie 2017 roku udział ethereum w kapitalizacji rynku tokenów wynosił blisko 33%, a bitcoina spadł poniżej 38%. Potem jednak trendy się odwróciły.

To pokazuje, że choć bitcoin wciąż jest najważniejszy i najbardziej rozpoznawalny na rynku, to jednak ma już godnych siebie rywali. Tokeny, które mają nowocześniejsze, szybciej działające protokoły i mogą pełnić nowe zadania.

Czytaj dalej: Kiedy nowa hossa na bitcoinie?

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 7 silvio_gesell

Przy ujemnych realnych stopach wszystko jest bańką oprócz dzieci, domów i drzew.

! Odpowiedz
0 0 pull_up_terrain_ahead

Oprócz domów? To po co chcesz opodatkowywać nieruchomości i grunty?

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead

Same grunty.

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell odpowiada silvio_gesell

Bez wartości dzieci, domów i drzew.

! Odpowiedz
3 6 h-b

Kolejny balon pęka ... z zachłanności grup interesu na górze ponad wszelką miarę....

! Odpowiedz
17 18 lightning_network

Zaczynając od mniej zrozumiałych metafor do bardziej:

Bitcoin to Dawid, Banksterzy to Goliat.
Bitcoin to Linux, Banksterzy to Microsoft.
Bitcoin to Sprite, Banksterzy to Pragnienie (lol)

! Odpowiedz
24 26 atari65xe

NIe wiem ile masz lat fizycznie ... ale mentalnie jesteś na poziomie 18 latka.

! Odpowiedz
0 2 silvio_gesell odpowiada atari65xe

Bitcoin to sprite, Freicoin to mentos. ;-)

! Odpowiedz
9 39 aleks__

Bitcoin to.

1. Zanieczyszczenie środowiska ( marnotrawstwo bezcelowe zużycie energii )
2. Zaśmiecenie środowiska ( miliony zbędnie wyprodukowanych kart graficznych plus logistyka czyli dodatkowe zanieczyszczenia)
3. Umożliwienie przestępcom wyprana bilionów dolarów nielegalnych dochodów
4. Strata czasu, zaangażowania ludzi którzy zajęli się pozyskiwaniem bo mogliby w tym czasie robić coś pożytecznego dla planety ( np. sortować śmieci, abo sadzić drzewa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 16 lightning_network

lobby banksterskie w kontr-ofensywie... :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,43% 4,1683
2020-04-08 21:05:00
EUR/PLN 0,27% 4,5297
2020-04-08 21:05:00
EUR/USD -0,21% 1,0867
2020-04-08 21:05:00
CHF/PLN 0,48% 4,2926
2020-04-08 21:05:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil