Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Rozliczenie PIT to podstawowy obowiązek podatników. Kluczowe znaczenie będzie miało dla nich poznanie wysokości progów podatkowych – to od nich w dużej mierze zależeć będzie wysokość środków, które powinny znaleźć się na koncie fiskusa.

Płacenie podatków nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Musimy w końcu podzielić się z państwem niemałymi środkami. Poznanie mechanizmu działania systemu podatkowego umożliwia jednak uzyskanie wymiernych korzyści. Progi podatkowe są z pewnością jednym z czynników, który wzbudza największe wątpliwości podatników. Często nie rozumiemy zasady ich działania albo w niewłaściwy sposób interpretujemy dosyć rozbudowane przepisy. Ma to jednak szczególne znaczenie, jeśli zbliżamy się do – bardzo kosztownego – przekroczenia pierwszego progu podatkowego. Z sytuacją powinni również szczegółowo zapoznać się przedsiębiorcy, którzy mają możliwość zmiany stawki. Zdecydowanie większe możliwości ustawodawca daje także rozliczającym się wspólnie małżonkom.

Progi podatkowe: co trzeba wiedzieć. Ile wynosi drugi próg podatkowy? (fot. Proxima Studio / Shutterstock)

Progi podatkowe – czym są?

Ujmując rzecz najprościej: progi podatkowe to zakresy dochodów objęte wspólną stawką podatkową. Obecnie w Polsce osoby rozliczające się według skali podatkowej korzystają z dwóch progów:

  • Pierwszy próg podatkowy – do dochodu 85 528 zł. Należny podatek od 2020 roku wynosi 17%, za rok 2019 stawka wynosi jednak 17,75%.
  • Drugi próg podatkowy – dla dochodów powyżej 85 528 zł. Podatek wynosi 32% tej kwoty.

Od 1 października 2019 roku obowiązuje nowa stawka podatku dla pierwszego progu. Od tego miesiąca wynosi on 17% (wcześniej fiskusowi trzeba było oddać 18%). W związku z tą zmianą rozliczając PIT w 2020 roku stawka ta została ustalona na poziomie 17,75%. Wszystkie dochody za rok 2020 będą już jednak w całości opodatkowane w wysokości 17%.

Podatek od dochodu za rok 2019

przewiń, aby zobaczyć całą tabelę
przewiń, aby zobaczyć całą tabelę

PODSTAWA OBLICZENIA PODATKU

PODATEK

Do 85 528 zł

17,75%

- ulgi i odliczenia od podatku

Powyżej 85 528 zł

15.181 zł 22 gr + 32%
nadwyżki od kwoty 85 528 zł

Podatek od dochodu za rok 2020

przewiń, aby zobaczyć całą tabelę
przewiń, aby zobaczyć całą tabelę

PODSTAWA OBLICZENIA PODATKU

PODATEK

Do 85 528 zł

17%

- ulgi i odliczenia od podatku

Powyżej 85 528 zł

14.539 zł 76 gr + 32%
nadwyżki od kwoty 85 528 zł

Drugi próg podatkowy

Dużym problemem dla wielu osób osiągających większe dochody jest zbliżanie się do granicy drugiego progu podatkowego. To będzie oczywiście wiązało się z kosztami, jednak należy przede wszystkim pamiętać o tym, że 2 próg podatkowy obejmuje wyłącznie nadwyżkę od kwoty 85 528 zł. Oznacza to, że po jego przekroczeniu nie zapłacimy 32% podatku od całego dochodu, a jedynie od różnicy między dochodem i kwotą 85 528 zł.

Pan Jan Kowalski w 2019 roku zarobił 100 000 zł. Zapłaci więc 15 181 zł 22 gr podatku do kwoty 85 528 zł i 4631.04 od nadwyżki. Łącznie będzie musiał uiścić 19 812.26 zł podatku.

Co jest podstawą opodatkowania?

Obliczając wysokość podstawy opodatkowania należy wziąć pod uwagę nie tylko sam dochód, ale również koszty jego uzyskania oraz inne odliczenia, które możemy zastosować. Należy również odliczyć kwotę wolną od podatku, która zależy w głównej mierze od zarobków:

  • 8001,49 zł – dla osób, które osiągają dochód równy lub niższy od 8001,49 zł.
  • 8001,49–3091 zł dla osób, których dochód wynosi od 8001, 50 do 13 000,49 zł.
  • 3091 zł – dla osób o dochodach pomiędzy 13 000,50 zł do 85 5228,50 zł.
  • 3091 zł do 0 zł – dla osób o dochodzie pomiędzy 85 5228,50 zł a 127 000,49 zł.

Zerowy PIT dla młodych

Zmianom w prawodawstwie dotyczącym podatku od dochodu towarzyszy również specjalna ulga dla osób rozpoczynających swoją karierę. Zerowy PIT dla młodych umożliwia podatnikom, którzy nie ukończyli 26 roku życia, unikniecie jakiegokolwiek podatku do dochodów wynoszących 85 528 zł. Powyżej tej kwoty konieczne będzie opłacenie podatku wynoszącego 32%. Nieco inaczej sytuacja prezentuje się natomiast w rozliczeniach za 2019 rok: ze względu na rozpoczęcie obowiązywania nowego prawa od 1 sierpnia, kwota zwolniona od podatku będzie wynosić 35 636,67 zł. Warto również zauważyć, że w praktyce ulga dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub zlecenia. Nie są uwzględnieni w niej m.in. młodzi przedsiębiorcy czy osoby odnoszące przychody z tytułu umowy o dzieło.

Podatek liniowy a próg podatkowy

Dobrym sposobem na oszczędności w przypadku przekroczenia drugiego progu podatkowego dla przedsiębiorców może okazać się podatek liniowy. Wówczas nie uwzględnia się progów podatkowych: przedsiębiorca płaci niezależnie od osiągniętych dochodów jedną stawkę, wynoszącą 19%. Składa wówczas formularz PIT-36L zamiast standardowego PIT-36. Co ważne – podatek liniowy nie umożliwia zastosowania kwoty wolnej od podatku oraz ulg podatkowych i można za jego pomocą rozliczyć dochód wyłącznie z prowadzonej działalności gospodarczej, chyba że świadczymy usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy. W przypadku posiadania innych źródeł dochodu (np. umowy o pracę) konieczne stanie się złożenie odrębnego formularza PIT-36. Wybierając podatek liniowy nie można również rozliczać się wspólnie z małżonkiem.

W praktyce – im wyższe zarobki, tym bardziej korzystne okazuje się zastosowanie podatku liniowego. Samo przekroczenie 2 progu podatkowego nie zawsze oznacza jednak opłacalność tego wyboru. Ze względu na brak prawa do ulg i odliczeń w rzeczywistości z ekonomicznego punktu widzenia taka decyzja ma większy sens po przekroczeniu ok. 100 000 zł dochodu brutto rocznie.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 10 000zł

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem

Uniknięcie drugiego progu podatkowego jest możliwe zarówno dla przedsiębiorców, rozliczających się za pomocą skali podatkowej, jak i osób prywatnych, jeżeli zdecydują się na wspólne rozliczenie z małżonkiem. W takim przypadku sumaryczny dochód dzieli się na pół. Jeżeli więc jedna osoba przekracza 2 próg podatkowy, a zarobki drugiej są niższe, umożliwia to zapłacenie 17% podatku. Jednocześnie jednak nie mogą posiadać rozdzielności majątkowej, muszą być opodatkowani na zasadach ogólnych i trwać w związku małżeńskim przez cały rok. Wyjątkiem od kwestii podatkowej jest w tym momencie opodatkowanie za pomocą ryczałtu dochodu z tytułu np. najmu mieszkań.


2020-10-09

Źródła dochodów: jakie akceptuje bank? Źródło dochodu a kredyt

Ubieganie się o kredyt, zwłaszcza mieszkaniowy, nieodłącznie wiąże się z koniecznością oceny jego zdolności kredytowej. Warto dowiedzieć się, jakie źródła dochodu mogą być wzięte pod uwagę przez bank.

2020-08-26

LtV. Czym jest wskaźnik LtV i jak wpływa na kredyt?

W słowniczku pojęć związanych z kredytem hipotecznym znajduje się wiele pozornie trudnych terminów. Jednym z nich jest LtV (Loan to Value). Choć często pomijany, w rzeczywistości ma olbrzymi wpływ na warunki kredytu.

2020-08-26

Rekomendacja S. Jakie zmiany wprowadza rekomendacja S KNF?

Jednym z najważniejszych aspektów rynku bankowego jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno klientom, jak i działającym na nim instytucjom. Znaczne zmiany w tym zakresie wprowadza sporządzona przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacja S.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego: czym jest?

Wysokie ceny nieruchomości to nie tylko duży problem dla osób chcących kupić mieszkanie lub dom za gotówkę, ale również dla kredytobiorców. Pierwszą przeszkodą może stać się obowiązek wniesienia wkładu własnego.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – czy warto?

Kredyt hipoteczny kojarzy się z długim okresem spłaty, a co za tym idzie również wysokimi kosztami. Nie zawsze musi tak jednak być. Dobrym sposobem na oszczędności jest wcześniejsza spłata.

Kredyt a cross-selling. Czy sprzedaż komplementarna się opłaca?

Podczas udzielania kredytu bank często oferuje klientom możliwość skorzystania z innych produktów. Cross-selling, czyli sprzedaż wiązana, może dać spore oszczędności, jednak w pewnych sytuacjach może wiązać się również z dodatkowymi kosztami.

Kredyt dla pracujących za granicą: jak go dostać i na czym polega?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje za granicą i osiąga dochody w innej walucie. Choć często jest to korzystne finansowo, może oznaczać pewne problemy z uzyskaniem kredytu w polskich bankach.