REKLAMA

Celon Pharma chce jak najszybciej znaleźć partnera dla Salmeksu w USA, rozważa też samodzielną pracę

2021-03-03 11:02, akt.2021-03-03 11:18
publikacja
2021-03-03 11:02
aktualizacja
2021-03-03 11:18
Celon Pharma

Celon Pharma chce jak najszybciej znaleźć nowego partnera dla rozwoju Salmeksu w USA, proces może zająć od kilku do kilkunastu miesięcy - poinformował w środę wiceprezes Jacek Glinka. Spółka rozważa także samodzielne poprowadzenie projektu.

Celon Pharma poinformował we wtorek, że zakończył współpracę z Lupin Atlantis Holdings przy komercjalizacji leku Salmex w 5 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych.

"Prowadziliśmy rozmowy z firmą Lupin, która strategicznie straciła zainteresowanie obszarem +respiratory+ w USA, więc poszukanie nowego partnera było naturalną konsekwencją. Będziemy się starali jak najszybciej go pozyskać, żeby wykorzystać te kilkuletnie doświadczenie z rynku amerykańskiego" - powiedział podczas wideokonferencji wiceprezes Jacek Glinka.

Podpisana w 2015 roku umowa z Lupin Atlantis Holdings dotyczyła rozwoju, produkcji i komercjalizacji inhalacyjnego leku Salmex na terenie USA, Australii, Kanady, Meksyku i RPA. Współpraca przewidywała podjęcie przez Lupin wszelkich działań, mających na celu uzyskanie akceptacji przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków wniosku dla inhalacyjnego leku w USA oraz do przeprowadzenia procesu rejestracyjnego, a także ponoszenia odpowiedzialności za dopełnienie wszelkich wymagań porejestracyjnych.

Celon Pharma będzie szukać nowego partnera do rozwoju Salmeksu w USA, ale nie wyklucza także samodzielnej pracy.

"Będziemy tak długo szukać aż znajdziemy, chyba, że rynek w tym czasie okaże się tak mało atrakcyjny, że nie będzie sensu już szukać partnera. Zwykle takie poszukiwania trwają od kilku do kilkunastu miesięcy i takie są nasze oczekiwania. (...) Biorąc pod uwagę 5-letnie doświadczenie, które zdobyliśmy pracując z firmą Lupin, rozważamy samodzielne poprowadzenie badań i rejestracji w USA, aczkolwiek nie ukrywam, że preferowaną opcją byłoby zrobić to z partnerem" - powiedział wiceprezes Jacek Glinka.

"Jeśli to się będzie przedłużać, to będziemy coraz bardziej skłonni do prowadzenia prac samodzielnie i szukania partnera w trakcie lub po ich zakończeniu. Będziemy też rozważać samodzielną komercjalizację" - dodał.

Wiceprezes wskazał, że obecnie na rynku amerykańskim spółka ma trzech konkurentów.

"Ten rynek się bardzo dobrze rozwija. Wartościowo rynek jest malejący, bo przez wejście generyków, cena na wejściu już została obniżona o ok. 70 proc. przez Mylana. Mimo to, jest to wciąż największy światowy rynek tego produktu, więc ciągle pozostaje bardzo interesującym targetem dla nas. Jeden rynek amerykański jest wart więcej niż wszystkie rynki europejskie - jest mniej więcej równy ilościowo, natomiast jeśli chodzi o cenę leków generycznych to ona jest kilkukrotnie, a nawet kilkanaście razy niższa niż w USA" - powiedział Glinka.

"Nie wydaje nam się, żeby do czasu kiedy my będziemy w stanie wprowadzać ten produkt na rynek, a jest to perspektywa co najmniej 3 lat, rynek był dużo bardziej konkurencyjny. Gdyby ktoś miał produkt teraz w rejestracji to byśmy o tym wiedzieli" - dodał.

Ponadto, spółka podpisała we wtorek z firmą Glenmark Pharmaceuticals umowę dotyczącą współpracy przy rejestracji, sprzedaży i dystrybucji Salmeksu na następujących rynkach: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Katar, Bahrajn, Oman, Libia, Algieria, Maroko, Irak, RPA, Meksyk, Peru, Ekwador, Argentyna, Wyspy Kanaryjskie, Filipiny, Malezja, Tajlandia, Singapur i Hong Kong.

Umowa została zawarta na 10 lat od dnia rozpoczęcia sprzedaży na poszczególnych rynkach, z możliwością przedłużenia. Umowa daje Glenmark wyłączne prawo sprzedaży produktu na ww. rynkach, a spółce wyłączne prawo wytwarzania produktu z przeznaczeniem do sprzedaży na ww. rynkach.

Celon Pharma może opublikować wyniki badań klinicznych II fazy nad esketaminą za kilka tygodni

Celon Pharma może opublikować za kilka tygodni pełne wyniki badań klinicznych II fazy nad esketaminą, łącznie z wynikami 6-tygodniowej obserwacji - wynika z wypowiedzi prezesa Macieja Wieczorka. Spółka jest obecnie w procesie due dilligence z kilkoma firmami zainteresowanymi projektem.

Lek oparty o esketaminę, który ma być stosowany w depresji lekoopornej, jest najbardziej zaawansowanym projektem Celonu Pharma. W 2020 roku spółka zakończyła analizę wyników II fazy badania klinicznego u pacjentów z depresją jednobiegunową. Na początku stycznia spółka otrzymała wyniki II fazy klinicznej w depresji dwubiegunowej.

Prezes Maciej Wieczorek, pytany kiedy można spodziewać się pełnych wyników badań klinicznych II fazy nad esketaminą, łącznie z wynikami 6-tygodniowej obserwacji, odpowiedział: "Zbieramy dane. Potrzebujemy kilku tygodni".

Celon informował w styczniu, że może rozpocząć III fazę kliniczną esketaminy pod koniec drugiego kwartału 2021 roku.

"III fazę chcemy zrealizować z partnerem. Obecnie jesteśmy w procesie due dilligence, z kilkoma firmami zainteresowanymi Falkieri. Termin podpisania umowy zależy oczywiście od przebiegu tego procesu, ale również od uzyskania warunków współpracy, które będą dla nas optymalne i obejmą, zarówno współpracę merytoryczną, ale i kwestie finansowe, przełożą się na realne korzyści dla spółki i jej akcjonariuszy" - poinformował PAP Biznes prezes Maciej Wieczorek.

"Aktualnie przygotowujemy dokumentację dla agencji rejestracyjnych zarówno FDA, jak i EMA, które będzie obejmowała m.in. projekty badań klinicznych III fazy" - dodał. (PAP Biznes)

(PAP Biznes)

sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki