REKLAMA

Xi: Socjalizm to dla Chin jedyna droga

2018-05-04 13:43
publikacja
2018-05-04 13:43

Socjalizm jest jedyną drogą dla Chin - mówił w piątek prezydent Xi Jinping z okazji 200. rocznicy urodzin Karola Marksa, nazywając go najwybitniejszym myślicielem współczesności. Wezwał partyjne kadry do głębszej analizy marksizmu oraz swojej własnej doktryny.

Xi: Socjalizm to dla Chin jedyna droga / fot. Jason Lee / FORUM

Minęły dwa stulecia, a w społeczeństwie ludzkim zaszły olbrzymie i głębokie zmiany. Mimo to nazwisko Marksa wciąż jest szanowane przez ludzi na całym świecie, a jego teoria wciąż świeci jasnym światłem prawdy - powiedział Xi w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie.

Xi podkreślał, że marksizm od samego początku jest podstawą ideologiczną rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Według części komentatorów po reformach wolnorynkowych z lat 70. i 80. kraj ten znacznie oddalił się jednak od pierwotnej interpretacji dzieł niemieckiego filozofa, a zdaniem niektórych jest on obecnie jednym z najbardziej antysocjalistycznych państw świata.

- Żywotność tej teorii leży w bezustannej innowacji, a ciągłe rozwijanie marksizmu jest świętym obowiązkiem chińskich komunistów - mówił Xi. Wezwał partyjne kadry do studiowania marksizmu-leninizmu, jak również myśli Mao Zedonga, teorii Deng Xiaopinga, ważnej myśli trzech reprezentacji, naukowego spojrzenia na rozwój oraz swojej własnej doktryny politycznej.

Myśl Xi Jinpinga dla nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice została w ubiegłym roku dopisana do statutu KPCh, a w marcu br. do krajowej konstytucji, jako najnowsze osiągnięcie w adaptacji marksizmu na gruncie chińskim.

- Postęp osiągnięty dzięki KPCh w kraju osłabionym po imperialistycznej, barbarzyńskiej inwazji Zachodu i wojnach opiumowych w XIX wieku dowiódł, że socjalizm jest jedynym ratunkiem dla Chin. Wzbogacenie się państwa po reformach wolnorynkowych Deng Xiaopinga udowodniło z kolei, że tylko socjalizm o chińskiej specyfice może rozwinąć Chiny - powiedział Xi.

W piątek, oprócz rocznicy urodzin Marksa, świętuje się w Chinach Dzień Młodzieży oraz rocznicę antyimperialistycznego Ruchu 4 Maja z 1919 roku. Studenci w Kantonie na południu Chin uczcili tę rocznicę, recytując i nagrywając książkę prezydenta Xi pt. Rządzenie Chinami - podał lokalny dziennik "Guangzhou Ribao". W sobotę ok. 20 członków partii z Kantonu ma wspólnie recytować Manifest Komunistyczny Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, wydany 170 lat temu.

Zdaniem części ekspertów chińskie władze oraz coraz bogatsze chińskie społeczeństwo są jednak dalekie od marksistowskich ideałów, a podkreślanie przez Xi komunistycznych tradycji służy zaznaczeniu olbrzymiej i wciąż rosnącej roli KPCh w polityce i życiu codziennym obywateli.

Gdyby Chińczycy rzeczywiście na poważnie nauczyli się koncepcji marksistowskich, stałoby się dla wszystkich jasne, że Chiny nie mają dziś nic wspólnego z marksizmem - oceniał niedawno wykładowca stosunków międzynarodowych z Uniwersytetu Miejskiego w Hongkongu Sean Kenji Starrs, cytowany przez dziennik "South China Morning Post".

Powiedziałbym, że Chiny są dzisiaj jednym z najbardziej antymarksistowskich i antysocjalistycznych krajów na planecie () Fakt, że prawa pracownicze są dziś lepiej chronione na kapitalistycznym Zachodzie niż w Chinach, pokazuje, jak intelektualnym i moralnym bankrutem jest wersja marksizmu Xi - dodał Starrs.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

anb/ ndz/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
A tymczasem na zachodzie: Spanikowane banki pompują w ludzi kredyt jak szaleni, Jedyna utopijna metoda jaka im pozostała jest pompowanie kredytu. Np. w USA dealerzy samochodów ogłaszają się tak. Przyjdź i kup chociaż nie potrzebujesz, pierwsza spłata za dwa lata. Kredytujemy wszystkich !. I to jest akt desperacji władz A tymczasem na zachodzie: Spanikowane banki pompują w ludzi kredyt jak szaleni, Jedyna utopijna metoda jaka im pozostała jest pompowanie kredytu. Np. w USA dealerzy samochodów ogłaszają się tak. Przyjdź i kup chociaż nie potrzebujesz, pierwsza spłata za dwa lata. Kredytujemy wszystkich !. I to jest akt desperacji władz finansowych, ponieważ dłużnik podpisuje papier który natychmiastowo idzie na giełdę i jest sprzedawany napędzając rynki, hahaa. Następnym pomysłem jest ogłupianie ludzi wykorzystując snobizm i konsumpcjonizm.

