REKLAMA

Beyond Meat wchodzi do McDonald's

2021-03-02 13:39
publikacja
2021-03-02 13:39
Beyond Meat wchodzi do McDonald's
Beyond Meat wchodzi do McDonald's
fot. MOE DOIRON / / FORUM

Beyond Meat został preferowanym dostawcą roślinnego "mięsa" dla sieci McDonald's. Umowę między firmami zawarto na trzy lata. 

W listopadzie 2020 roku informowaliśmy na Bankier.pl, że McDonald's testuje nowego roślinnego burgera. Wówczas nie zdradzano, kto jest dostawcą wegańskiego zamiennika wołowiny, ani co znajdzie się w jego składzie. 

Jak podaje serwis horecanet.pl, nowy burger ma rozszerzyć menu popularnej sieciówki. – Cieszymy się, że możemy współpracować z Beyond Meat, aby wprowadzać innowacje w tej przestrzeni. Zawarcie tej strategicznej umowy jest ważnym krokiem na naszej drodze do dostarczania naszym klientom pysznych, wysokiej jakości roślinnych pozycji menu – powiedziała cytowana przez serwis Francesca DeBiase, wiceprezes i dyrektor ds. dostaw w McDonald’s

Portal Spożywczy zauważa natomiast, że na rynku roślinnych zamienników mięsa robi się coraz ciaśniej. Cytowane przez serwis dane GfK w 2020 r. mówią, że liczba nabywców "roślinnego mięsa" w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie w stosunku do 2019 r., a do listopada 2020 r. w ujęciu rocznym sprzedaż roślinnych zamienników mięsa wartościowo wzrosła o 138 proc., a ilościowo o 107 proc.

Piotr Grabowski, współzałożyciel FoodTech.ac, powiedział w rozmowie z portalspozywczy.pl, że polskie firmy powinny czuć oddech zagranicznych konkurentów na karku. - Spowodowało to zdecydowane przebudzenie wśród międzynarodowych wyjadaczy z branży FMCG. W ciągu ostatnich dwóch lat spora część z nich wprowadziła do swojej oferty pierwsze roślinne zamienniki mięsa - najpierw na rynkach zachodnich, a na przełomie roku 2020 i 2021 także w Polsce. Przykładami mogą być Garden Gourmet od Nestle czy The Vegetarian Butcher od Unilever. Jeśli sukcesy rodzimych marek takich jak Roślinny Qurczak czy Dobra Kaloria oraz ich bardzo pozytywny odbiór wśród konsumentów były niewystarczające, aby zmotywować duże polskie firmy do działania, czujemy, że oddech zagranicznej konkurencji na plecach może to zmienić - mówi Piotr Grabowski.

WS

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
slawekkry
Tylko czekać jak wzorem górników , aż rolnicy zażądają wcześniejszych emerytur, dotacji i gwarancji skupu dotychczas hodowanych zwierząt.
chrumek123
Super, spożycie mięsa jest zdecydowanie za duże, cierpi na tym choćby jakość mięsa jakie kupujemy (coraz bardziej masowa produkcja). Żeby nie było - sam nie mam zamiaru z niego rezygnować ale staram się ograniczać. Jeżeli będą bardzo podobne w smaku to czemu nie.
ketoza
Ciekawy eksperyment: Czy weganie mają instynkt samozachowawczy? Największe korpo sprzedają "zdrową żywność". Cola, Nestle, teraz McDonald.
Zorientują się ?
glowny_analityk_bankier_pl
Fabryki jedzenia jak to pięknie brzmi.A w fabryce jak to w fabryce ktoś czegoś nie dopilnuje i a to wpadnie trochę smaru do tego "jedzenia" a to ze zwłok zrobią nagetsy. Zdarza się na taką skalę
chrumek123
A standardowe mięso w jaki sposób powstaje? Chyba nie wiesz co można zrobić (i co robią) z mięsem jakie jest w sklepach, szczególnie w supermarketach.
qart
Kolejny krok to będą burgery z plastiku z recyklingu. Dziękuję, nie wstąpię.

Powiązane: Zdrowa żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki