REKLAMA
SPRAWDŹ

GPW liczy na 20-30 zagranicznych blue chipów w momencie startu rynku GlobalConnect

2021-06-14 14:22
publikacja
2021-06-14 14:22

Giełda Papierów Wartościowych liczy, że w momencie startu rynku GlobalConnect będzie na nim notowanych 20-30 największych amerykańskich i europejskich spółek - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe GPW. Uruchomienie GlobalConnect planowane jest w czwartym kwartale 2021 roku.

GPW liczy na 20-30 zagranicznych blue chipów w momencie startu rynku GlobalConnect
GPW liczy na 20-30 zagranicznych blue chipów w momencie startu rynku GlobalConnect
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Akcje na GlobalConnect wprowadzane będą przez animatorów rynku, bez zgody emitenta. Takie rozwiązanie umożliwia wykorzystanie obecnych przepisów prawa i umiejscowienie rynku GlobalConnect na ASO GPW.

"Chcemy rozpocząć od 20-30 amerykańskich i europejskich blue chipów cieszących się największym zainteresowaniem wśród inwestorów" - podało biuro prasowe GPW.

"Na rynku GlobalConnect notowane będą akcje, tak więc inwestorom będą przysługiwały pożytki z posiadania papierów wartościowych, np. dywidendy" - dodano.

Wśród przykładowych spółek, których akcje mogłyby być notowane na GlobalConnect, GPW wymienia Teslę, Amazon, Alphabet, Apple, Boinga, Microsoft, ArcelorMittal, payPal Holdings, Walt Disney, Berkshire Hathaway, Johnson & Johnson, Bayer, Amgen, Starbucks, Daimley, Airbus, Citigroup, eBay, Renault i Oracle.

Zgodnie z założeniami, wprowadzający spółkę animator rynku oprócz obowiązków związanych z animowaniem będzie zobowiązany do dostarczenia karty instrumentu finansowego i na bieżąco informowania GPW o istotnych zdarzeniach na spółce, typu wycofanie spółki z giełdy, wezwanie, dywidenda.

Składanie zleceń odbywać się będzie poprzez rachunek maklerski w biurze maklerskim podłączonym do rynku GlobalConnect.

Notowania akcji odbywać się będą w PLN. Sesja giełdowa potrwa od godz. 9.00 do 17.20. Rozliczenia będą się odbywać poprzez linki operacyjne KDPW.

Zapowiadany przez GPW Global Connect jest wzorowany na bazie podobnych rynków działających na giełdach w Europie, w tym na London Stock Exchange, Deutsche Boerse, Vienna Stock Exchange i na Moscow Stock Exchange.

Dla porównania - na giełdzie w Wiedniu rynek spółek zagranicznych wystartował w 2017 roku. W pierwszym roku obrót wynosił średnio 117 mln zł miesięcznie. W 2019 roku obrót wzrósł do ponad 400 mln zł miesięcznie, a w 2020 roku przekroczył 1 mld zł. Na rynku wiedeńskim notowanych jest ponad 800 spółek z 27 krajów świata.

O zamiarze uruchomienia nowego rynku o nazwie GlobalConnect informowała w zeszłym tygodniu członek zarządu GPW Izabela Olszewska podczas konferencji Wall Street. Mówiła wtedy, że GPW myśli o notowaniu ciekawych spółek z Unii Europejskiej, ale także spółek amerykańskich, bo takie interesują polskich inwestorów indywidualnych.

Olszewska poinformowała, że GPW współpracuje z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego, aby stworzyć odpowiednie regulacje dla planowanego nowego segmentu rynku. (PAP Biznes)

pr/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
iandrew
Jak w XTB lub Degiro mam bez prowizji dostęp do amerykańskiej giełdy (w limicie 100 tys euro, ale chyba się zmieszczę ;) ), to po co mi dostęp przez jakiegoś animatora, który nałoży swój spread, a polskie biura swoje 0,39% min 5 zł?
Lepiej ETFami by się zajęli, a nie ludzi na kasę naciągać.
luxferre
Przecież to w ogromnej większości bańki...
No bardzo bym chciał inaczej to interpretować, ale jaki cel ma ułatwienie dostępu Polakom do baniek giełdowych, jeśli nie chodzi o wydojenie ich z kasy?
barysza51
Szkoda że nie w EUR i USD

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki