Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Deklaracja podatkowa to nie tylko symbol zobowiązania względem państwa. To również cenne źródło informacji o naszych finansach. Dzięki niemu możemy ubiegać się o kredyt na PIT.

Kredyty gotówkowe dają nam spore możliwości. Ich oferta jest bardzo bogata, a jak pokazują statystyki, to jedne z najchętniej wykorzystywanych produktów na naszym rynku. Dzięki nim możemy zarówno cieszyć się jednorazowym zastrzykiem gotówki w kryzysowym momencie, jak i większym wsparciem. Z pewnymi obawami podchodzimy jednak zazwyczaj do procedury udzielania tego typu finansowania. W wielu przypadkach od złożenia wniosku odstraszają skomplikowane procedury. Bardzo często te mogą jednak być sprowadzone do minimum: jedną z propozycji tego typu jest kredyt na PIT, w którym tradycyjne zaświadczenia zostają zastąpione przez deklarację podatkową.

Kredyt na PIT. Jak uzyskać pożyczkę na PIT? (fot. MK photograp55 / Shutterstock)

Kredyt na PIT – jak to działa?

Zgodnie z prawem bankowym wszystkie banki są zobowiązane do weryfikacji zdolności kredytowej klienta przed udzieleniem mu kredytu. Ten proces ma duże znaczenie dla obu stron: kredytobiorcy pozwala na oszacowanie, czy na pewno da sobie radę za spłatą zobowiązania, w przypadku kredytodawcy ma z kolei ograniczyć ryzyko związane z możliwością braku terminowego zwrotu pożyczki. Aby oszacować zdolność kredytową, banki sięgają po różnego typu dokumenty. Podstawowym z nich jest wystawiane przez pracodawcę zaświadczenie o zarobkach. W przypadku niższych kwot niekiedy możliwe jest również zastąpienie go oświadczeniem, popartym np. wyciągiem z konta. Ciekawą ofertą jest jednak pożyczka na PIT, w której dochody potwierdzane są poprzez przedłożenie druku deklaracji podatkowej.

Weryfikacja klienta

Dla banku udzielającego kredytu najważniejsze będzie to, czy sytuacja finansowa pozwoli potencjalnemu kredytobiorcy na wywiązanie się ze zobowiązania. Oszacowanie jego możliwości nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. W procesie oceny zdolności kredytowej, obok dokumentów poświadczających uzyskiwane dochody, ważna będzie również weryfikacja baz BIK, BIG czy KRD. W tym pierwszym aspekcie kluczowe okażą się dwa czynniki: po pierwsze to, jaki dochód osiągamy. Analitycy skrupulatnie przyjrzą się także jego regularności i perspektywom na przyszłość.

Choć często można spotkać się z poglądem, że szanse na kredyt mają wyłącznie osoby mogące przedstawić umowę o pracę na czas nieokreślony, nie jest to prawda. W rzeczywistości środki mogą otrzymać również osoby zatrudnione na czas określony lub na podstawie umów cywilnoprawnych, zwłaszcza jeżeli mówimy o kredycie gotówkowym na niższą kwotę. Wnioskując o pożyczkę na PIT, przekazujemy bankowi podstawowe informacje na temat swojej kondycji finansowej. Jednocześnie jednak analitycy nie otrzymują wielu danych, które widnieją na zaświadczeniach od pracodawców, co znajduje przełożenie na ofertę.

Pożyczka na PIT – czym się różni?

Wnioskując o kredyt na PIT, możemy spotkać się z różnymi warunkami udzielenia finansowania. Najczęściej banki oczekują przedłożenia jednego z czterech dokumentów:

  • PIT-11, wystawiany przez pracodawcę,
  • PIT-40A, który otrzymują emeryci i renciści pobierający świadczenia z ZUS,
  • PIT-36,
  • PIT-37.

Licząc na pożyczkę na PIT, najczęściej spotkamy się jednak z dwoma pierwszymi deklaracjami, ponieważ te umożliwiają łatwą ocenę otrzymywanych regularnie dochodów, a to właśnie one najbardziej liczą się z perspektywy banku. Często nie będzie to jednak wszystko: zwykle analitycy decydujący o przyznaniu kredytu na PIT poproszą jeszcze o przedstawienie zestawienia operacji na rachunku z wybranego okresu, wynoszącego np. 3 lub 6 miesięcy. Z tego obowiązku będą jednak zwolnione osoby, które korzystają z oferty wybranego banku.

Pożyczka na PIT przez Internet: terminy i ograniczenia

Dużym udogodnieniem w procesie wnioskowania o kredyt na PIT jest możliwość przejścia przez niemal całą procedurę online, bez potrzeby wychodzenia z domu. Pożyczka na PIT przez Internet, w przeciwieństwie do standardowych produktów, wyróżnia się jednak dodatkowymi wymogami. Najważniejsza z nich dotyczy terminów: z oferty możemy skorzystać jedynie w wybranym okresie, najczęściej do 30 czerwca roku, w którym otrzymaliśmy PIT-11 lub PIT-40A. Poza tym wiele instytucji udzielających kredyt na PIT wprowadza również ograniczenia co do wnioskowanej sumy lub okresu spłaty. Łatwiejsza procedura może więc przełożyć się na nieco mniejsze możliwości dotyczące kształtowania warunków umowy kredytowej, choć nie jest to prawidłowość.

Pożyczka na PIT – nie tylko w banku

Kredyt na PIT to nie jedyny sposób na szybką gotówkę w okresie rozliczeń deklaracji podatkowych. Specjalną ofertę przygotowała również część firm pożyczkowych, działających na rynku pozabankowym. Pożyczki na PIT przez Internet to sposób na łatwe i błyskawiczne uzyskanie środków na konto, bez potrzeby wychodzenia z domu czy załatwiania skomplikowanych formalności. Wybierając produkt tego typu przede wszystkim warto zwrócić jednak uwagę na RRSO i widniejące w umowie szczegółowe warunki spłaty. Dobór odpowiedniej oferty może pomóc w zaoszczędzeniu sporych środków i sprawnym regulowaniu zobowiązania.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-08-06

Kredytobiorca idealny: czym się wyróżnia? Maksymalny wiek kredytobiorcy

Nie tylko kredytobiorcy posiadają rozbudowane oczekiwania względem banków, ale również banki oczekują sporo od nich. Na ich ocenę wpływ ma wiele czynników, w tym wiek osób ubiegających się o środki.

2020-08-06

Kredyt bez prowizji. Czy zawsze będzie korzystny?

Klientom banków zależy przede wszystkim na uzyskaniu jak najtańszych zobowiązań. Bardzo dużą popularnością cieszą się więc kredyty bez prowizji. Nie zawsze oznacza to jednak realne oszczędności.

2020-08-06

Kredyt z poręczycielem. Jakie są obowiązki żyranta?

W niektórych przypadkach zdolność kredytowa nie pozwala na uzyskanie finansowania we wnioskowanej wysokości. Wówczas z pomocą może przyjść poręczyciel, zwany również żyrantem.

Ranking hulajnóg elektrycznych. Jaką hulajnogę elektryczną wybrać?

Hulajnogi elektryczne zdobywają coraz większą popularność. Wbrew pozorom nie muszą także dużo kosztować. Warto przyjrzeć się rankingowi hulajnóg elektrycznych.

Egzekucja komornicza - jak wygląda? Ile wynoszą koszty komornicze?

Zetknięcie się z komornikiem jest bardzo stresujące. Niestety przekłada się nie tylko na komfort życia, ale również dodatkowe koszty komornicze, które w większości przypadków ponosi dłużnik.

Zwrot towaru. Odstąpienie od umowy zawartej na odległość

Zakupy przez internet są niezwykle proste i dają nam dużo nowych możliwości. Z drugiej strony wiążą się jednak z dodatkowym ryzykiem. Warto mieć świadomość, że na określonych warunkach konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość i zwrotu towaru.

Prezent ślubny: jaki wybrać? Ile dać na wesele?

Ślub i wesele to olbrzymie wyzwanie nie tylko dla pary młodej. Porządny ból głowy mają również goście, którzy muszą zadbać o odpowiedni prezent ślubny. Ten często wiąże się ze sporym wydatkiem.

Ikona informacji
poradniki