PIT-37 online. Rozliczenie PIT przez Internet

Spis treści

Rozliczenie podatków stało się w ostatnim czasie bardzo łatwe. Każdy z nas może uregulować swoje zobowiązania wobec fiskusa w ciągu kilku minut bez wychodzenia z domu.

Jeszcze do niedawna rozliczenie PIT wiązało się z koniecznością ręcznego wprowadzania wszystkich danych do papierowego formularza i samodzielnego wykonywania wszystkich obliczeń. Te wprawdzie nie są wyjątkowo trudne, jednak wymagało to pewnej biegłości, a o pomyłkę siłą rzeczy nie było tak trudno. Z tego powodu wiele osób posiłkowało się wiedzą księgowych, co wiązało się nie tylko z kolejnymi wydatkami, ale również stratą bezcennego czasu. Sporym problemem było przy tym samo dostarczenie zeznania podatkowego do urzędu skarbowego: trzeba było albo odstać swoje w kolejce, albo wysłać je pocztą. Co zrozumiałe – budziło to uzasadniony niepokój, zwłaszcza jeżeli zajęliśmy się tym obowiązkiem krótko przed upłynięciem wskazanego przez urzędników terminu. Na szczęście te czasy odeszły bezpowrotnie. Cyfryzacja zmieniła oblicze systemu podatkowego i dziś złożenie PIT-36 czy PIT-37 online jest niezwykle proste, często nie wymaga przy tym ze strony podatnika jakichkolwiek działań.

Chcesz rozliczyć PIT za 2020?
Pobierz e-pity 2020

Rozliczenie PIT przez Internet: wygoda i oszczędność czasu

Dzięki rozwojowi Internetu nasze życie stało się zdecydowanie prostsze. Co najważniejsze: technologie nie przestają się rozwijać i w ciągu kilku ostatnich lat pojawiło się kilka propozycji, które w jeszcze większym stopniu uprościły złożenie różnych formularzy, w tym najpopularniejszej deklaracji PIT-37. Obecnie podatnicy mają do dyspozycji zarówno udostępniany przez Ministerstwo program do PIT e-Deklaracje Desktop, programy zewnętrznych firm, jak i portal podatkowy z usługą Twój e-PIT, która umożliwia rozliczenie się z fiskusem w bardzo prosty sposób, w większości przypadków bez konieczności uzupełniania formularza. W każdym przypadku możemy być pewni tego, że – po otrzymaniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru – deklaracja zostanie przyjęta w terminie, o ile urzędnicy nie zakwestionują jej treści. Dodatkowo na czasie zyskujemy podwójnie: po pierwsze – samo rozliczenie i wysyłka zajmie kilka minut. Po drugie: rozliczenie PIT przez Internet wiąże się ze skróceniem oczekiwania na zwrot podatku: podatnicy, którzy wybrali ten model regulowania obowiązku wobec fiskusa, otrzymają środki w ciągu 45 dni, a nie urzędowych 3 miesięcy.

Program do rozliczania PIT – co wybrać? Łatwe rozliczenie PIT-37

Programy do rozliczania PIT drogą elektroniczną były pierwszym znaczącym udogodnieniem, z jakim spotkali się podatnicy do tej pory skazani na ręczne uzupełnianie papierowych formularzy PIT. Większość z nich wyróżnia się podobnymi funkcjonalnościami: umożliwiają przede wszystkim wypełnienie zeznania podatkowego bez konieczności samodzielnego dokonywania obliczeń, weryfikację jego zgodności oraz wysyłkę do stosownego urzędu skarbowego. Pod tym względem szczególne znaczenie odgrywa program e-deklaracje, uruchomiony przez Ministerstwo Finansów 1 stycznia 2008 roku. Oprogramowanie działa na systemach Windows, Linux i Mac, wykorzystuje przy tym środowisko Adobe AIR. W praktyce: może z niego skorzystać niemal każdy, kto posiada komputer i dostęp do Internetu, a sama obsługa jest niezwykle prosta i intuicyjna, opiera się przy tym na wypełnianiu elektronicznego formularza, rozbudowanego o sugestie i rady.

Rozliczenia PIT-37 z programem e-Deklaracje

Z programu do PIT e-Deklaracje korzystać mogą płatnicy i podatnicy, będący osobami fizycznymi. Za pomocą jednej platformy można rozliczyć wiele różnego typu podatków:

przewiń, aby zobaczyć całą tabelę
przewiń, aby zobaczyć całą tabelę

Podatek

Deklaracja

PIT

PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-19A, PIT-28/PIT-28 S, PIT-36/PIT-36 S, PIT-36L/PIT-36 LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39, IFT-1, IFT-1R, PIT-OP.

VAT

VAT-7, VAT-7D, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M, VAT-10,VAT-11, VAT-12, VAT-23, VAT-26, VAT-27, VAT-27K, VAT-UE, VAT-UEK

Źródło: Ministerstwo Finansów

Po instalacji oprogramowania w najnowszej wersji, w celu złożenia np. nowego PIT-37, należy przejść do okienka „Katalog formularzy”, następnie wybrać interesujący nas rok podatkowy i numer druku. Potem na ekranie pojawi się przygotowane częściowo zeznanie: znajdą się w nim już dane osobowe, które podaliśmy w procesie rejestracji profilu. W następnym kroku należy uzupełnić formularz PIT np. na podstawie otrzymanego PIT-11, a następnie przesłać dokument do urzędu. Nie musimy jednak przejść całego procesu od A do Z za jednym razem. System daje również możliwość zapisania kopii roboczej i powrotu do niej w dowolnym momencie.

W aplikacji można również utworzyć kilka profili użytkowników – dzięki temu wszystkie dokumenty, zarówno złożone, jak i będące w fazie roboczej, zostaną zapisane, a my będziemy mieć wygodny dostęp do deklaracji w przyszłości, dzięki czemu nie będziemy mieć np. problemu z rozliczeniem PIT przez Internet w następnych latach. Możemy również utworzyć osobne profile dla każdego członka rodziny, co pozwala na wygodne zarządzanie informacjami.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 10 000zł

E-deklaracje – wysyłka PIT do urzędu skarbowego

Program do rozliczania PIT e-Deklaracje umożliwia niezwykle łatwą wysyłkę deklaracji do odpowiedniego urzędu skarbowego. Procedura wymaga jedynie podania danych autoryzujących, czyli podstawowych danych osobowych, oraz kwoty przychodu za rok ubiegły. To właśnie z tego powodu dostęp do deklaracji z poprzednich lat jest tak ważny. Odpowiednią liczbę znajdziemy:

 • W formularzu PIT-36 w komórce 94 lub 149 (w przypadku rozliczania z małżonkiem)
 • W formularzu PIT-37 w komórce 62 lub 93 (w przypadku rozliczania z małżonkiem)
 • W formularzu PIT-36L w komórce 13 lub 18
 • W formularzu PIT-28 w komórce 47
 • W formularzu PIT-38 w komórce 23
 • W formularzu PIT-39 w komórce 20

Jeżeli składamy deklarację po raz pierwszy, powinniśmy wpisać w tym miejscu „0”. Po wybraniu opcji „kontynuuj wysyłanie” możliwe stanie się pobranie Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO). Można je zapisać na dysku lub wydrukować. PIT znajdzie się również w okienku „moje rozliczenia”. Będziemy także mogli z jego poziomu monitorować status deklaracji. Twórcy programu przewidzieli cztery możliwości:

 • Kopie robocze
 • Wysłane
 • Wysłane – odrzucone
 • Wysłane – przyjęte.

Jak wypełnić PIT-37 przez Twój e-PIT

Jeszcze większym uproszczeniem dla podatników jest system Twój e-PIT, który nie tylko nie wymaga pobierania jakichkolwiek programów do rozliczania PIT, ale robi także niemal wszystko za nas. W praktyce w większości przypadków wystarczy się do niego zalogować i zaakceptować przygotowaną deklarację lub wprowadzić w niej modyfikacje.

Logowanie do Twój e-PIT może odbyć się za pomocą profilu zaufanego (w ciągu kilku chwil założymy go np. w usłudze bankowości internetowej) lub – podobnie jak w przypadku e-Deklaracji – poprzez podanie podstawowych informacji podatkowych, takich jak:

 • PESEL/ NIP i datę urodzenia
 • Kwotę przychodu z rozliczenia za rok ubiegły
 • Kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za rok bieżący (np. z PIT-11 od pracodawcy)
 • Kwotę nadpłaty/niedopłaty podatku za rok ubiegły. Co ważne – jeżeli ta wynosi 0, należy zalogować się przy pomocy profilu zaufanego!

Jak widać, jeżeli nie posiadamy tych dokumentów na wyciągnięcie ręki, skorzystanie z profilu zaufanego może zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.

Jak sprawdzić PIT czy jest rozliczony?

Po zalogowaniu do systemu Twój e-PIT powinny na nas czekać rozliczenia wysłane przez naszego pracodawcę (lub pracodawców) w postaci formularza pIT-11. Rozliczenie PIT przez Internet w ten sposób może przebiegać na cztery sposoby:

 • Akceptujemy wniosek przygotowany przez system i wysyłamy go do urzędu skarbowego: jeżeli wszystkie dane są poprawne, a my nie chcemy niczego zmieniać, wystarczą dwa kliknięcia, aby PIT-36 czy PIT-37 online zostały złożone.
 • Zmieniamy wniosek: stanie się tak zwłaszcza, jeżeli chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, dodać odliczenia czy ulgi podatkowe albo wskazać numer KRS organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku. Potem wystarczy wysłać wniosek do urzędu.
 • Odrzucić PIT: jeżeli chcemy rozliczyć się przy pomocy innego programu, możemy również odrzucić formularz i złożyć deklarację w inny sposób. Stosowne korekty można również składać bezpośrednio w aplikacji Twój e-PIT.
 • Nie robić nic: jeżeli nie podejmiemy żadnych działań, 30 kwietnia deklaracja zostanie uznana za złożoną. Nie stanie się tak jednak, jeśli wcześniej złożymy PIT w innej formie.

Program PIT: łatwe rozliczenie deklaracji podatkowej bez opłat

Advertisement
Do rozliczenia PIT może posłużyć również program PIT stworzony przez niezależnego dostawcę. To ciekawa propozycja, która pozwala rozliczyć PIT w łatwy i intuicyjny sposób. Dobre oprogramowanie umożliwia przy tym również pobranie informacji bezpośrednio z ministerialnego systemu, wobec czego większość informacji będzie uzupełniona za podatnika. Nie będzie przy tym konieczności korzystania ze skomplikowanego formularza PIT: cały proces opiera się na przejrzystym kreatorze, pomagającym w dokonaniu rozliczenia PIT-37 czy innego druku PIT. Bez problemów będzie można wobec tego skorzystać z przysługujących ulg i odliczeń, przekazać 1% organizacji pożytku publicznego, rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, a następnie wysłać deklarację podatku dochodowego od osób fizycznych do jednego z urzędów skarbowych i pobrać urzędowe poświadczenie odbioru.

Rozliczenie deklaracji PIT przez Internet: zalety

Rozliczenie PIT-37 online ma wiele zalet. Warto przekonać się do tego rozwiązania – być może dzięki temu odczarujemy ten przykry obowiązek, a końcówka kwietnia nie będzie już kojarzyła się z koniecznością uzupełniania skomplikowanych formularzy. Osiągamy wymierne zyski:

 • Oszczędność czasu: dziś mało kto pamięta już ręczne wypełnianie zeznań podatkowych i samodzielne dokonywanie obliczeń. Zarówno programy do rozliczania PIT, jak i system Twój e-PIT wykonują większość pracy za nas. W tym drugim przypadku właściwie – o ile nie chcemy korzystać z dodatkowych opcji, jakie oferuje system podatkowy – nie jest wymagana jakakolwiek czynność.
 • Bez ryzyka: składając popularny PIT-37 online nie musimy obawiać się o to, że popełnimy błąd, który mógłby wiązać się z problemami ze skarbówką. Niezależnie od tego, jaką opcje wybieramy, mamy niemal pełną pewność, że starannie wypełniony formularz będzie poprawny. Poza tym istotną rolę gra również czas: nawet jeśli zreflektujemy się w ostatnim momencie, nadal zdążymy przed 30 kwietnia, choć właściwie równie dobrze nie musimy podejmować jakichkolwiek działań. Warto jednak zrobić to wcześniej i pobrać urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), poświadczające terminową wysyłkę deklaracji PIT.
 • Zysk: osoby rozliczające się przez Internet dostaną zwrot podatku w ciągu 45 dni. Pozostali mogą poczekać nawet do 3 miesięcy. Warto więc poświęcić kilka minut, aby mieć to za sobą i szybciej cieszyć się ze zwrotu należących do nas pieniędzy.
Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2021-01-14

Rozliczenie PIT

Podatek dochodowy od osób fizycznych to jedno z najważniejszych zobowiązań, jakie muszą uregulować podatnicy osiągający dochody podlegające opodatkowaniu. Rozliczenie PIT nie musi być przy tym wyłącznie przykrym obowiązkiem. Dzięki odpowiednim narzędziom jest proste i szybkie.

2021-01-14

Ulga na dzieci. Jak rozliczyć ulgę prorodzinną w PIT?

Ulgi i odliczenia od podatku umożliwiają obniżenie należności względem fiskusa. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza ulga na dziecko, pozwalająca na uzyskanie oszczędności rodzicom.

2021-01-14

e-Deklaracje. Łatwe rozliczenie PIT online

Standardowe papierowe formularze podatkowe dla coraz większej liczby osób są jedynie wspomnieniem. Jedną z opcji, z której można skorzystać, jest system e-Deklaracje.

Ulgi i odliczenia od podatku. Na jakie ulgi podatkowe można liczyć?

Pierwszy kwartał każdego roku wielu osobom kojarzy się nierozerwalnie z rozliczeniami podatkowymi. Aby uniknąć pomyłek, przede wszystkim warto dowiedzieć się, z jakich ulg i odliczeń od podatku można skorzystać.

Wspólne rozliczenie małżonków: kiedy się opłaca? Jak to zrobić?

Małżonkowie w większości przypadków mają możliwość wspólnego rozliczenia PIT. Warto dowiedzieć się, kiedy mogą z niego skorzystać i czy zawsze jest to opłacalne.

Zwrot podatku. Ile się czeka na zwrot podatku?

Chociaż podatki kojarzą nam się z przykrym obowiązkiem, jest jeden aspekt, który wzbudza jednoznacznie pozytywne emocje. Zwrot podatku może stać się solidnym zastrzykiem gotówki. Warto dowiedzieć się, kiedy powinien trafić na nasze konto.

Do kiedy PIT? Termin składania PIT

Rozliczenie PIT to jeden z najważniejszych obowiązków każdego podatnika otrzymującego podlegający opodatkowaniu dochód. Aby uniknąć problemów w kontakcie z urzędem skarbowym, należy dowiedzieć się, do kiedy złożyć PIT za 2020 rok i opłacić podatek dochodowy.