Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Płacenie podatków to niemiły obowiązek, którego jednak nie da się uniknąć. Jednocześnie nie powinno sprawiać większych trudności. Warto dowiedzieć się, jak wykonać przelew do urzędu skarbowego.

Zlecanie przelewów to jedna z najprostszych czynności, z którą mamy do czynienia na dobrą sprawę każdego dnia. Do dyspozycji pozostaje przy tym kilka różnych sposobów, dzięki którym środki mogą błyskawicznie trafić na konto odbiorcy. Z drugiej strony przelewy do urzędu skarbowego wyglądają nieco inaczej. Nadal możemy realizować je jednak w bardzo wygodny sposób, korzystając w tym celu z możliwości oferowanych przez serwisy bankowości internetowej. Wykonanie przelewu podatkowego albo opłacenie innych zobowiązań wobec fiskusa nie powinno sprawić nam więc żadnych trudności, jednocześnie trzeba dopełnić pewnych dodatkowych formalności oraz poznać m.in. identyfikator zobowiązania. Należy również pamiętać o terminach: ich przeoczenie może wiązać się z dodatkowymi kosztami lub problemami, których lepiej uniknąć.

Przelew do urzędu skarbowego. Jak zrobić przelew podatkowy? (fot. wawritto / Shutterstock)

Przelew do urzędu skarbowego: różne sytuacje

Jeszcze do niedawna dokonywanie standardowych przelewów podatkowych wiązało się z koniecznością wyszukiwania numeru rachunku należącego do konkretnego urzędu i ręcznego uzupełniania informacji. Obecnie jest to zdecydowanie prostsze dzięki mikrorachunkowi podatkowemu. Każdy podatnik posiada indywidualny numer, który może również w niezwykle łatwy sposób wygenerować, korzystając z dedykowanej strony. W tym celu wystarczy wprowadzić jedynie swój numer PESEL lub NIP. Na mikrorachunek od 2020 roku należy kierować przelewy podatkowe dotyczące podatków:

Jednocześnie jednak wciąż pozostaje sporo innych zobowiązań wobec fiskusa, które nadal należy opłacać, korzystając z rachunków wybranego urzędu. Należy do nich chociażby podatek od czynności cywilnoprawnych, z którym zetkniemy się m.in. podpisując umowę pożyczki, czy podatek od darowizny. Warto mieć to na uwadze, dokonując przelewu podatkowego.

Różne sposoby opłacenia należności

Fiskus daje nam także trzy zasadnicze możliwości regulowania zobowiązań:

  • W kasie urzędu
  • Przekazem pocztowym
  • Przelewem internetowym.

W drugim i trzecim przypadku musimy jednak posługiwać się specjalnymi formularzami, odbiegającymi nieco od tych przyjętych dla standardowych druków przelewu. Pozwolą one na poprawną identyfikację zobowiązania i spełnienie konkretnych wymogów nałożonych na podatników przez Ministerstwo Finansów. Oczywiście najwygodniejszym sposobem na wykonanie przelewu podatkowego okaże się samodzielne wykonanie przelewu internetowego. Bez większych problemów poradzi sobie z nim każdy, kto posiada dostęp do bankowości internetowej. Odpowiednią funkcją dysponuje również większość aplikacji mobilnych polskich banków, więc jest to także możliwe z poziomu smartfona.

Jak zrobić przelew do urzędu skarbowego?

Aby wykonać przelew podatkowy, należy zalogować się do serwisu bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, a następnie:

  • Wybrać opcję „Przelew podatkowy” (czasem może także widnieć jako „Przelew podatkowy/celny” czy „Przelew do urzędu skarbowego”).
  • Wprowadzić symbol formularza, a więc typ zobowiązania, które chcemy opłacić. Jeżeli będzie dotyczyć jednego z podatków opłacanych na indywidualny mikrorachunek, trzeba będzie podać wygenerowany numer. Jeżeli natomiast przelew do urzędu skarbowego dotyczy innego zobowiązania (np. identyfikator zobowiązania to PCC-3 lub SD-2), w oknie przeglądarki trzeba będzie wskazać miejscowość oraz organ podatkowy, numer konta urzędu skarbowego pojawi się natomiast automatycznie.
  • Typ identyfikatora podatnika: w tym oknie możemy podać np. numer NIP, PESEL albo dane dokumentów tożsamości. Aplikacja może również ustawić go samodzielnie.
  • Okres: następnie należy wskazać okres, za jaki wykonujemy przelew podatkowy.
  • Kwota przelewu: samodzielnie musimy wprowadzić sumę, która ma trafić na konto urzędu skarbowego.
  • Identyfikacja zobowiązania: ostatnie okno wypełniamy tylko wtedy, jeżeli przelew wynika z wydanej przez organ podatkowy decyzji. W przeciwnym wypadku pozostaje puste.

Jak widać, niezależnie od tego, czy przelew podatkowy wędruje na indywidualny mikrorachunek, czy konto konkretnego urzędu, jesteśmy w stanie wykonać go z poziomu bankowości elektronicznej lub mobilnej niemal dokładnie w taki sam sposób. Co więcej: serwis pomoże nam znaleźć odpowiedni numer rachunku bez potrzeby przeglądania stron urzędu.

Przelew do urzędu skarbowego a mandat

Bardzo często z przelewu do urzędu skarbowego korzystamy również, opłacając mandaty, wystawiane np. przez drogówkę. W tym celu jako „symbol formularza” należy wybrać opcję „mandaty”, a następnie postępować dokładnie w taki sam sposób. Co ważne: numer rachunku, na który powędrują środki, będzie należał do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, który zajmuje się rozliczaniem wszystkich mandatów z kraju. W tym przypadku również możemy oczywiście skorzystać zarówno z bankowości internetowej, jak i aplikacji mobilnych wybranych instytucji.

Identyfikacja zobowiązania

Ostatnie pole uzupełniane w formularzu przelewu do urzędu skarbowego dotyczy identyfikacji zobowiązania. Jednocześnie bywa często mylone z symbolem formularza, a więc informacją dotyczącą tego, jaki typ podatku czy innej należności opłacamy. W rzeczywistości powinniśmy je uzupełnić jedynie w nielicznych, ściśle określonych sytuacjach, w których organ podatkowy wydał tytuł wykonawczy, decyzję, postanowienie lub inny akt obligujący nas do opłacenia należności. W polu „identyfikacja zobowiązania” należy więc wprowadzić jego nazwę oraz pełny numer.


2020-08-07

Limit wypłaty z bankomatu i płatności kartą – czym są? Jak je zmienić?

Korzystanie z dobrodziejstw współczesnej bankowości jest niezwykle proste. Z drugiej strony często nagle zaskakują nas różnego typu dzienne limity transakcji bezgotówkowych czy wypłat z bankomatu. Warto dowiedzieć się, jak z nich korzystać.

2020-07-27

Skrytka bankowa: jak działają skrytki bankowe?

Zapewnienie bezpieczeństwa posiadanemu majątkowi to spore wyzwanie. Jednym z tradycyjnych sposobów jest skrytka bankowa. Choć cieszy się coraz mniejszą popularnością, wciąż istnieje wiele scenariuszy, w których warto się nią zainteresować.

2020-07-22

Kwota wolna od zajęcia. Ile może zabrać komornik?

Egzekucja komornicza to wyjątkowe wyzwanie dla dłużnika. Nie można jednak odebrać mu całości osiąganych dochodów. Warto dowiedzieć się, ile wynosi kwota wolna od zajęcia oraz jak się ją ustala.

Przeniesienie konta bankowego: zmiana banku nie musi być trudna

Na rynku obecnych jest wiele ofert kont osobistych. Często przed zmianą banku powstrzymuje nas jednak wizja wysiłków towarzyszących przeniesieniu konta bankowego. Wbrew pozorom nie zawsze musi oznaczać niedogodności.

Mastercard czy Visa. Którą kartę płatniczą wybrać?

Wiele banków umożliwia nam wybór pomiędzy kartami Visa a Mastercard. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie kwestia samego oznaczenia plastiku. Wiąże się również z innymi kosztami i korzyściami.

Kredyt odnawialny (rewolwingowy) - na czym polega? Jak spłacić?

Kredyt odnawialny zwany też rewolwingowym to dodatkowe środki podpięte do konta osobistego. Gdy na rachunku skończą nam się pieniądze, schodzimy pod kreskę i zaczynamy korzystać z pieniędzy banku. Zobacz, jak działa i jak spłacić kredyt odnawialny.

Wirtualna karta: do czego służy i jak założyć kartę wirtualną?

Nowoczesne technologie zmieniły sposób, w jaki poruszamy się w świecie finansów. Coraz częściej nie potrzebujemy także narzędzi, które jeszcze do niedawna były oczywistością. Rosnącą popularnością cieszą się wirtualne karty płatnicze.