Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Chociaż podatki kojarzą nam się z przykrym obowiązkiem, jest jeden aspekt, który wzbudza jednoznacznie pozytywne emocje. Zwrot podatku może stać się solidnym zastrzykiem gotówki. Warto dowiedzieć się, kiedy powinien trafić na nasze konto.

Dzielenie się z fiskusem częścią zarobionych pieniędzy to niemiły obowiązek, z którym każdy z nas musi się zmierzyć. Podczas sporządzania rocznej deklaracji podatkowej często okazuje się jednak, że pobrane składki przewyższają sumę podatku, który należy zapłacić. Wówczas mamy do czynienia ze zwrotem podatku. Oczywiście sama kalkulacja i złożenie formularza PIT w urzędzie nie oznaczają automatycznego przekazania środków na nasz rachunek. Trzeba na nie poczekać. To, kiedy zwrot podatku zasili nasz budżet, zależy od kilku czynników. Nie musimy jednak biernie oczekiwać na działania fiskusa, na których opieszałość zwykle narzekamy. Wiele w tej materii zależy od nas. Szybkie złożenie deklaracji podatkowej oraz korzystanie z nowoczesnych i wygodnych sposobów rozliczenia z urzędnikami pozwoli na otrzymanie zwrotu podatku zdecydowanie wcześniej.

Zwrot podatku. Ile się czeka na zwrot podatku? (fot. whitelook / Shutterstock)

Zwrot podatku: różny czas oczekiwania

Oczekując na zwrot nadpłaty PIT, rzadko kiedy uświadamiamy sobie, że czas, który zgodnie z prawem ma fiskus na weryfikację naszej deklaracji oraz zwrócenie należnych nam środków zależy w głównej mierze od tego, jak i kiedy się rozliczymy. Generalnie zasada jest bardzo prosta: im szybciej to zrobimy, tym szybciej uzyskamy zwrot podatku. Warto przy tym pamiętać, że 30 kwietnia to ostatni dzień na złożenie deklaracji podatkowej. Możemy zrobić to natomiast zdecydowanie wcześniej.

  • Od 15.02 do 30.04 możemy złożyć najpopularniejsze druki PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.
  • Od 15.02 do 2.03 złożymy PIT-28.

Oczywiście możemy zrobić to także przed wskazanym terminem, jednak wówczas to, kiedy zwrot podatku trafi na nasze konto, nadal zależne będzie od daty 15.02, przyjmowanej za dzień złożenia zeznania.

Ile się czeka na zwrot podatku?

Przepisy szczegółowo określają także, do kiedy zwrot podatku musi znaleźć się w naszej kieszeni. Decydujący okaże się przede wszystkim sposób, w jaki rozliczyliśmy się z fiskusem. Priorytetowo traktowani są podatnicy, którzy korzystają z elektronicznych środków komunikacji. Składając zeznanie w tradycyjnej, papierowej formie sporo tracimy. Mowa tutaj nie tylko o czasie niezbędnym na uzupełnienie formularza i dokonanie obliczeń, ale również tym, któzy przysługuje urzędnikom na wypłacenie zwrotu podatku:

  • Osoby składające PIT drogą elektroniczną otrzymają zwrot podatku w ciągu maksymalnie 45 dni, licząc od dnia następującego po złożeniu deklaracji.
  • Podatnicy rozliczający się poprzez papierowy formularz na zwrot nadpłaty PIT będą czekać maksymalnie 3 miesiące.
  • 30 dni na zwrot podatku czekać będą osoby posiadające kartę dużej rodziny.

Chcesz mieć gotówkę szybciej? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

E-pit a termin zwrotu podatku

Jednym z największych udogodnień pozwalających na wygodne rozliczenie PIT przez Internet jest proponowane przez rząd narzędzie Twój e-PIT. Dzięki niemu nie musimy uzupełniać praktycznie żadnych danych: system sam przygotuje za nas rozliczenie na podstawie otrzymanych do tej pory dokumentów. Wystarczy więc jedynie zalogować się, korzystając np. z profilu zaufanego, zweryfikować informacje i zaakceptować rozliczenie. Jednocześnie również mamy możliwość niepodejmowania jakichkolwiek działań: w takim przypadku deklaracja zostanie automatycznie złożona 30.04. Nie warto jednak zaniedbywać tego aspektu: nie tylko w taki sposób możemy dopuścić do złożenia wadliwego zeznania podatkowego, ale możemy nie dowiedzieć się również np. o niedopłacie, którą należy przesłać do ostatniego dnia kwietnia. Poza tym w takim przypadku termin oczekiwania na zwrot podatku będzie wynosił 3 miesiące. Aby otrzymać zwrot nadpłaty PIT w krótszym terminie, wynoszącym 45 dni, musimy zaakceptować rozliczenie.

Zwrot podatku: na konto czy przekazem?

To, ile się czeka na zwrot podatku, zależeć będzie również od tego, w jaki sposób fiskus zwróci nam nasze pieniądze. Zasadniczo do wyboru mamy trzy możliwości:

  • Zwrot podatku na konto bankowe.
  • Zwrot nadpłaty PIT przekazem pocztowym.
  • Zwrot środków w kasie urzędu.

Jeżeli zależy nam na czasie, zdecydowanie najlepszą opcją pozostaje wskazanie fiskusowi numeru konta bankowego. Obecnie możemy zrobić to w niezwykle wygodny sposób przez internet, nie ma już potrzeby udawania się do urzędu. Jest to nie tylko metoda najszybsza, ale również najtańsza. W przypadku wyboru przekazu pocztowego z kwoty nadpłaty PIT potrącone zostaną środki niezbędne do przeslania funduszy. Ostatnią opcją jest zwrot w kasie urzędu skarbowego, jednak musimy wnioskować o taki tryb i zwykle korzysta się z niego rzadko.

Z czego wynika nadpłata podatku?

Świadomy podatnik powinien również wiedzieć, z czego bierze się nadpłata uprawniająca do otrzymania zwrotu podatku. Na formularzu PIT dzielimy się z fiskusem informacjami dotyczącymi wszystkich przychodów osiągniętych w ciągu roku. W jego trakcie odprowadzaliśmy jednak zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku pracowników pracujących na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło w ich imieniu robi to natomiast pracodawca. Rzadko zdarza się jednak, żeby zaliczki w idealny sposób odzwierciedlały końcową kwotę podatku. Często okazuje się, że ich suma jest wyższa, wówczas otrzymamy zwrot podatku. Oczywiście mogliśmy również nie doszacować ich wartości, wtedy będziemy musieli dopłacić różnicę. Od tego roku zrobimy to w wygodny sposób przy użyciu indywidualnego mikrorachunku podatkowego.

Oczywiście najczęściej za powstanie podstawy do uzyskania zwrotu nadpłaty PIT odpowiadają ulgi i odliczenia od podatku, z których możemy skorzystać podczas rozliczeń. Tych siłą rzeczy nie uwzględnia się w samych zaliczkach, wobec czego pozwalają na skuteczne obniżenie wartości zobowiązania i osiągnięcie wymiernych oszczędności.


2020-09-23

Jak aktywować kartę? Aktywacja karty płatniczej

Karta płatnicza stała się jednym z podstawowych narzędzi, pozwalających na elastyczne zarządzanie finansami. Warto dowiedzieć się, jak aktywować kartę i zdefiniować PIN, aby cieszyć się z pełni możliwości, jakie oferuje.

2020-09-23

Blogi finansowe, które warto czytać. Bankier Smart poleca

Zarządzanie własnymi finansami to trudne zadanie. Dlatego warto być na bieżąco i wzbogacać swoją wiedzę. Znakomitym (i darmowym) sposobem okaże się lektura blogów finansowych.

2020-09-22

Czek BLIK: jak działają czeki BLIK i jak z nich korzystać?

System BLIK zrewolucjonizował polską bankowość. Dla wielu z nas stał się niemal podstawowym narzędziem. Jednocześnie nie każdy dwie, czym są czeki BLIK i jak z nich korzystać.

Prawa konsumenta: jakie prawa daje ustawa o prawach konsumenta?

Niezależnie od wykonywanego zawodu czy stanowiska każdy z nas jest również konsumentem. Wcielamy się w tę rolę niemal każdego dnia. Warto poznać więc prawa konsumenta i regulujące je przepisy. Także w odniesieniu do usług finansowych.

PayPass i payWave: jak działa karta zbliżeniowa i co musisz o niej wiedzieć?

Karty zbliżeniowe zmieniły sposób, w jaki regulujemy płatności. Jest to możliwe dzięki technologiom MasterCard PayPass i Visa payWave. Warto dowiedzieć się, jak płacić kartą zbliżeniową w bezpieczny sposób oraz jak wygląda cała procedura.

Skrytka bankowa: jak działają skrytki bankowe?

Zapewnienie bezpieczeństwa posiadanemu majątkowi to spore wyzwanie. Jednym z tradycyjnych sposobów jest skrytka bankowa. Choć cieszy się coraz mniejszą popularnością, wciąż istnieje wiele scenariuszy, w których warto się nią zainteresować.

Przepisanie mieszkania krok po kroku: darowizna mieszkania

Często przekazujemy najbliższym osobom nie tylko fundusze, ale również nieruchomości. Popularne przepisanie mieszkania zwykle przybiera formę darowizny mieszkania. Warto dowiedzieć się, jak przeprowadzić ją pod względem formalnym.