SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Przelew do urzędu skarbowego. Jak zrobić przelew podatkowy?
   Aktualizacja:

Przelew do urzędu skarbowego. Jak zrobić przelew podatkowy?

Płacenie podatków to niemiły obowiązek, którego jednak nie da się uniknąć, jednak aktualnie przedsięwzięcie to nie powinno sprawiać większych trudności. Podczas rozliczania się z fiskusem warto wiedzieć, jak wykonać przelew do urzędu skarbowego i jakich zasad się trzymać. 

Spis treści
więcej Ikona strzałki

Zlecanie przelewów to jedna z najprostszych czynności, z którą mamy do czynienia niemal każdego dnia. Do dyspozycji mamy kilka różnych sposobów, dzięki którym środki mogą błyskawicznie trafić na konto odbiorcy. W tym celu skorzystać można m.in. ze standardowych przelewów internetowych i przelewów natychmiastowych Express Elixir.

Z drugiej strony przelewy do urzędu skarbowego wyglądają nieco inaczej. Nie zmienia to faktu, że nadal możemy realizować w bardzo wygodny sposób, korzystając z możliwości oferowanych przez serwisy bankowości internetowej.

Wykonanie przelewu rozliczającego podatek dochodowy, jak i  opłacenie innych zobowiązań wobec fiskusa nie powinno sprawić nam więc żadnych trudności. Warto przy tym pamiętać, że trzeba dopełnić dodatkowych formalności oraz poznać m.in. identyfikator zobowiązania. Należy również pamiętać o terminach: ich przeoczenie może wiązać się z dodatkowymi kosztami lub problemami, których lepiej uniknąć.

(fot. wawritto / Shutterstock)

Przelew do urzędu skarbowego: różne sytuacje

Jeszcze do niedawna polecenie przelewu podatkowego wiązało się z koniecznością wyszukiwania numeru rachunku należącego do konkretnego urzędu i ręcznego uzupełniania informacji. Obecnie jest to zdecydowanie prostsze dzięki mikrorachunkowi podatkowemu. Jest to indywidualny rachunek podatkowy, który wygenerować można na specjalnej stronie internetowej przygotowanej przez Ministerstwo Finansów.

Każdy podatnik posiada indywidualny numer, który może również w niezwykle łatwy sposób wygenerować. W tym celu wystarczy wprowadzić jedynie swój numer PESEL dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej albo nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT lub NIP. Na mikrorachunek od 2020 roku należy kierować przelewy podatkowe dotyczące:

  • Podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT),

  • Podatku dochodowego od osób prawnych (CIT),

  • Podatku od towarów i usług (VAT).

Mikrorachunek jest trwale przypisany do osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa. Trzeba pamiętać, że Ministerstwo Finansów nigdy nie przekazuje numerów mikrorachunków podatkowych za pomocą wiadomości e-mail i SMS. Jednocześnie jednak wciąż pozostaje sporo innych zobowiązań wobec fiskusa, które nadal należy opłacać, korzystając z rachunków wybranego urzędu.

Należy do nich, chociażby podatek od czynności cywilnoprawnych, z którym zetkniemy się m.in. podpisując umowę pożyczki, czy podatek od darowizny. Warto mieć to na uwadze, dokonując przelewu podatkowego.

Różne sposoby opłacenia należności

Fiskus daje nam także trzy zasadnicze możliwości regulowania zobowiązań dla urzędu skarbowego:

  • W kasie urzędu skarbowego

  • Przekazem pocztowym

  • Przelewem internetowym.

W drugim i trzecim przypadku musimy jednak posługiwać się specjalnymi formularzami, odbiegającymi nieco od tych przyjętych dla standardowych druków przelewu. Pozwolą one na poprawną identyfikację zobowiązania i spełnienie konkretnych wymogów nałożonych na podatników przez Ministerstwo Finansów.

Oczywiście najwygodniejszym sposobem na wykonanie przelewu podatkowego okaże się samodzielne wykonanie przelewu internetowego. Bez większych problemów poradzi sobie z nim każdy, kto posiada dostęp do bankowości internetowej. Odpowiednią funkcją dysponuje również większość aplikacji mobilnych polskich banków, więc jest to także możliwe z poziomu smartfona, by wykonać płatność na właściwą kwotę przelewu.

Jak zrobić przelew do urzędu skarbowego?

Aby wykonać przelew podatkowy, należy zalogować się do serwisu bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, a następnie:

  • Wybrać opcję „Przelew podatkowy” (czasem może także widnieć jako „Przelew podatkowy/celny” czy „Przelew do urzędu skarbowego”).

  • Wprowadzić symbol formularza, a więc typ zobowiązania, które chcemy opłacić. Jeżeli będzie dotyczyć jednego z podatków opłacanych na indywidualny mikrorachunek, trzeba będzie podać wygenerowany numer. Jeżeli natomiast przelew do urzędu skarbowego dotyczy innego zobowiązania (np. identyfikator zobowiązania to PCC-3 lub SD-2), w oknie przeglądarki trzeba będzie wskazać miejscowość oraz organ podatkowy, numer konta urzędu skarbowego pojawi się natomiast automatycznie.

  • Typ identyfikatora podatnika: w tym oknie możemy podać np. numer NIP, PESEL albo dane dokumentów tożsamości. Aplikacja może również ustawić go samodzielnie.

  • Okres: następnie należy wskazać okres, za jaki wykonujemy przelew podatkowy.

  • Kwota przelewu: samodzielnie musimy wprowadzić sumę, która ma trafić na konto urzędu skarbowego.

  • Identyfikacja zobowiązania: ostatnie okno wypełniamy tylko wtedy, jeżeli przelew wynika z wydanej przez organ podatkowy decyzji. W przeciwnym wypadku pozostaje puste.

Jak widać, niezależnie od tego, czy przelew podatkowy wędruje na indywidualny mikrorachunek, czy konto konkretnego urzędu, jesteśmy w stanie wykonać go z poziomu bankowości elektronicznej lub mobilnej niemal dokładnie w taki sam sposób. Co więcej: serwis pomoże nam znaleźć odpowiedni numer rachunku bez potrzeby przeglądania stron urzędu.

Przelew do urzędu skarbowego a mandat

Bardzo często z przelewu do urzędu skarbowego korzystamy również, opłacając mandaty, wystawiane np. przez drogówkę. W tym celu jako „symbol formularza” należy wybrać opcję „mandaty”, a następnie postępować dokładnie w taki sam sposób. Co ważne: numer rachunku, na który powędrują środki, będzie należał do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, który zajmuje się rozliczaniem wszystkich mandatów z kraju. W tym przypadku również możemy oczywiście skorzystać zarówno z bankowości internetowej, jak i aplikacji mobilnych wybranych instytucji.

Identyfikacja zobowiązania

Ostatnie pole uzupełniane w formularzu przelewu, który odbierze urząd skarbowy, dotyczy identyfikacji zobowiązania. Jednocześnie bywa często mylone z symbolem formularza, a więc informacją dotyczącą tego, jaki typ podatku czy innej należności opłacamy.

W rzeczywistości powinniśmy je uzupełnić jedynie w nielicznych, ściśle określonych sytuacjach, w których organ podatkowy wydał tytuł wykonawczy, decyzję, postanowienie lub inny akt obligujący nas do opłacenia należności. W polu „identyfikacja zobowiązania” należy więc wprowadzić jego nazwę oraz pełny numer.

Sprawdź też: Zwrot podatku. Ile się czeka na zwrot podatku?

Sprawdź też: Przychód a dochód: czym różni się przychód od dochodu?

Reklama
Urząd Skarbowy

Poradniki