Nowoczesnym wynalazkiem służącym zaganianiu ludzi do roboty jest konsumpcjonizm. Wykorzystują naturalną skłonność do konkurowania i wywyższania się ponad innych. Przy pomocy szkoły, indoktrynacji i reklamy wmawiamy ludziom, że różne niepotrzebna rzeczy są im niezbędne. Że te niepotrzebne rzeczy powinni mieć w najnowocześniejszych wersjach. Często ogłaszamy, że moda się zmieniła i stare niepotrzebne rzeczy są już nie cool. Wstyd je posiadać i trzeba koniecznie wymienić na nowsze modele. Sprytnymi metodami powodujemy, że najmodniejsze, oryginalne i firmowe produkty są bardzo drogie.

W międzyczasie aby ludzi odciągnąć od zagadnień ekonomicznych fabrykuje się im zajęcia polityczne i wojenne typu Rosja to samo zło i dlaczego jeszcze Trump jest prezydentem!

Ludzie na razie nie zrobią rewolucji, ponieważ nie są głodni, mają gdzie mieszkać i w co się ubrać. Biorą się ostro do roboty, ponieważ nie mają najnowszych modeli Niepotrzebnych Rzeczy, albo mają gorsze wersje od sąsiada. Pozornie szafa gra. Okazało się jednak, że nastąpiło przegięcie. Ludzie oszaleli i w utopijnym wyścigu, żeby posiadać najlepsze w całej „wsi” klamoty – ustrojstwa zaczęli zadłużać się ponad wszelką miarę. Że nie wspomnę o zadłużeniach
nie-rządów I w ten prosty sposób, zostały przekroczone bariery bezpiecznego zadłużania które są początkiem upadku ekonomicznego całego świata.
kolumb1234
Różnica jest taka ze Chiny mówią o socjalizmie i nic nie robią w tym kierunku a Europą mówi o wolnym rynku wolności a socjalizm rozrasta się na potęgę
krswlr
W Stanach też jest marksizm... ale kulturowy. Rozsadza on amerykanów od środka.
talmud
w duzych aglomeracjach - reszta Ameryki to bastion konserwatywny ktory wybral Trumpa & teraz przygotowuje sie do kontrrewolucji :):)
nawet ci ktorzy udaja ze zboczency & ideologie lewackie sa cool zaczynaja dostrzegac ze prowadzi to do rychlej konfrontacji The LORD our God be with us, as he was with our fathers: let him
w duzych aglomeracjach - reszta Ameryki to bastion konserwatywny ktory wybral Trumpa & teraz przygotowuje sie do kontrrewolucji :):)
nawet ci ktorzy udaja ze zboczency & ideologie lewackie sa cool zaczynaja dostrzegac ze prowadzi to do rychlej konfrontacji The LORD our God be with us, as he was with our fathers: let him not leave us, nor forsake us!!
ajwaj
A jaka róznica jak chinscy przyjaciele to nazywaja ? :)

"Po owocach ich poznacie" - a owoce sa OK
Z panstwa skatowanego kolonizatorami FR, GB, JAP itd. > "100 krwawych" latach (kompradorzy, wojny opiumowe, powszechne smierci glodowe itd.) w 4 500 letniej historii Chin, wygrzebali sie z panstwa feudalnego
A jaka róznica jak chinscy przyjaciele to nazywaja ? :)

"Po owocach ich poznacie" - a owoce sa OK
Z panstwa skatowanego kolonizatorami FR, GB, JAP itd. > "100 krwawych" latach (kompradorzy, wojny opiumowe, powszechne smierci glodowe itd.) w 4 500 letniej historii Chin, wygrzebali sie z panstwa feudalnego na suwerenne panstwo High-Tec..
karbinadel
Nie zapominaj, że chińska droga do socjalizmu między rokiem 1949 a 1979 pochłonęła więcej ofiar niż II Wojna Światowa
silvio_gesell odpowiada karbinadel
Paradoksalnie chińska droga do socjalizmu oddaliła od niego Chiny, co z jednej strony znaczy że obrana droga była zła, a z drugiej strony nie znaczy wcale, że cel był słuszny.
mj12
Jeśli Xi miał na myśli prawdziwy socjalizm to Stany Zjednoczone nie muszą obawiać się o pozycję światowego hegemona (-:
karbinadel
Mao by was wszystkich do obozów wsadził za taki socjalizm :)
silvio_gesell
Świetny komentarz, bo w Chinach jest państwowy kapitalizm (czyli korporacjonizm, którego prekursorem jest Mussolini) a nie żaden socjalizm. Socjalizm to jest w Szwecji.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki