REKLAMA

Pegasus. 10 prób dla pewności? Tak CBA infekuje fałszywymi SMS-ami

2022-02-17 06:48
publikacja
2022-02-17 06:48

Podszywając się pod znane polskie firmy i Koalicję Obywatelską, CBA infekowało Pegasusem telefony komórkowe obecnej posłanki KO Magdaleny Łośko i prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy - wynika z ustaleń "Gazety Wyborczej" i "Die Zeit".

Pegasus. 10 prób dla pewności? Tak CBA infekuje fałszywymi SMS-ami
Pegasus. 10 prób dla pewności? Tak CBA infekuje fałszywymi SMS-ami
fot. mundissima / / Shutterstock

"+Playpl: Pobierz fakturę+ - taki SMS dostała Magdalena Łośko wiosną 2019 r. Wiadomość nie budziła jej podejrzeń. Łośko miała telefon w sieci Play, zgadzał się numer faktury i kwota do zapłaty. W wiadomości był też link do strony operatora. Ale w rzeczywistości łączył z inną stroną, która infekowała telefon Pegasusem opracowanym przez izraelską firmę NSO" - pisze czwartkowa "Wyborcza".

Wyjaśniono, że "system zapewnia pełny dostęp do telefonu ofiary, w tym do komunikatorów internetowych czy mikrofonu". "Wyborcza" i "Die Zeit" badały wykorzystanie tego systemu w ramach międzynarodowego śledztwa Pegasus Project, które koordynuje redakcja Forbidden Stories.

"GW" przekazała, że w telefonie Łośko działającym w systemie Android znaleźli jeszcze trzy podobnie spreparowane wiadomości. "W telefonie prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy (również z Androidem) takich SMS-ów było 10. Do złudzenia przypominały wiadomości od operatora autostrady Al, portalu Infor.pl należącego do właściciela +Dziennika Gazety Prawnej+, znanych marek odzieży i obuwia czy koncernu energetycznego" - wskazano.

W artykule czytamy, że "zawartość obydwu telefonów zanalizowało laboratorium Amnesty International Security Lab zajmujące się cyberbezpieczeństwem". "Diagnoza: linki najprawdopodobniej prowadziły do domen wykorzystywanych na wielką skalę przez Pegasusa w 2019 r. Ustaliliśmy, że zainfekowane SMS-y wysłano na telefony Łośko i Brejzy krótko po wytypowaniu ich przez polskiego klienta NSO. To CBA, jedyna polska służba specjalna, która korzysta z Pegasusa" - napisano. (PAP)

ksi/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (26)

dodaj komentarz
pstrzezek
Mając w ręku cały aparat mediów publicznych, premiera i prezydenta którzy reklamowali rząd w czasie kampanii, nawet kościół ordynarnie naganiający do głosowania na PiS. Mimo to uciekali się do inwigilacji opozycji i bezprawnego ich śledzenia. Ta partia nie cofnie się przed niczym by utrzymać władzę.
dreustachy
Teraz ustalcie kto ze specjalnej kasty dał na to zgodę i dlaczego.
pstrzezek
Jak to kto? Zerrro za przyzwoleniem czerwonego Jarka. Pytanie czy ktokolwiek poniesie konsekwencje. Szczerze wątpię
sel
To teraz trzeba sprawdzić czy ci z okradzionymi kontami w bankach to nie ich ofiary?.Kto najgłośniej krzyczy łapać złodziei? złodzieje..
samsza
Po co jest CBA, aby zajmować się politykami, urzędnikami, dla których policja jest "za krótka".
Dziecięce zdziwienie, gdy już to się dzieje.
CBA jest służbą państwową, nie ma sympatii, czy przeciwników politycznych.
Działania sprzeczne z tą zasadą trzeba udowodnić, a nie powtarzać "był zamach"...
sel
To już nie wystarczy okradać podatkami z których czerpią garściami tylko ludzie z sekty?mało?, trzeba też czyścić konta?
samsza odpowiada sel
Eee tam jedno konto, przecież "wiadomo", że sekta to wysyła wiadomości do dzieci, dzieeeci!, a do czego je namawiają ?
Poza tym jak taki rzuci urok, to i chleb spleśnieje i woda w studni wyschnie.
pstrzezek
Logika trolla "CBA jest służbą państwową" ;)) Ale żart. Ciekawe że nie inwigiluje obecnej władzy która kradne 100x bardziej od poprzedniej. Oraz " CBA zajmuje się politykami, urzędnikami, dla których policja jest "za krótka""" Jakoś na bandę Jarka zarwno policja jak i CBA jak i NIK, wszyscy są za Logika trolla "CBA jest służbą państwową" ;)) Ale żart. Ciekawe że nie inwigiluje obecnej władzy która kradne 100x bardziej od poprzedniej. Oraz " CBA zajmuje się politykami, urzędnikami, dla których policja jest "za krótka""" Jakoś na bandę Jarka zarwno policja jak i CBA jak i NIK, wszyscy są za którcy. Ale tego jakoś nie dostrzegasz
po_co
Inwigilacja to jedno, mnie bardziej zastanawia dlaczego ludzie pełniący odpowiedzialne stanowiska zachowują się tak nieodpowiedzialnie?
Jeżeli pan Brejza który jest Posłem/Senatorem odpowiedzialnym za kampanię drugiej co do wielkości siły politycznej w Polsce, posiadający tytuł doktora, a więc można przyjąć, że jest to człowiek
Inwigilacja to jedno, mnie bardziej zastanawia dlaczego ludzie pełniący odpowiedzialne stanowiska zachowują się tak nieodpowiedzialnie?
Jeżeli pan Brejza który jest Posłem/Senatorem odpowiedzialnym za kampanię drugiej co do wielkości siły politycznej w Polsce, posiadający tytuł doktora, a więc można przyjąć, że jest to człowiek inteligentny - klika w podesłane mu linki to ja się pytam kto w Polsce szkoli tych ludzi z zasad bezpieczeństwa?

Jak można (słusznie) zarzucać władzy wycieki ze skrzynek, czy poważne wycieki danych wojskowych, a samemu zachowywać się jak nieświadomy człowiek?
Telefon komórkowy kosztuje 3-5 tys. zł, nawet gdyby polityk miał zmieniać go co miesiąc to jaki w tym problem? To naprawdę nie są wielkie pieniądze, a ludzie zajmujący ważne stanowiska marnują znacznie więcej pieniędzy dopuszczając się takich, a nie innych zachowań.

Konkluzja jest taka, że pan Brejza nigdy nie powinien piastować odpowiedzialnych stanowisk z uwagi na brak poszanowania zasad bezpieczeństwa.
Pani Wrzosek nigdy nie powinna piastować żadnych stanowisk w sądownictwie.
Pan Giertych natomiast jest prywatnym prawnikiem i to jego klienci powinni ocenić czy chcą współpracować z człowiekiem który przy pełnym poszanowaniu tajemnicy adwokackiej udostępni ich dane publicznie.

Zupełnie inną sprawą jest fakt, że wymienione osoby mają pełne prawo żądać wyjaśnienia sprawy. Jeżeli wyjdzie na jaw nielegalna inwigilacja to każdy polityk pełniący funkcję związaną ze służbami i zakupem tych narzędzi powinien wylądować w więzieniu za zdradę stanu.

Powinien funkcjonować zakaz podsłuchiwania Polaków bez względu co zrobili. Terroryzm nie jest tutaj żadną wymówką, w Polsce nielegalne jest podsłuchiwanie Polaków i kropka.
sel
No to prezes nie powinien żadnego stanowiska pieścić nawet w klozecie, bo nie ma telefonu ani konta..

Powiązane: Pegasus - system do inwigilacji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki