Chiny: lecą głowy za koronawirusa

Władze Komunistycznej Partii Chin z Xi Jinpingiem na czele odwołały ze stanowiska Jianga Chaolianga, sekretarza partii w prowincji Hubei - epicentrum epidemii koronawirusa. Zastąpił go bliski współpracownik przewodniczącego i burmistrz Szanghaju Ying Yong. 

Jiang Chaoliang
Jiang Chaoliang (fot. China Daily / Forum)

To nie jedyna zmiana na szczytach władzy za Murem. Stanowisko stracił również Ma Guoqiang, szef partii w Wuhanie - stolicy Hubei i mieście, w którym zaczęła się epidemia. Jego fotel objął Wang Zhonglin - dotychczasowy numer 1 w Jinanie, stolicy prowincji Shandong.

W chińskim systemie politycznym to dygnitarze partyjni górują nad administracją rządową - Jiang i Ma byli dwoma najważniejszymi politykami w Hubei. Jak dotąd są najwyżej postawionymi figurami, które straciły stanowiska na skutek epidemii koronawirusa. I próżno też szukać wyżej postawionych w hierarchii, którzy mogliby (na razie) zapłacić polityczną cenę za obecny kryzys za Murem. Wcześniej zdymisjonowano dwóch najwyższych rangą urzędników komisji zdrowia.

Następcy dotychczasowych władz lokalnych dostali od Xi Jinpinga możliwość sprawdzenia się na trudnym terenie. Ewentualny sukces otwiera im szybką ścieżkę na szczyty władzy - nowy szef partii w Hubei Ying Yong może spokojnie liczyć na awans do Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh, ścisłego centrum decyzyjnego Chińskiej Republiki Ludowej. Szczególnie że cieszy się wsparciem Xi, z którym blisko współpracował przy flagowej kampanii antykorupcyjnej.

MKa

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 marketing012

"Apa yang saya dengar ialah dia cuba menaiki putera George, dan saya tidak pasti apa yang sebenarnya berlaku," jelas Sharon. Sharon berkata RCMP tidak mempunyai jawapan mengenai keberadaan Bonnie. "Saya berdoa kepadanya setiap malam dan siang," katanya kepada saya. Apabila saya bertanya jika dia fikir Bonnie mendengarnya, dia berkata, eedetik "Ya, saya rasa dia bersama saya, saya tidak tahu di mana sahaja. Saya hanya merindui dia-saya satu-satunya yang tinggal, dan saya tidak mahu bersendirian. " Dia mula menangis. "Saya hanya berharap dia boleh pulang ke rumah."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 5 pkc

Do dołu z wapnem tam ludzie znikają

! Odpowiedz
6 28 piterro1980

W ChRL zawsze lecą głowy i to za dużo mniejsze uchybienia. Ponadto ciekawi mnie jakie to prominentne stanowiska dostali ci dygnitarze po dymisji. Bo propaganda komunistyczna zawsze rozgłasza swojemu ludowi jak to ukarano wysoko postawionych działaczy partyjnych a już nigdy nie wspomina gdzie to się oni podziali później w strukturach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil