HTC Exodus. Pierwszy telefon oparty na blockchainie

HTC zapowiedział smartfona, który wykorzysta technologię blockchain. Ma on być bezpiecznym portfelem dla cyfrowych walut.

HTC Exodus. Pierwszy telefon oparty na blockchainie
HTC Exodus. Pierwszy telefon oparty na blockchainie (HTC)

Póki co znane są ogólne założenia dla smartfona, który, co ciekawe, nie powstaje w zespole odpowiedzialnym za inne smartfony. Nieznana jest cena, specyfikacja techniczna czy data premiery. Projektowi przewodzi Phil Chen odpowiedzialny za VR-owe rozwiązanie HTC – Vive. Exodus oparty będzie na Androidzie, ale korzystać ma też z DAppsów – zdecentralizowanych aplikacji. By aplikacja mogła zostać uznana za zdecentralizowaną, powinna spełniać kilka warunków:

  • aplikacja musi być wolnym oprogramowaniem, żaden podmiot nie może kontrolować większości tokenów, a wszelkie zmiany muszą odbywać się za zgodą większości użytkowników.
  • Dane i historia operacji muszą być szyfrowane i przechowywane w publicznym, zdecentralizowanym blockchainie.
  • Aplikacje musi korzystać z kryptograficznego tokena jako niezbędnego elementu dostępu do aplikacji, a jakikolwiek wkład użytkowników (górników) powinien być wynagradzany w tokenach aplikacji.
  • Aplikacja musi generować tokeny w oparciu o standardy kryptograficzne, pokazujące wkład „węzłów” w działanie aplikacji.

Więcej o DAppsach można przeczytać tutaj (angielska wersja językowa).

Każdy telefon ma być węzłem zdecentralizowanej i bezpiecznej sieci. Ma to zapewnić bezpieczeństwo uniwersalnemu portfelowi kryptowalut, smartfon ma działać w oparciu o kilka protokołów blockchain. Początkowo wspierać będzie bitcoina, lightning, ethereum i dfinity. W kolejnych miesiącach ogłoszona ma zostać współpraca z innymi systemami.

- Chcę zobaczyć świat, w którym finalni konsumenci mogą naprawdę być w posiadaniu własnych danych – tożsamości, historii przeglądania, portfeli, e-maili, wiadomości – powiedział Chen.

Jakub Krześnicki

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 goralnizinny

uff...
wujek gugiel nie lubi takich projektow...
cale szpiegowaniemu umknie

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.