Kto może dostać wezwanie do wojska?

redaktor Bankier.pl

Po pierwszych wezwaniach na ćwiczenia mobilizacyjne zapanowała ogólna wrzawa i poruszenie. Czytelnicy pytają, kogo wojsko może powołać na ćwiczenia. Kto dostanie kartę mobilizacyjną? Bankier.pl wyjaśnia, kim jest żołnierz rezerwy i kogo wojsko może przysłać list z wezwaniem.

Wiele odpowiedzi znajdziemy w rozporządzenie MON z dnia 6 lutego 2015 r. w sprawie przydziałów mobilizacyjnych i pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych (Dz.U. 2015 poz. 258). Zgodnie z nim przydziały mobilizacyjne nadaje się rezerwistom, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

  1. posiadają odpowiednie wyszkolenie wojskowe albo kwalifikacje odpowiadające określonej specjalności (funkcji) wojskowej;
  2. posiadają odpowiedni stan zdrowia;
  3. nie zamieszkują stale za granicą.
Kto może dostać wezwanie do wojska? (fot. Damian Klamka / EastNews)

Ćwiczeniom wojskowym podlegają mężczyźni (a także kobiety) w wieku od 18 lat do:

  • 50 lat w przypadku szeregowych,
  • 60 lat w przypadku podoficerów lub oficerów.

Jednak w pierwszej kolejności są wzywani żołnierze rezerwy najmłodsi wiekiem. A przydziały mobilizacyjne są nadawane osobom, które miały już kontakt z wojskiem np. odbyły zasadniczą służbę wojskową albo są byłymi żołnierzami zawodowymi, kontraktowymi i nadterminowymi.

Jednorazowa wizyta w WKU nie czyni z nas żołnierza

Młody człowiek, który ma za sobą jednorazową wizytę w Wojskowej Komendzie Uzupełnień, przeszedł tylko badanie lekarskie i dostał książeczkę wojskową z wbitą kategorią A, nie leży w kręgu zainteresowań armii. Przynajmniej nie w pierwszej kolejności. Choć istnieje możliwość prawna, aby do czynnej służby wojskowej powołać każdego obywatela RP, to planowe ćwiczenia mobilizacyjne dotyczy przede wszystkim żołnierzy rezerwy.

Żołnierz rezerwy to osoba, która w czasie pokoju otrzymała przydział mobilizacyjny na stanowisko służbowe w określonej jednostce wojskowej. To znaczy, że żołnierz służył w tej jednostce wcześniej. To osoba z doświadczeniem żołnierskim, ze ściśle określonymi umiejętnościami i wiedzą wojskową.  

Młodzi mężczyźni z książeczką wojskową, którzy byli jeden raz na kwalifikacji wojskowej w WKU, nie są pełnoprawnymi żołnierzami rezerwy. „- Oni zostali przeniesieni do rezerwy, lecz bez nadania statusu żołnierza rezerwy – tłumaczy Bankier.pl płk Tomasz Szulejko, Rzecznik Prasowy Sztabu Generalnego WP.

Cel ćwiczeń

Na takie ćwiczenia nie wzywa się laików, którzy wojsko widzieli tylko w telewizji. Dla sprawnego działania żołnierzy rezerwy i podniesienia stopnia obronności kraju potrzebny jest zdyscyplinowany i zmotywowany profesjonalista. Stąd też ćwiczenia mobilizacyjne mają przede wszystkim zapoznać rezerwistów z nowymi realiami armii zawodowej, która w ostatnich latach przeszła duże zmiany. A także z techniczną obsługą nowoczesnego sprzętu wojskowego, którego nie było w jednostkach jeszcze kilka albo kilkanaście lat temu, gdy kończyli oni swoją przygodę z wojskiem.

Ćwiczenia są planowane z wyprzedzeniem, gdyż jednostka musi przygotować się logistycznie do przyjęcia, umundurowania, zaprowiantowania i skoszarowania rezerwistów. Niewykluczone są także ćwiczenia poligonowe, gdyż tam ćwiczący mają najlepszą okazję nauczenia się współpracy z wojskiem zawodowym w praktycznym działaniu.

Dokąd wezwanie?

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~antek

ja dostałem kartę mob ,choć w wojsku nie byłem a tylko na kwalifikacji wojskowej .na stronie mon czytałem,że na ćwiczenia wojskowe obowiąskowo muszą się stawić tylko ci którzy byli wcześniej w wojsku ,ja nie byłem więc się nie stawiłem mineło już ze 4 lata i nic :)
choć ostatnio chcą moje dane uaktualnić tzn. uzupełnienie ewidencji wojskowej ,chyba także się nie stawię ,bo wkońcu list nie był polecony raz byłem na kwalifikacji dać ewidencje i wystarczy.
pozdrawiam kumatych .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 18 ~mamamama

To idź wiedźmo ich broń, żydów polskich, bankierów i tej kurewskiej swołoczy administracyjno-rządowej. Najlepiej też jedź i walcz za "braci" ukraińców i rucholi.

! Odpowiedz
5 3 ~qwertys

wiec jednak ,wojenka bedzie

! Odpowiedz
8 4 ~casanova

niech ta GRUBASNA redaktorka juz nie piętroli ..... lepiej jak zadba o siebie : fryzura , waga i w ogole WYGLAD . I to na tyle !!

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 2 ~prl1960

a gdzie sa oddzialy LWP ? Pytam GDZIE ? ZASTAPILISCIE je supermarketami, to niech obsliuga ich broni nas !! KAUFLAND -= do broni !!

! Odpowiedz
2 16 ~Gorol-Niskopienny

To normalnie kpina Pseudorzadzacych narobili balaganu a teraz wzywaja spoleczenstwo do mobilizacji, obrony.
Rzadzacy stuknijcie sie mocno w leb jak sie robi balagan to trzeba za niego odpowiadac.
Sami sie zmobilizujcie I swoje rodziny.
Pozdrawiam goraco normalnie myslacych.

! Odpowiedz
3 20 ~dojna_krowa

10 lat temu poszedłbym bez cienia wątpliwości, teraz niech donek i kopaczka za zaserwowanie mi aroganckiego, pełnego kar państwa z absurdami i najniższą krajową, emerytalną eutanazję 67, fotokary żyda roztowskiego oraz za jedzenie tynków ze ścian niech mnie cmokną, i poślą tą armię którą sami stworzyli: URZĘDASÓW.
doją nas to teraz niech chronią własne dojne krowy
Ja jakbym był pasterzem - broniłbym własnego bydła, niech idą urzędasy, biurwy na front - a ja osobiście będę żegnał ich kwiatami :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 ~gringo

Mamy w Polsce około 300000 przeszkolony w sile wieku , spełniających "normy" emerytów mundurowych . Na pewno 200000 z nich to silne zdrowe wypasione chłopy . Jaki sens jest powoływać 35 , 40, 50 czy nawet 60 latków z których połowa to nadaje się co najwyżej do sanatorium , a nie na szkolenie .

! Odpowiedz
1 11 ~KLIN

Gdyby Polacy dostali do reki broń to zrobiliby taki mały dżihad w Polsce .Oj działoby sie działo .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne