REKLAMA

Prawie 200 tys. zł na studenta. Czarnek hojny dla uczelni Ordo Iuris

Agata Wojciechowska2023-03-09 09:30redaktor
publikacja
2023-03-09 09:30

Uczelnia Collegium Intermarium związana z Ordo Iuris i kształcąca na studiach dziennych zaledwie 14 studentów otrzymała z publicznych pieniędzy co najmniej 2,7 mln zł - alarmuje Wirtualna Polska. Zostały one przeznaczone m.in. na naukę strzelania i warsztaty z prowadzenia debat. 

Prawie 200 tys. zł na studenta. Czarnek hojny dla uczelni Ordo Iuris
Prawie 200 tys. zł na studenta. Czarnek hojny dla uczelni Ordo Iuris
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

Na inauguracji uczelni prowadzonej przez Fundację Edukacja do Wartości, a związanej z Fundacją na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, gościli sami rządowi prominenci, w tym minister Przemysław Czarnek, który sam przyznał, że kibicował jej od dawna. Jak zaznaczył, szkoła wyższa odwołuje się do chrześcijaństwa, stawiając czoła "szalejącemu na świcie" postmodernizmowi i neomarksizmowi.

Za tymi słowami idą konkretne pieniądze. Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowy Instytut Wolności, który podlega ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu, przelali na konta uczelni i prowadzącej ją fundacji w 2021 i 2022 roku prawie 2,7 mln zł. Przy dotacjach, jakie otrzymują uniwersytety, może się wydawać to niewiele, ale... na studiach dziennych w Collegium Intermarium prawo i tylko prawo studiuje 14 osób. Zajęcia dla nich prowadzi 38 wykładowców. W roku akademickim 2022/2023 przyjęto na nie 4 osoby. Podyplomowi studenci, za których kursy płaci MEiN, to przyszli nauczyciele etyki. Model kształcenia jest więc zbliżony do uczelni prowadzonych przez Opus Dei - każdy student ma swojego opiekuna, który czuwa nad jego rozwojem. 

Na co więc poszły publiczne pieniądze?

Resorty edukacji i kultury przyznały m.in.:

  • 200 tys. zł na projekt "Przywracamy tradycje strzeleckie", w ramach których studenci m.in. byli trzy razy na warszawskich strzelnicach, wysłuchali wykładów o zasadach bezpiecznego zachowania z bronią. Uczelnia planuje jeszcze od 6 do 7 strzelań praktycznych i przygotowanie 15 filmików promujących strzelectwo do publikacji na youtubie;
  • 300 tys. zł na "Festiwal nauki klasycznej: Akademia, Likejon, Uniwersytet". Tu uczelnia oferowała swoim studentom wykłady odnośnie do kultury klastycznej, retoryki, sposobu argumentacji i prowadzenia dyskusji w oparciu o logikę Arystotelesa. Mają być one zakończone konkursem debat wzorowanym na średniowiecznych dyskusjach
  • 237,5 tys. zł na rozwój samorządu uczelni, w którym przypomnijmy działa 14 osób (czyli całą studencka brać uczelni). Rozwijali się tak skutecznie, że wybrali m.in. przewodniczącego, stworzyli kodeks etyki studenta, byli pomysłodawcami dodatkowych zajęć z łaciny, kaligrafii i zasad dobrego zachowania;
  • 500 tys. na "budowę kapitałów żelaznych";
  • 510 tys. zł na "rozwój organizacyjny";
  • 300 tys. zł na "stworzenie forum debaty publicznej online";
  • 250 tys. zł na "rozwój think-tanku" fundacji.

Studenci podyplomowi mieli stanowić trzon nowych kadr w szkołach publicznych. Przypomnijmy, zgodnie z pomysłem ministra Czarnka uczniowie, którzy nie uczęszczają na religię, mieli chodzić na etykę. Na razie sprawa została odsunięta na dalszy plan, ale kadry nadal kształcą się z resortowych pieniędzy (a dokładnie w ciągu dwóch lat przelano uczelni 400 tys. zł).

