Fundusze europejskie przynoszą korzyści nie tylko tym, którzy mogą otrzymywać dotacje i składać dobrze przygotowane projekty. Fundusze europejskie to pieniądze, które wspierając określone obszary inwestycji, tworzą popyt na konkretne usługi i produkty oraz tworzą środowisko sprzyjające wielu nowym gałęziom biznesu. W trakcie dnia tematycznego przyglądamy się, które branże skorzystają na nowym rozdaniu unijnych funduszy.


Fundusze europejskie sprawiają, że na rynku pojawia się zwiększony popyt na określone rozwiązania czy usługi, których zakup będzie dofinansowywany z unijnej puli. Biorąc pod uwagę, jak duże kwoty przeznaczono na poszczególne programy, już teraz można mówić o ogromnej szansie dla przedsiębiorców, którzy dostarczają takie produkty na rynek. By tę okazję w pełni wykorzystać, właściciele firm muszą trzymać rękę na pulsie, bo być może to właśnie w ich sektorze pojawią się nowi partnerzy biznesowi z pozyskanym właśnie unijnym wsparciem. Gdzie takich szans szukać?
Kto skorzysta na Europejskim Zielonym Ładzie?
Komisja Europejska zdecydowała o przyspieszeniu realizacji założeń „Europejskiego Zielonego Ładu”, ustawiając budownictwo w centrum działań związanych z polityką klimatyczną. Energooszczędne budynki są jednymi z głównych beneficjentów Funduszy Europejskich nowej perspektywy finansowania. Skorzysta na tym wiele branż dostarczających nowe technologie z zakresu efektywności energetycznej, o czym szczegółowo napiszemy już w czwartek.
Gospodarka Obiegu Zamkniętego
Gospodarka cyrkularna albo inaczej gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) także stanowi podstawowy element Europejskiego Zielonego Ładu. Przekształca ona cykl linearny obiegu materiałów w cykl zamknięty. W GOZ nie ma odpadów – są tylko surowce. Aby znaleźć dla swojej firmy korzyści biznesowe z tytułu GOZ, trzeba zrozumieć logikę tego modelu gospodarczego, o czym więcej piszemy w trakcie dnia tematycznego.
Jakie możliwości biznesowe transformacje cyfrowa i automatyzacja?
Porównania międzynarodowe pokazują, że jako kraj, społeczeństwo i gospodarka mamy sporo do zrobienia w tych dziedzinach. Odzwierciedlają to nakłady na cele związane z cyfryzacją w programach finansowanych z funduszy europejskich na kolejne lata tj. perspektywie finansowania do 2027 roku, zarówno w postaci grantów dla firm, jak i wydatków na poziomie samorządowym. Dodatkowe środki trafią także do regionów w Polsce Wschodniej. 2 mld euro jest do rozdysponowania w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy, dedykowanego wyłącznie na cyfryzację.
Czeka nas rewolucja w miastach
Wysokie tempo rozwoju miast, które w wyniku wzrostu zamożności społeczeństwa, zachęca zarządzających miastami poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie zarządzania mobilnością tj. przemieszczaniem się ludzi w mieście. Stąd pojawiające się już od kilku lat systemy rowerów miejskich, wypożyczalni samochodów czy możliwość przemieszczania się elektrycznymi hulajnogami. O tym, co jeszcze nas czeka w ramach tzw. mobilności miejskiej, można już przeczytać w ramach dnia tematycznego.
Zapraszamy na Bankier.pl już w czwartek, 18 maja, każdego przedsiębiorcę, który chciałby sprawdzić, gdzie będzie można szukać nowych szans na biznes w ramach polityk prowadzonych przez Unię Europejską. Obiecujemy dużo nowości i konkretów, które trudno będzie znaleźć gdzie indziej.

