REKLAMA
PIT 2023

Co daje PIT-2, kiedy go złożyć, a kiedy wycofać? Tłumaczymy zawiłości "Polskiego ładu"

Ewelina Czechowicz2022-01-11 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-01-11 06:00

W 2022 roku wzrosła ranga deklaracji PIT-2. Nowy druk nie jest jeszcze dostępny, ale jak zapewnia resort finansów - powinien być gotowy niebawem. Czy należy go składać? Kiedy go złożyć, a kiedy wycofać? Tłumaczymy.

Co daje PIT-2, kiedy go złożyć, a kiedy wycofać? Tłumaczymy zawiłości "Polskiego ładu"
Co daje PIT-2, kiedy go złożyć, a kiedy wycofać? Tłumaczymy zawiłości "Polskiego ładu"
fot. fizkes / / Shutterstock
Darmowy program do rozliczania
PIT 2023/2024
Pobierz e-pity 2023 Uruchom on-line

Oświadczenie PIT-2 złożone w 2021 r. lub latach wcześniejszych jest aktualne w 2022 r. pod warunkiem, że nie uległ zmianie stan faktyczny z niego wynikający. Na chwilę obecną obowiązuje PIT-2 według wzoru nr 6. W opracowaniu przez Ministerstwo Finansów znajduje się wzór nr 7, który ma być niebawem dostępny. 

PIT-2 najczęściej składany jest z chwilą rozpoczęcia zatrudnienia i obowiązuje do odwołania przez pracownika, deklaracja ta nie jest składana co roku. Jednak w tym roku zyskuje on na znaczeniu z powodu podniesienia kwoty wolnej od podatku.

Jednym z pozytywnych elementów "Polskiego ładu" jest podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł. Co ważne, dotyczy ona wszystkich podatników. Jedak w związku z tym faktem wzrosła również kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. W 2021 r. wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie, od 1 stycznia 2022 r. znacząco wzrosła - do 425 zł miesięcznie (1/12 z 5100 zł).

PIT-2 – co daje jego złożenie?

PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie należy go mylić z ulgą dla klasy średniej, którą ustawodawca wprowadził w związku ze zmianami dotyczącymi składki zdrowotnej w "Polskim ładzie".

PIT-2 jest dokumentem, który pracownik składa zwykle zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy. W przypadku kiedy pracownik nie złożył PIT-2 ma możliwość jego złożenia lub wycofania, jeżeli np. założył działalność gospodarczą, uzyskuje przychody z innego stosunku pracy.

Reklama

Nie ma przeszkód, aby pracodawca przyjął i stosował oświadczenie pracownika w dowolnym momencie roku. W sytuacji kiedy PIT-2 nie zostanie złożony, pracodawca nie będzie pomniejszał zaliczek na podatek w trakcie roku (425 zł miesięcznie). Oznacza to, że dopiero składając zeznanie roczne w 2023 r., podatek zostanie pomniejszony o kwotę 5100 zł.

Zweryfikować złożenie PIT-2 można u swojego pracodawcy, np. w dziale kadr lub księgowości. Pracodawca powinien wskazać, czy druk został złożony przez pracownika.

Zaliczki pobierane z wynagrodzenia – obowiązki pracodawcy

Na pracodawcy jako płatniku zaliczek na podatek dochodowy spoczywa obowiązek poboru tychże. W związku ze zmianą kwoty zmniejszającej zaliczki na podatek dochodowy tam, gdzie pracownik nie złożył PIT-2, pobrane zostaną one w kwocie zauważalnie wyższej niż w 2021 r.

Zmiana w wysokości tych kwot dotyczy wszystkich pracowników, niezależenie od wysokości wynagrodzenia, również tych, którzy osiągają przychody, które przekraczają I próg podatkowy podniesiony do 120 000 zł. Kwota zmniejszająca podatek jest uwzględniana przez pracodawcę na podstawie oświadczenia składanego przez pracownika – PIT-2. "Polski ład" nie zmienił zasad jego składania.

Kto nie może złożyć PIT-2?

Pracodawca może odjąć od podatku kwotę zmniejszającą, jeżeli poza przychodami z pracy pracownik:

  • nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika, który z mocy ustawy stosuje zmniejszenie zaliczki od tego świadczenia;
  • nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną;
  • nie osiąga dochodów opodatkowanych wg skali podatkowej, od których sam jesteś zobowiązany obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy;
  • nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Trzeba pamiętać, że podatnikowi przysługuje jedna kwota wolna, którą w przypadku emeryta uwzględnia w zaliczkach organ rentowy. W przypadku przedsiębiorcy kwota ta stosowana jest przy opłacaniu zaliczek na podatek od przychodów z działalności gospodarczej. Natomiast wieloetatowiec może upoważnić tylko jednego pracodawcę do uwzględniania kwoty wolnej. W przeciwnym wypadku (kilkukrotnego stosowania kwoty wolnej w trakcie roku) podatnik musiałby dopłacać do podatku w rocznym rozliczeniu. Dlatego pracownik ma możliwość niezłożenia u pracodawcy PIT-2 oraz w każdym czasie może wycofać złożony PIT-2.

Kiedy wycofać PIT-2?

PIT-2 pracownik powinien wycofać, kiedy kwotę zmniejszającą podatek zaczął stosować inny płatnik (np. ZUS, inny pracodawca, któremu został również złożony PIT-2, lub wtedy, kiedy pracownik sam uwzględnia kwotę wolną przy obliczaniu zaliczek na PIT, np. z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej).

W sytuacji kiedy kwota zmniejszająca podatek będzie stosowana u dwóch płatników składek, np. przez pracodawcę i ZUS, trzeba będzie dopłacić do zeznania podatkowego kwotę 5100 zł. Kwota zmniejszająca podatek może być stosowana tylko jeden raz w trakcie miesiąca, nie może być stosowana przez kilku płatników.

Źródło:
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor Bankier.pl

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017), gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku. Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach na łamach Bankier.pl i PIT.pl porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
rad-wit2022
Witam. Moja pensja brutto wynosi 4051,50 zł. Mam zajęcie komornicze inne niż alimentacyjne. W styczniu otrzymałem wynagrodzenie netto 1896,36. Pani z księgowości powiedziała mi, że dlatego jest taka kwota bo nie złożyłem u pracodawcy deklaracji PIT-2. Czy ma rację? A może pracodawca powinien mi zwrócić brakującą kwotę "do minimalnego Witam. Moja pensja brutto wynosi 4051,50 zł. Mam zajęcie komornicze inne niż alimentacyjne. W styczniu otrzymałem wynagrodzenie netto 1896,36. Pani z księgowości powiedziała mi, że dlatego jest taka kwota bo nie złożyłem u pracodawcy deklaracji PIT-2. Czy ma rację? A może pracodawca powinien mi zwrócić brakującą kwotę "do minimalnego wynagrodzenia pomniejszonego o składkę na PPK"?
Poniżej dane z mojego "paska".
Podst. emer. i rent. 4051,50, Podst. chor. i wyp. 4051,50, Składka emerytalna 395,43, Składka rentowa 60,77, Składka chorobowa 99,26, Podstawa PPK 4051,50, Wpłata PPK pracodawca 60,77, wpłata pracownik PPK 81,03, Przychód - wpł. PPK 47,87, Podst. składka zdr. 3496,04, składka zdr. pobrana 314,64, Zal. pod. doch. 560,00, Komornik 644,01, Skład. emeryt. zakł. 395,43, Skład. rent. zakł. 263,35, Skład. wypadkowa 43,76, Fundusz pracy 99,26, Netto 1896,36.
Co o tym sądzicie? Pozdrawiam, Radek
sese
Wszystko cacy tylko ja pracując na dwóch etatach i nie jestem nauczycielem czy pracownikiem strefy budżetowej dostałem wypłatę mniejszą niż dotychczas tj. wynagrodzenie z drugiego etatu gdzie ma zastosowanie "pit-2" i cały nowy ład mam niższą pensję w związku z wyższą kwotą wolną od podatku. Teraz obiecuje się że policja Wszystko cacy tylko ja pracując na dwóch etatach i nie jestem nauczycielem czy pracownikiem strefy budżetowej dostałem wypłatę mniejszą niż dotychczas tj. wynagrodzenie z drugiego etatu gdzie ma zastosowanie "pit-2" i cały nowy ład mam niższą pensję w związku z wyższą kwotą wolną od podatku. Teraz obiecuje się że policja i wszystkie służby nauczyciele i cała sekcja emerycka dostanie tj zwrot za dużo pobranych kwot. A mam pytanie czy ktoś mi zwróci kasę za to wszystko; jeśli tak to ok a jeśli nie to dlaczego "bo to sektor prywatny". Dla różnicy 50PLN powiedziałbym ok takie życie ale dla paru stówek to jest już chyba nie ok. Ot i cały nowy ład. Wysokość pensji z drugiego etatu cofnęła mi się do poziomu sprzed 2-3 lat. Teraz to chętnie umowę o pracę i płacenie wszystkich składek do ZUS chętnie bym zamienił na um o dzieło czy zlecenie z płacenieniem tylko podatku. I okaże się wtedy że takich ludzi jak ja jest sporo obecnie kase do zus z drugiego etatu wpada a z um zlec już nie koniecznie(państwo/ZUS na tym nie zyskało) a mnie kasa w kieszeni się zgadza ot i "cały nowy ład"(nieład).
burzka
"Jednym z pozytywnych elementów "Polskiego ładu" jest podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł. Co ważne, dotyczy ona wszystkich podatników. Jedak w związku z tym faktem wzrosła również kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. W 2021 r. wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie, od 1 stycznia 2022 r. znacząco wzrosła "Jednym z pozytywnych elementów "Polskiego ładu" jest podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł. Co ważne, dotyczy ona wszystkich podatników. Jedak w związku z tym faktem wzrosła również kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. W 2021 r. wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie, od 1 stycznia 2022 r. znacząco wzrosła - do 425 zł miesięcznie (1/12 z 5100 zł)."