Studenci uczelni mają także dostęp do wyjazdów czy konferencji, o których ich rówieśnicy mogą tylko pomarzyć. I tak w ramach "Szkoły zimowej" finansowanej przez fundacje Orlenu i PGNiG zaprosili do siebie studentów z Węgier, Słowacji, Bułgarii i Rumunii, by zaangażować się w "obronę podstawowych zasad cywilizacji chrześcijańskiej". Konferencję uczelni "Przyszłość Polski: wierność chrześcijańskiemu dziedzictwu" finansowała Poczta Polska. Za inną pt. "Collegium Intermarium: miejsce prawy w czasach cancel culture" zapłaciły: Fundacja PZU, Fundacja Lotto i Polska Fundacja Narodowa. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (35)

dodaj komentarz
monuz
Jeszcze jedna kadencja a teorię ewolucji zastąpi w szkołach objawienie świata przez Jarosława.
krokodilko
Ordo Juris ?
Aaaaa, to są ci co dużo gadają o wartościach rodzinnych i chcą zakazać rozwodów,
a sami maja romanse, zdradzają małżonków i się rozwodzą
akrystian
Tak tak. Kwaśniewski z jedną żoną wytrzymał albo Miller a te Prawe i Sprawiedliwe ... Gosiewski, Kurski, Martusia Kaczyńska, Schreiber, Kornel Morawiecki same rozwodniki.
forfun
ordo luris okrada polaków - tak powinien brzmiec tytuł.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pstrzezek
Blisko 3 bańki na 14 studentów a jasiowi to nie przeszkadza ;) Ale weźmy pod uwagę to że liczenie nie jest mocną stroną tego elektoratu plus fakt że dla jasia inflacja na nic nie wpływa ;)))))
jas2 2022-07-08 00:49
Inflacja na nic nie wpływa. Kto ma dom, nadal ma dom, choćby inflacja była 100%. Kto ma samochód, rower czy komputer
Blisko 3 bańki na 14 studentów a jasiowi to nie przeszkadza ;) Ale weźmy pod uwagę to że liczenie nie jest mocną stroną tego elektoratu plus fakt że dla jasia inflacja na nic nie wpływa ;)))))
jas2 2022-07-08 00:49
Inflacja na nic nie wpływa. Kto ma dom, nadal ma dom, choćby inflacja była 100%. Kto ma samochód, rower czy komputer - to samo. Itd.
jas2 2022-07-08 09:59
Pieniądze nie są do oszczędzania. Oszczędzać należy wodę, prąd, gaz.
janmieszak
Tak się wyprowadza kasę. afera za aferą.... widmo porażki zagląda w oczy i trezba jeszcze zdążyć się nachapać, bo powrót do koryta może zając wiele lat.... albo trwać wieczność. Rządzący doprowadzili do tego, że nieudacznik uważa pracujących za frajerów. Politycy i ich członkowie rodziny, kumple są bardzo wszechstronni. Znają się Tak się wyprowadza kasę. afera za aferą.... widmo porażki zagląda w oczy i trezba jeszcze zdążyć się nachapać, bo powrót do koryta może zając wiele lat.... albo trwać wieczność. Rządzący doprowadzili do tego, że nieudacznik uważa pracujących za frajerów. Politycy i ich członkowie rodziny, kumple są bardzo wszechstronni. Znają się na wszystkim… na mediach…sporcie, zdrowiu, na energii, na paliwach…. Politycy mają w naturze, że idą po władzę i na urzędy, by załatwiać interesy własne, swoich kumpli i rodziny. Posadki w urzędach, spółkach państwowych, komisjach, fundacjach... nagrody, odprawy, ustawiane przetargi… służbowe samochody i mieszkania, ochroniarze. Żaden polityk nie pomoże nam bardziej niż sami możemy sobie pomóc. Po prostu trzeba robić swoje. Zobaczcie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzrzebna . Opisuje proste zasady budowania majątku. Ludzie sami mogą wiele osiągnąć w tym kraju bez niczyjej łaski i to wcale nie jakimiś skomplikowanymi metodami.

Powiązane: Afery rządu PiS

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki