PIT-37 online. Rozliczenie PIT przez Internet

PIT-37 online. Rozliczenie PIT przez Internet
Spis treści
Advertisement

Rozliczenie podatków stało się w ostatnim czasie bardzo łatwe. Każdy z nas może uregulować swoje zobowiązania wobec fiskusa w ciągu kilku minut bez wychodzenia z domu.

Jeszcze do niedawna rozliczenie PIT wiązało się z koniecznością ręcznego wprowadzania wszystkich danych do papierowego formularza i samodzielnego wykonywania wszystkich obliczeń. Te wprawdzie nie są wyjątkowo trudne, jednak wymagało to pewnej biegłości, a o pomyłkę siłą rzeczy nie było tak trudno. Z tego powodu wiele osób posiłkowało się wiedzą księgowych, co wiązało się nie tylko z kolejnymi wydatkami, ale również stratą bezcennego czasu. Sporym problemem było przy tym samo dostarczenie zeznania podatkowego do urzędu skarbowego: trzeba było albo odstać swoje w kolejce, albo wysłać je pocztą. Co zrozumiałe – budziło to uzasadniony niepokój, zwłaszcza jeżeli zajęliśmy się tym obowiązkiem krótko przed upłynięciem wskazanego przez urzędników terminu. Na szczęście te czasy odeszły bezpowrotnie. Cyfryzacja zmieniła oblicze systemu podatkowego i dziś złożenie PIT-36 czy PIT-37 online jest niezwykle proste, często nie wymaga przy tym ze strony podatnika jakichkolwiek działań.

Chcesz rozliczyć PIT za 2020?
Pobierz e-pity 2020

Rozliczenie PIT przez Internet: wygoda i oszczędność czasu

Dzięki rozwojowi Internetu nasze życie stało się zdecydowanie prostsze. Co najważniejsze: technologie nie przestają się rozwijać i w ciągu kilku ostatnich lat pojawiło się kilka propozycji, które w jeszcze większym stopniu uprościły złożenie różnych formularzy, w tym najpopularniejszej deklaracji PIT-37. Obecnie podatnicy mają do dyspozycji zarówno udostępniany przez Ministerstwo program do PIT e-Deklaracje Desktop, programy zewnętrznych firm, jak i portal podatkowy z usługą Twój e-PIT, która umożliwia rozliczenie się z fiskusem w bardzo prosty sposób, w większości przypadków bez konieczności uzupełniania formularza. W każdym przypadku możemy być pewni tego, że – po otrzymaniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru – deklaracja zostanie przyjęta w terminie, o ile urzędnicy nie zakwestionują jej treści. Dodatkowo na czasie zyskujemy podwójnie: po pierwsze – samo rozliczenie i wysyłka zajmie kilka minut. Po drugie: rozliczenie PIT przez Internet wiąże się ze skróceniem oczekiwania na zwrot podatku: podatnicy, którzy wybrali ten model regulowania obowiązku wobec fiskusa, otrzymają środki w ciągu 45 dni, a nie urzędowych 3 miesięcy.

Program do rozliczania PIT – co wybrać? Łatwe rozliczenie PIT-37

Programy do rozliczania PIT drogą elektroniczną były pierwszym znaczącym udogodnieniem, z jakim spotkali się podatnicy do tej pory skazani na ręczne uzupełnianie papierowych formularzy PIT. Większość z nich wyróżnia się podobnymi funkcjonalnościami: umożliwiają przede wszystkim wypełnienie zeznania podatkowego bez konieczności samodzielnego dokonywania obliczeń, weryfikację jego zgodności oraz wysyłkę do stosownego urzędu skarbowego. Pod tym względem szczególne znaczenie odgrywa program e-deklaracje, uruchomiony przez Ministerstwo Finansów 1 stycznia 2008 roku. Oprogramowanie działa na systemach Windows, Linux i Mac, wykorzystuje przy tym środowisko Adobe AIR. W praktyce: może z niego skorzystać niemal każdy, kto posiada komputer i dostęp do Internetu, a sama obsługa jest niezwykle prosta i intuicyjna, opiera się przy tym na wypełnianiu elektronicznego formularza, rozbudowanego o sugestie i rady.

