REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Grupa Orlen zakontraktowała na aukcji rynku mocy 1.137 MW

2022-12-15 11:20
publikacja
2022-12-15 11:20

Grupa Orlen w aukcji rynku mocy zakontraktowała 28 jednostek o mocy 1.137 MW na rok dostaw 2027. Szacunkowe przychody Grupy Orlen z tytułu zawartych umów mocowych mogą wynieść łącznie przez 7 lat co najmniej 737,23 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Grupa Orlen zakontraktowała na aukcji rynku mocy 1.137 MW
Grupa Orlen zakontraktowała na aukcji rynku mocy 1.137 MW
fot. Karolis Kavolelis / / Shutterstock

Spółka podała, że zakontraktowała ok. 1,13 GW obowiązku mocowego na aukcji głównej na rok dostaw 2027. Spośród 28 zakontraktowanych jednostek Grupy ORLEN, osiem jednostek uzyskało kontrakt 7-letni, a jedna kontrakt 5-letni. Aukcja zakończyła się z ceną zamknięcia mieszczącą się od 406,35 do 372,51 zł/kW/rok i zostanie w terminie 3 dni roboczych podana do publicznej wiadomości przez PSE. Ostateczne wyniki aukcji mocy ogłosi Prezes URE w Biuletynie Informacji Publicznej w pierwszym dniu roboczym następującym po 21. dniu od dnia zakończenia aukcji mocy.

Szacunkowe przychody Grupy Orlen z tytułu zawartych umów mocowych mogą wynieść łącznie przez 7 lat co najmniej 737,23 mln zł.

"Po dużym sukcesie zeszłorocznej aukcji głównej, w której Grupa Orlen zakontraktowała na rynku mocy w 17-letnich umowach CCGT Ostrołękę oraz CCGT Grudziądz, w obecnej aukcji Grupa skupiła się na dywersyfikacji umów wieloletnich dla jednostek zeroemisyjnych, a jednocześnie zapewniających stabilną energię dla odbiorców. Zakontraktowaliśmy prawdopodobnie pierwszy w historii rynku mocy magazyn elektrochemiczny – magazyn energii przy FW Bystra w woj. pomorskim, który po fazie pilotażu, mamy zamiar przyłączyć do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Ponadto zakontraktowaliśmy siedem małych elektrowni wodnych, które dzięki uzyskanym kontraktom mocowym będą podlegać modernizacji oraz jeden z bloków w elektrowni Ostrołęka B, który będzie przystosowany do współspalania biomasy, tak aby spełnić limit emisji CO2 wymagany przez Komisję Europejską" – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Pozostałe obiekty Grupy Orlen zgłoszone do aukcji głównej, które uzyskały umowy roczne: CCGT Włocławek (PKN ORLEN SA), Elektrownia Szczytowo-Pompowa Żydowo (Energa Wytwarzanie SA), Elektrownia Wodna Włocławek (Energa Wytwarzanie SA), silniki tłokowe (PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa SA) oraz kilkanaście jednostek redukcji popytu, czyli tzw. DSR (Enspirion Sp. z o.o.).

Wcześniej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek we wpisie na Tweeterze poinformował, że spółka zakontraktowała na aukcji rynku mocy łacznie 1.137 MW.

W czwartek 15 grudnia Grupa Energa podała, że zakontraktowała dla swoich jednostek na aukcji rynku mocy na 2027 r. łącznie 894,461 MW obowiązku mocowego, a jej łączne przychody w 2027 roku z tytułu zawartych kontraktów mogą wynieść co najmniej 363,44 mln zł. Z kolei Polska Grupa Energetyczna poinformowala wcześniej, że zakontraktowała w aukcji rynku mocy na 2027 r. łącznie nie mniej niż 1.184,374 MW obowiązków mocowych dla jednostek należących do grupy. (PAP Biznes)

pam/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki