Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

Jeszcze nie tak dawno udzielanie przez banki kredytu hipotecznego bez wkładu własnego klienta, było czymś zupełnie normalnym. Ale w 2014 roku wszystko uległo zmianie.

Zgodnie z zaleceniem wydanym przez Komisję Nadzoru Finansowego, od 2015 roku wprowadzony został bezwzględny wymóg posiadania przez kredytobiorców kapitału, wynoszącego co najmniej 10 procent ceny nabywanej przez nich nieruchomości. Próg ten jednak rósł, aż do obecnej wartości, która wynosi minimum 20 procent wartości kredytu na zakup nieruchomości. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają klientom w jakiś sposób poradzić sobie z tym wymogiem.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – jak otrzymać? (YAY Foto)

Kredyt hipoteczny z niższym wkładem własnym

Otrzymanie kredytu hipotecznego bez jakiegokolwiek wkładu własnego ze strony klienta, jest już zupełnie niemożliwe. Na szczęście, nie oznacza to, że każdy potencjalny kredytobiorca musi dysponować oszczędnościami, których równowartość wynosi 20 proc. wartości nieruchomości, na którą ma zostać przeznaczony kredyt. Jedną z możliwości z jakich mamy szansę skorzystać jest oferta banków, które proponują nam kredyt hipoteczny bez wkładu własnego na poziomie 20 procent, ale jedynie 10 proc. Oczywiście nie jest to bezinteresowny prezent od takich instytucji finansowych, dlatego trzeba się przygotować na dodatkowe warunki.

Banki oferujące swoim klientom kredyt hipoteczny z wkładem własnym wynoszącym jedynie 10 procent, przyznają go jedynie tym kredytobiorcom, którzy zdecydują się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Jest to wówczas tak zwane ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Warto jednak od razu dodać, iż koszty związane z takim zabezpieczeniem banku, nie są naliczane przez cały okres trwania umowy. Klient ponosi je wyłącznie do czasu, aż spłaci kolejne 10 proc. wartości nieruchomości. Wówczas saldo takiego kredytu będzie wynosiło mniej niż 80 proc. jej wartości i ubezpieczenia przestanie być naliczane.

Wkład własny z pieniędzy na koncie emerytalnym

Wydaje Ci się, że nie dysponujesz żadnymi oszczędnościami, które mogłyby stanowić wkład własny? Okazuje się, że wcale nie musi być to prawdą. Coraz częściej decydujemy się na gromadzenie dodatkowych środków na swoją przyszłą emeryturę. Jest to oczywiście bardzo racjonalne posunięcie, które może się nam jednak przysłużyć dużo wcześniej, niż dopiero za kilkadziesiąt lat. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale pieniądze jakie zgromadziliśmy na naszym koncie emerytalnym również mogą stanowić wkład własny potrzebny do zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Oczywiście nie każdy bank oferuje takie rozwiązanie swoim klientom, jednak jest co najmniej kilka instytucji finansowych w naszym kraju, które uznają takie zabezpieczenie. Dzięki nim, środki odłożone w ramach IKE oraz IKZE, mogą stanowić dla ich klientów pewien rodzaj wkładu własnego. Jest to tym bardziej dobre rozwiązanie, że nie musimy wypłacać takich pieniędzy i przelewać ich na rzecz banku. Instytucja ta gwarantuje nam bowiem wyjątkowo prostą procedurę zabezpieczenia takich środków do wysokości wymaganego wkładu własnego.

Nieoceniona pomoc rodziny

Jeśli sami nie posiadamy odpowiednich środków, które moglibyśmy przeznaczyć na wkład własny, ogromnym wsparciem może okazać się nasza rodzina. Bliskie nam osoby mogą bowiem przekazać nam darowiznę pieniężną, która zostanie przez nas następnie wykorzystana na pokrycie wymaganego wkładu własnego. Warto przy tym pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest pozyskanie takich darczyńców, którzy znajdują się w pierwszej grupie podatkowej. Wówczas unikniemy konieczności zapłacenia podatku od otrzymanej w ten sposób kwoty.

Banki mają w swojej ofercie również kredyty umożliwiające uznanie mieszkania, domu, czy innej nieruchomości jako wkład własny. Oczywiście idealnie jeśli jest to nasza własność, jednak większość młodych osób starających się o kredyt hipoteczny raczej nie dysponuje innymi nieruchomościami. W takim przypadku, istnieje możliwość zaakceptowania przez bank nieruchomości należącej do innej osoby. Jeśli zatem ktoś z naszych bliskich zgodzi się na takie rozwiązanie, również warto z niego skorzystać. Musimy tylko pamiętać o tym, że chodzi tutaj nie tylko o wpis do hipoteki, ale również o konieczności przystąpienia właściciela nieruchomości do kredytu razem z osobą zaciągającą kredyt hipoteczny.

Zawyżenie wartości nieruchomości

Planując zakup nieruchomości, nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na rynku pierwotnym, gdyż oferty z rynku wtórnego mogą dać nam szansę na niższy wkład własny. Niektóre banki, które chciałyby przyciągnąć do siebie większą liczbę klientów, mogą bowiem uznawać za wkład własny klienta różnicę pomiędzy wyceną konkretnej nieruchomości, a ceną jej zakupu.

Warto zatem poświęcić nieco naszego czasu na szukanie prawdziwych okazji. Często zdarza się, że osoby którym zależy na szybkiej sprzedaży nieruchomości, decydują się na wystawienie jej za cenę zdecydowanie poniżej jej wartości. Jeśli zatem cena takiego lokum wynosi 200 000 złotych, ale jej rzeczywista wartość rynkowa to 250 000 złotych, bank może uznać, że pojawiająca się różnica, będzie wkładem własnym klienta. Pamiętajmy jednak, aby w takiej sytuacji zlecić wykonanie wyceny rzeczoznawcy majątkowemu. Rzecz jasna musimy także znaleźć bank, który akceptuje takie rozwiązania. Choć możemy także natrafić na oferty, w których w takim przypadku, bank wciąż oczekuje wkładu własnego, ale już na poziomie 10 proc.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-05-17

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Osoby ubiegające się o kredyty, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że umowa o pracę jest jednym z podstawowych źródeł dochodów, branych pod uwagę przez banki. Bardzo duże znaczenie ma również forma zatrudnienia osoby, która wnioskuje o pożyczkę.

2019-05-16

Karta kredytowa - jak działa i dlaczego warto ją mieć?

Karta kredytowa staje się coraz popularniejszym środkiem płatniczym również wśród Polaków. W Stanach Zjednoczonych posiada ją już praktycznie każdy z odpowiednią zdolnością kredytową.

2019-05-16

Jak wyjść z długów? Praktyczny poradnik krok po kroku

Obecnie niemal na każdym kroku proponowane są nam najróżniejszego rodzaju pożyczki, które znajdują się w ofercie tradycyjnych banków, jak i innych instytucji finansowych. Do tego dochodzą jeszcze atrakcyjne limity na kartach debetowych i oczywiście karty kredytowe, z których chętnie korzysta bardzo duża liczba Polaków.

Jak uzyskać kredyt na studia za granicą?

Jeszcze nie tak dawno, możliwość podjęcia studiów za granicą wydawała się nam być czymś zupełnie nieosiągalnym. Taka szansa trafiała się tylko nielicznym, którzy naprawdę wyróżniali się swoimi wynikami w nauce i mogli otrzymać odpowiednie wsparcie finansowe. Dzisiaj jednak, wyjazdy zagraniczne i studiowanie poza naszym krajem nie jest już tak rzadkie. Otwarte granice sprawiły, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na podjęcie wyzwania jakim jest życie i nauka w obcym kraju.

Jak sprawdzić raport BIK za darmo?

BIK to skrót od nazwy instytucji jaką jest Biuro Informacji Kredytowej. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie informacje dotyczące między innymi terminowości spłat naszych zadłużeń są rejestrowane właśnie w BIK. To z tego powodu, gdy chcemy zaciągnąć pożyczkę, informacje na nasz temat są sprawdzane przez bank lub firmę pożyczkową między innymi w BIK. Ale czy my sami również możemy sprawdzić jak wygląda nasza historia zadłużeń i ich spłat? Okazuje się, że tak, choć istnieją pewne obostrzenia.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – jak otrzymać?

Jeszcze nie tak dawno udzielanie przez banki kredytu hipotecznego bez wkładu własnego klienta, było czymś zupełnie normalnym. Ale w 2014 roku wszystko uległo zmianie.

Kredyty mieszkaniowe dla osób zarabiających na kontrakcie

Jak w praktyce wygląda kwestia zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego, gdy pracujemy na kontrakcie za granicą? 

Ikona informacji
poradniki