Chiny: łamią prawo, bo chcą żyć

Łamią prawo, bo chcą żyć, a nie mają pieniędzy na standardowe leczenie. Chińskie media szeroko opisują sprawę chorego na białaczkę mężczyzny, który przez internet zamawiał w Indiach na potrzeby własne i innych pacjentów chorych na raka, zamienniki drogich leków.

Chiny: łamią prawo, bo chcą żyć (fot. iStock / Thinkstock)

Sprawę Lu Yonga chińskie media porównują do oskarowego filmu "Dallas Buyers Club", który opowiada historię mężczyzny rozprowadzającego w latach osiemdziesiątych w USA niezatwierdzone jeszcze przed odpowiednie urzędy, leki spowalniające AIDS.

U Lu Yonga w 2002 roku zdiagnozowano białaczkę. Miesięczna terapia przy wykorzystaniu szwajcarskiego leku, to koszt około 4000 dolarów amerykańskich. Lu w internecie znalazł ośmiokrotnie tańsze zamienniki w Indiach, z których zaczęli korzystać także inny pacjenci. Zatrzymano go w ubiegłym roku podczas policyjnej akcji, w której sprawdzano internetowe zakupy z wykorzystaniem chińskich kart kredytowych.

W tym roku mężczyznę oskarżono o sprzedaż "podrabianych leków". Tymczasem w jego obronie wystąpiło ponad 300 chorych na raka, którym Lu dostarczał medykamenty z Indii. Sprawa Lu wywołała też dyskusję o kosztach leczenia nowotworów w Chinach, które przekraczają możliwości finansowe większości mieszkańców Państwa Środka.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Seul /nyg

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil