Zwrot podatku. Ile się czeka na zwrot podatku?

Spis treści

Chociaż podatki kojarzą nam się z przykrym obowiązkiem, jest jeden aspekt, który wzbudza jednoznacznie pozytywne emocje. Zwrot podatku może stać się solidnym zastrzykiem gotówki. Warto dowiedzieć się, kiedy powinien trafić na nasze konto.

Dzielenie się z fiskusem częścią zarobionych pieniędzy to niemiły obowiązek, z którym każdy z nas musi się zmierzyć. Podczas sporządzania rocznej deklaracji podatkowej często okazuje się jednak, że pobrane składki przewyższają sumę podatku, który należy zapłacić. Wówczas mamy do czynienia ze zwrotem podatku. Oczywiście sama kalkulacja i złożenie formularza PIT w urzędzie nie oznaczają automatycznego przekazania środków na nasz rachunek. Trzeba na nie poczekać. To, kiedy zwrot podatku zasili nasz budżet, zależy od kilku czynników. Nie musimy jednak biernie oczekiwać na działania fiskusa, na których opieszałość zwykle narzekamy. Wiele w tej materii zależy od nas. Szybkie złożenie deklaracji podatkowej oraz korzystanie z nowoczesnych i wygodnych sposobów rozliczenia z urzędnikami pozwoli na otrzymanie zwrotu podatku zdecydowanie wcześniej.

Chcesz rozliczyć PIT za 2020?
Pobierz e-pity 2020
(fot. whitelook / Shutterstock)

Zwrot podatku: różny czas oczekiwania

Oczekując na zwrot nadpłaty PIT, rzadko kiedy uświadamiamy sobie, że czas, który zgodnie z prawem ma fiskus na weryfikację naszej deklaracji oraz zwrócenie należnych nam środków zależy w głównej mierze od tego, jak i kiedy się rozliczymy. Generalnie zasada jest bardzo prosta: im szybciej to zrobimy, tym szybciej uzyskamy zwrot nadpłaconego podatku. Warto przy tym pamiętać, że 30 kwietnia to ostatni dzień na złożenie deklaracji podatkowej PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, do 2 marca należy natomiast złożyć PIT-28. Możemy zrobić to natomiast zdecydowanie wcześniej.

 • Od 15.02 do 30.04 możemy złożyć najpopularniejsze druki PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.
 • Od 15.02 do 2.03 złożymy PIT-28.

Oczywiście możemy zrobić to także przed wskazanym terminem, jednak wówczas to, kiedy zwrot nadpłaconego podatku trafi na nasze konto, nadal zależne będzie od daty 15.02, przyjmowanej za dzień złożenia zeznania.

Monitorowanie stanu przetwarzania deklaracji PIT

Pewnego rodzaju pomocą w oszacowaniu, kiedy dojdzie do zwrotu nadpłaconego podatku PIT, jest przygotowany przez Ministerstwo Finansów portal podatkowy. Oprócz najważniejszej funkcji, jaką jest możliwość rozliczenia i złożenia deklaracji, pozwala on również na określenie, jakie działania zostały podjęte przez urząd skarbowy w sprawie rozliczenia podatku dochodowego konkretnego podatnika. Dzięki temu można orientacyjne określić, ile będzie trzeba czekać na kwotę nadpłaconego podatku. Wyróżnia się trzy etapy:

 • urząd skarbowy otrzymał poprawnie sporządzoną deklarację podatkową: oznacza to, że trafiła ona do urzędu skarbowego i oczekuje na rozliczenie przez urzędników.
 • rozliczenie podatkowe trafiło do rozliczenia: urząd skarbowy przetwarza rozliczenie podatkowe, można wobec tego spodziewać się, że niedługo również nadpłata podatku PIT zostanie zwrócona.
 • urząd skarbowy rozliczył podatek, a nadpłata trafiła na konto podatnika.

Ile się czeka na zwrot podatku dochodowego? Procedury można przyspieszyć

Przepisy szczegółowo określają także, do kiedy zwrot nadpłaconego podatku musi znaleźć się w naszej kieszeni. Decydujący okaże się przede wszystkim sposób, w jaki rozliczyliśmy się z fiskusem. Priorytetowo traktowani są podatnicy, którzy korzystają z elektronicznych środków komunikacji. Składając zeznanie w tradycyjnej, papierowej formie sporo tracimy. Mowa tutaj nie tylko o czasie niezbędnym na uzupełnienie formularza i dokonanie obliczeń, ale również tym, któzy przysługuje urzędnikom na wypłacenie zwrotu podatku:

 • Osoby składające PIT drogą elektroniczną otrzymają zwrot podatku dochodowego w ciągu maksymalnie 45 dni, licząc od dnia następującego po złożeniu deklaracji.
 • Podatnicy rozliczający się poprzez papierowy formularz na zwrot nadpłaty PIT będą czekać maksymalnie 3 miesiące.
 • 30 dni na zwrot nadpłaconego podatku czekać będą osoby posiadające kartę dużej rodziny.

Chcesz mieć gotówkę szybciej? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

E-pit a termin zwrotu podatku: przez Internet będzie szybciej

Jednym z największych udogodnień pozwalających na wygodne rozliczenie PIT przez Internet jest proponowane przez rząd narzędzie Twój e-PIT. Dzięki niemu nie musimy uzupełniać praktycznie żadnych danych: system sam przygotuje za nas rozliczenie na podstawie otrzymanych do tej pory dokumentów. Wystarczy więc jedynie zalogować się, korzystając np. z profilu zaufanego, zweryfikować informacje i zaakceptować rozliczenie. Jednocześnie również mamy możliwość niepodejmowania jakichkolwiek działań: w takim przypadku deklaracja zostanie automatycznie złożona 30.04. Nie warto jednak zaniedbywać tego aspektu: nie tylko w taki sposób możemy dopuścić do złożenia wadliwego zeznania podatkowego, ale możemy nie dowiedzieć się również np. o niedopłacie, którą należy przesłać do ostatniego dnia kwietnia. Poza tym w takim przypadku termin oczekiwania na zwrot podatku PIT będzie wynosił 3 miesiące. Aby otrzymać zwrot nadpłaty PIT w krótszym terminie, wynoszącym 45 dni, musimy zaakceptować rozliczenie.

Zwrot podatku: na konto czy przekazem?

To, ile się czeka na zwrot podatku PIT, zależeć będzie również od tego, w jaki sposób fiskus zwróci nam nasze pieniądze. Zasadniczo do wyboru mamy trzy możliwości:

 • Zwrot nadpłaconego podatku na konto bankowe.
 • Zwrot nadpłaty PIT przekazem pocztowym.
 • Zwrot środków w kasie urzędu.

Jeżeli zależy nam na czasie, zdecydowanie najlepszą opcją pozostaje wskazanie fiskusowi numeru konta bankowego. Obecnie możemy zrobić to w niezwykle wygodny sposób przez internet, nie ma już potrzeby udawania się do urzędu. Jest to nie tylko metoda najszybsza, ale również najtańsza. W przypadku wyboru przekazu pocztowego z kwoty nadpłaty PIT potrącone zostaną środki niezbędne do przesłania funduszy. Ostatnią opcją jest zwrot w kasie urzędu skarbowego, jednak musimy wnioskować o taki tryb i zwykle korzysta się z niego rzadko.

Z czego wynika nadpłata podatku?

Advertisement
Świadomy podatnik powinien również wiedzieć, z czego bierze się nadpłata uprawniająca do otrzymania zwrotu podatku. Na formularzu PIT dzielimy się z fiskusem informacjami dotyczącymi wszystkich przychodów osiągniętych w ciągu roku. W jego trakcie odprowadzaliśmy jednak zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku pracowników pracujących na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło w ich imieniu robi to natomiast pracodawca. Rzadko zdarza się jednak, żeby zaliczki w idealny sposób odzwierciedlały końcową kwotę podatku. Często okazuje się, że ich suma jest wyższa, wówczas otrzymamy zwrot podatku PIT. Oczywiście mogliśmy również nie doszacować ich wartości, wtedy będziemy musieli dopłacić różnicę. Od tego roku zrobimy to w wygodny sposób przy użyciu indywidualnego mikrorachunku podatkowego.

Oczywiście najczęściej za powstanie podstawy do uzyskania zwrotu nadpłaty PIT odpowiadają ulgi i odliczenia od podatku, z których możemy skorzystać podczas rozliczeń. Tych siłą rzeczy nie uwzględnia się w samych zaliczkach, wobec czego pozwalają na skuteczne obniżenie wartości zobowiązania i osiągnięcie wymiernych oszczędności.

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2021-01-14

Rozliczenie PIT

Podatek dochodowy od osób fizycznych to jedno z najważniejszych zobowiązań, jakie muszą uregulować podatnicy osiągający dochody podlegające opodatkowaniu. Rozliczenie PIT nie musi być przy tym wyłącznie przykrym obowiązkiem. Dzięki odpowiednim narzędziom jest proste i szybkie.

2021-01-14

Ulga na dzieci. Jak rozliczyć ulgę prorodzinną w PIT?

Ulgi i odliczenia od podatku umożliwiają obniżenie należności względem fiskusa. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza ulga na dziecko, pozwalająca na uzyskanie oszczędności rodzicom.

2021-01-14

e-Deklaracje. Łatwe rozliczenie PIT online

Standardowe papierowe formularze podatkowe dla coraz większej liczby osób są jedynie wspomnieniem. Jedną z opcji, z której można skorzystać, jest system e-Deklaracje.

Twój e-PIT. Wygodne rozliczanie PIT

Zeznanie podatkowe kiedyś kojarzyło się głównie z nieprzyjemnym obowiązkiem i problemami związanymi z dokonaniem rozliczenia. Obecnie można złożyć je bez problemu bez wychodzenia z domu, m.in. dzięki stworzonej przez Ministerstwo Finansów usłudze Twój e-PIT.

PIT-11 - czym jest i jak go rozliczyć? PIT-11 dla pracownika

PIT-11, czyli informacja o dochodach podatnika, to ważny dokument wystawiany przez płatnika, który w odpowiednich terminach powinien trafić zarówno do podatnika, jak i odpowiedniego urzędu skarbowego. Warto dowiedzieć się, co zawiera, jak go sporządzić i wykorzystać podczas rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zerowy PIT dla młodych. Jak wygląda podatek do 26 roku życia

Składanie deklaracji podatkowych nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza w świetle pojawiających się co jakiś czas zmian prawa. Jedną z nowości jest zerowy podatek do 26 roku życia.

Zeznanie podatkowe: kto musi złożyć deklarację podatkową?

30 kwietnia upływa termin składania najpopularniejszych deklaracji podatkowych PIT-36 i PIT-37. PIT roczny to podstawowy obowiązek każdego podatnika. Warto dowiedzieć się, kto musi dostarczyć go fiskusowi.