Rozliczenia PIT-37 z programem e-Deklaracje

Z programu do PIT e-Deklaracje korzystać mogą płatnicy i podatnicy, będący osobami fizycznymi. Za pomocą jednej platformy można rozliczyć wiele różnego typu podatków:

przewiń, aby zobaczyć całą tabelę
przewiń, aby zobaczyć całą tabelę

Podatek

Deklaracja

PIT

PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-19A, PIT-28/PIT-28 S, PIT-36/PIT-36 S, PIT-36L/PIT-36 LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39, IFT-1, IFT-1R, PIT-OP.

VAT

VAT-7, VAT-7D, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M, VAT-10,VAT-11, VAT-12, VAT-23, VAT-26, VAT-27, VAT-27K, VAT-UE, VAT-UEK

Źródło: Ministerstwo Finansów

Po instalacji oprogramowania w najnowszej wersji, w celu złożenia np. nowego PIT-37, należy przejść do okienka „Katalog formularzy”, następnie wybrać interesujący nas rok podatkowy i numer druku. Potem na ekranie pojawi się przygotowane częściowo zeznanie: znajdą się w nim już dane osobowe, które podaliśmy w procesie rejestracji profilu. W następnym kroku należy uzupełnić formularz PIT np. na podstawie otrzymanego PIT-11, a następnie przesłać dokument do urzędu. Nie musimy jednak przejść całego procesu od A do Z za jednym razem. System daje również możliwość zapisania kopii roboczej i powrotu do niej w dowolnym momencie.

W aplikacji można również utworzyć kilka profili użytkowników – dzięki temu wszystkie dokumenty, zarówno złożone, jak i będące w fazie roboczej, zostaną zapisane, a my będziemy mieć wygodny dostęp do deklaracji w przyszłości, dzięki czemu nie będziemy mieć np. problemu z rozliczeniem PIT przez Internet w następnych latach. Możemy również utworzyć osobne profile dla każdego członka rodziny, co pozwala na wygodne zarządzanie informacjami.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 10 000zł

E-deklaracje – wysyłka PIT do urzędu skarbowego

Program do rozliczania PIT e-Deklaracje umożliwia niezwykle łatwą wysyłkę deklaracji do odpowiedniego urzędu skarbowego. Procedura wymaga jedynie podania danych autoryzujących, czyli podstawowych danych osobowych, oraz kwoty przychodu za rok ubiegły. To właśnie z tego powodu dostęp do deklaracji z poprzednich lat jest tak ważny. Odpowiednią liczbę znajdziemy:

 • W formularzu PIT-36 w komórce 94 lub 149 (w przypadku rozliczania z małżonkiem)
 • W formularzu PIT-37 w komórce 62 lub 93 (w przypadku rozliczania z małżonkiem)
 • W formularzu PIT-36L w komórce 13 lub 18
 • W formularzu PIT-28 w komórce 47
 • W formularzu PIT-38 w komórce 23
 • W formularzu PIT-39 w komórce 20

Jeżeli składamy deklarację po raz pierwszy, powinniśmy wpisać w tym miejscu „0”. Po wybraniu opcji „kontynuuj wysyłanie” możliwe stanie się pobranie Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO). Można je zapisać na dysku lub wydrukować. PIT znajdzie się również w okienku „moje rozliczenia”. Będziemy także mogli z jego poziomu monitorować status deklaracji. Twórcy programu przewidzieli cztery możliwości:

 • Kopie robocze
 • Wysłane
 • Wysłane – odrzucone
 • Wysłane – przyjęte.

Jak wypełnić PIT-37 przez Twój e-PIT

Jeszcze większym uproszczeniem dla podatników jest system Twój e-PIT, który nie tylko nie wymaga pobierania jakichkolwiek programów do rozliczania PIT, ale robi także niemal wszystko za nas. W praktyce w większości przypadków wystarczy się do niego zalogować i zaakceptować przygotowaną deklarację lub wprowadzić w niej modyfikacje.

Logowanie do Twój e-PIT może odbyć się za pomocą profilu zaufanego (w ciągu kilku chwil założymy go np. w usłudze bankowości internetowej) lub – podobnie jak w przypadku e-Deklaracji – poprzez podanie podstawowych informacji podatkowych, takich jak:

 • PESEL/ NIP i datę urodzenia
 • Kwotę przychodu z rozliczenia za rok ubiegły
 • Kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za rok bieżący (np. z PIT-11 od pracodawcy)
 • Kwotę nadpłaty/niedopłaty podatku za rok ubiegły. Co ważne – jeżeli ta wynosi 0, należy zalogować się przy pomocy profilu zaufanego!

Jak widać, jeżeli nie posiadamy tych dokumentów na wyciągnięcie ręki, skorzystanie z profilu zaufanego może zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.

Jak sprawdzić PIT czy jest rozliczony?

Po zalogowaniu do systemu Twój e-PIT powinny na nas czekać rozliczenia wysłane przez naszego pracodawcę (lub pracodawców) w postaci formularza pIT-11. Rozliczenie PIT przez Internet w ten sposób może przebiegać na cztery sposoby:

 • Akceptujemy wniosek przygotowany przez system i wysyłamy go do urzędu skarbowego: jeżeli wszystkie dane są poprawne, a my nie chcemy niczego zmieniać, wystarczą dwa kliknięcia, aby PIT-36 czy PIT-37 online zostały złożone.
 • Zmieniamy wniosek: stanie się tak zwłaszcza, jeżeli chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, dodać odliczenia czy ulgi podatkowe albo wskazać numer KRS organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku. Potem wystarczy wysłać wniosek do urzędu.
 • Odrzucić PIT: jeżeli chcemy rozliczyć się przy pomocy innego programu, możemy również odrzucić formularz i złożyć deklarację w inny sposób. Stosowne korekty można również składać bezpośrednio w aplikacji Twój e-PIT.
 • Nie robić nic: jeżeli nie podejmiemy żadnych działań, 30 kwietnia deklaracja zostanie uznana za złożoną. Nie stanie się tak jednak, jeśli wcześniej złożymy PIT w innej formie.

Program PIT: łatwe rozliczenie deklaracji podatkowej bez opłat

Do rozliczenia PIT może posłużyć również program PIT stworzony przez niezależnego dostawcę. To ciekawa propozycja, która pozwala rozliczyć PIT w łatwy i intuicyjny sposób. Dobre oprogramowanie umożliwia przy tym również pobranie informacji bezpośrednio z ministerialnego systemu, wobec czego większość informacji będzie uzupełniona za podatnika. Nie będzie przy tym konieczności korzystania ze skomplikowanego formularza PIT: cały proces opiera się na przejrzystym kreatorze, pomagającym w dokonaniu rozliczenia PIT-37 czy innego druku PIT. Bez problemów będzie można wobec tego skorzystać z przysługujących ulg i odliczeń, przekazać 1% organizacji pożytku publicznego, rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, a następnie wysłać deklarację podatku dochodowego od osób fizycznych do jednego z urzędów skarbowych i pobrać urzędowe poświadczenie odbioru.

Rozliczenie deklaracji PIT przez Internet: zalety

Rozliczenie PIT-37 online ma wiele zalet. Warto przekonać się do tego rozwiązania – być może dzięki temu odczarujemy ten przykry obowiązek, a końcówka kwietnia nie będzie już kojarzyła się z koniecznością uzupełniania skomplikowanych formularzy. Osiągamy wymierne zyski:

 • Oszczędność czasu: dziś mało kto pamięta już ręczne wypełnianie zeznań podatkowych i samodzielne dokonywanie obliczeń. Zarówno programy do rozliczania PIT, jak i system Twój e-PIT wykonują większość pracy za nas. W tym drugim przypadku właściwie – o ile nie chcemy korzystać z dodatkowych opcji, jakie oferuje system podatkowy – nie jest wymagana jakakolwiek czynność.
 • Bez ryzyka: składając popularny PIT-37 online nie musimy obawiać się o to, że popełnimy błąd, który mógłby wiązać się z problemami ze skarbówką. Niezależnie od tego, jaką opcje wybieramy, mamy niemal pełną pewność, że starannie wypełniony formularz będzie poprawny. Poza tym istotną rolę gra również czas: nawet jeśli zreflektujemy się w ostatnim momencie, nadal zdążymy przed 30 kwietnia, choć właściwie równie dobrze nie musimy podejmować jakichkolwiek działań. Warto jednak zrobić to wcześniej i pobrać urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), poświadczające terminową wysyłkę deklaracji PIT.
 • Zysk: osoby rozliczające się przez Internet dostaną zwrot podatku w ciągu 45 dni. Pozostali mogą poczekać nawet do 3 miesięcy. Warto więc poświęcić kilka minut, aby mieć to za sobą i szybciej cieszyć się ze zwrotu należących do nas pieniędzy.

Poradniki