Mógłby ktoś to wyjaśnić? Skoro mniej będziemy płacić podatku bo kwota od nich wolna będzie wyższa, to dlaczego zaliczki na tenże podatek będą wyższe?
antek10
Na szkoleniach online też nie potrafią odpowiedzieć na pytania od ksiegowych. Czeski film. Nikt nic nie wie https://businessinsider.com.pl/biznes/polski-lad-w-biurach-rachunkowych-na-co-skarza-sie-ksiegowe/eh794rs
demeryt_69 odpowiada antek10
Może ten absolwent żeńskiego liceum ogólnokształcącego w Radomiu coś wie?

pozhoga
1) Dostajesz wynagrodzenie z tytułu UoP.
2) Pracodawca oblicza i pobiera za Ciebie co miesiąc zaliczkę na PIT.
3) Żeby to zrobić musi wiedzieć czy chcesz, żeby uwzględniać Ci kwotę wolną od podatku, czy nie - temu służy od N lat PIT-2.
4) Jeśli chcesz -> zaliczka na PIT w trakcie roku będzie mniejsza -> kwota netto
1) Dostajesz wynagrodzenie z tytułu UoP.
2) Pracodawca oblicza i pobiera za Ciebie co miesiąc zaliczkę na PIT.
3) Żeby to zrobić musi wiedzieć czy chcesz, żeby uwzględniać Ci kwotę wolną od podatku, czy nie - temu służy od N lat PIT-2.
4) Jeśli chcesz -> zaliczka na PIT w trakcie roku będzie mniejsza -> kwota netto wypłacana na konto będzie większa.
5) Jeśli nie chcesz -> odwrotnie.
6) Na 30/IV kolejnego roku robisz PIT roczny:
a) jeśli 4) -> zapłaciłeś mniejsze zaliczki w trakcie roku -> masz mniej nadpłaty albo więcej niedopłaty;
b) jeśli 5) -> odwrotnie.
7) Wiele osób chcąc uniknąć 6a) N lat temu zdecydowała, by pracodawca nie uwzględniał im kwoty wolnej (czyli wybrali 5) powyżej).
8) I teraz obudzili się z ręką w nocniku - bo od 1 stycznia kwota wolna wzrosła ok. 10 razy.
9) Oczywiście, w nierządzie mateuszkowym nikt nie wpadł na to, że tak się stanie - i wybuchła medialna afera.
10) W Polsce takie medialne afery wybuchają tylko w odniesieniu do budżetówki. Przedsiębiorcami, którzy finansują cały ten bajzel nikt się nie interesuje.
kerad_
Teraz płaciłeś 17% podatku + 1,25% na ubezpieczenie zdrowotne (bo 7,75% było wliczone w podatek) czyli razem w 2021 płaciłeś 18,25% podatku. W 2022 będziesz płacił 17% podatku + 9% na ubezpieczenie zdrowotne czyli razem 26%. Czyli de facto podatek został podniesiony o 7,25%!
duck_killer
Źle zrozumiałeś tekst. Nie zaliczki będą wyższe, a kwota zmniejszająca te zaliczki. Inaczej, jeżeli pracodawca ma do potrącenia 17% pensji, jako zaliczka na podatek dochodowy, czyli np. z 10000 zł będzie to 1700, a kwota zmniejszająca tę zaliczkę wzrosła z 43 do 425 (17% z 30000 to 5100/12 miesięcy daje 425 miesięcznie) to oznacza Źle zrozumiałeś tekst. Nie zaliczki będą wyższe, a kwota zmniejszająca te zaliczki. Inaczej, jeżeli pracodawca ma do potrącenia 17% pensji, jako zaliczka na podatek dochodowy, czyli np. z 10000 zł będzie to 1700, a kwota zmniejszająca tę zaliczkę wzrosła z 43 do 425 (17% z 30000 to 5100/12 miesięcy daje 425 miesięcznie) to oznacza to tyle, że pracodawca zamiast wysłać do US 1657 zł wyśle "tylko" 1275, a różnica powinna trafić do pracownika w ramach kwoty wolnej od podatku.

Tu jest to ładnie opisane wg. zasad polskiego wału:

https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/5392990,Zaliczki-na-PIT-w-styczniu-2022-roku-instrukcja-dla-platnikow.html
burzka odpowiada duck_killer
Dalej nie rozumiem, dlaczego niektórzy dostają teraz o te 400 mniej wypłaty miesięcznie, choć kwota zmniejszająca zaliczki wzrosła. Nawet jeżeli nie uwzględnią tej kwoty w swojej pensji bo nie złożyli P-2, to niewiele powinno się zmienić dla nich miesięcznie a na koniec roku mogliby sobie więcej odpisać?

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki