Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Znalezienie upragnionego mieszkania to jeszcze nie wszystko. Nabywcy przyjdzie także pokryć kilka dodatkowych opłat, w tym koszty notarialne, które będą wiązać się z kolejnym wydatkiem.

Proces zakupu nieruchomości jest w większości przypadków dosyć długi i skomplikowany. Niezależnie od tego, czy kupujemy za gotówkę, czy przy wykorzystaniu kredytu hipotecznego, lista wydatków wcale nie zamknie się na kwocie wskazanej w ofercie. Do kosztów zakupu mieszkania będziemy musieli doliczyć również koszty notarialne, których uregulowania nie da się niestety ominąć, jednocześnie mogą wiązać się z koniecznością rozstania się z całkiem dużą sumą. Choć oszczędności nie będą zbyt wielkie, mamy wpływ na ich ostateczny rozmiar. Warto dowiedzieć się więc, jakie możliwości daje nam prawo, oraz oszacować, jak orientacyjnie będą prezentować się koszty notariusza w przypadku konkretnej nieruchomości.

Dodatkowe koszty zakupu mieszkania: ile wynoszą koszty notarialne? (fot. Proxima Studio / Shutterstock)

Koszty zakupu mieszkania – nie tylko nieruchomość

W dobie rosnących cen nieruchomości zakup własnych czterech kątów to spore wyzwanie. Często trafiając na odpowiednią ofertę zapominamy o tym, że na tym wydatki wcale się nie kończą. Koszty zakupu mieszkania obejmują wiele dodatkowych obowiązków, które niestety też trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. Szczególnie odczują je osoby zaciągające kredyt hipoteczny: oprócz wkładu własnego oraz regulowanych co miesiąc rat będą musiały opłacić jeszcze dodatkowe ubezpieczenie oraz koszty związane z pracą rzeczoznawcy majątkowego. Niezależnie od źródła pochodzenia funduszy wszyscy kupujący staną przed koniecznością opłacenia kosztów notarialnych. Reguluje się je podczas podpisania umowy sprzedaży mieszkania i bez nich nabycie upragnionej nieruchomości nie będzie możliwe. Warto więc zorientować się, ile mogą wynosić, i uwzględnić sumę w obliczeniach ogólnych kosztów zakupu mieszkania.

Koszty notarialne: taksa notarialna

Podstawowym wydatkiem, który będzie musiał ponieść kupujący, jest taksa notarialna, a więc koszt notariusza pobierany za wykonanie przez niego czynności notarialnej. Maksymalną wysokość taksy notarialnej reguluje Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 stycznia 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej:

przewiń, aby zobaczyć całą tabelę
przewiń, aby zobaczyć całą tabelę

Kwota transakcji

Wysokość taksy notarialnej

Do 3000 zł

100 zł

3000–10 000 zł

100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł

10 000–30 000 zł

310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł

30 000–60 000 zł

710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł

60 000–

1 000 000 zł

1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł

Powyżej 1 000 000 zł

4770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł, nie więcej niż 10 000 zł (w przypadku czynności pomiędzy osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej nie więcej niż 7 500 zł).

Udając się do notariusza należy pamiętać o tym, że wskazane sumy są stawkami maksymalnymi. Z pewnością więc uda się znaleźć kancelarię, która oferuje niższe koszty notarialne z tytułu taksy. Jeżeli w procesie kupna towarzyszyło nam biuro nieruchomości, bardzo często okaże się, że współpracuje z wybranymi notariuszami, którzy przygotowali atrakcyjne zniżki dla jego klientów. Poza tym do wysokości taksy notarialnej doliczyć należy 23% podatku VAT.

Obniżona taksa notarialna

Nie zawsze będziemy jednak zobowiązani do zapłacenia pełnego wymiaru taksy notarialnej. Połowę wskazanej maksymalnej wartości kosztów notariusza zapłacimy, jeśli akt notarialny potwierdza m.in. umowę zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu lub przeniesienia własności domu z prawem do gruntu w przypadku umów deweloperskich. Na spore oszczędności mogą więc nastawić się osoby wybierające nieruchomości na rynku pierwotnym lub planujące zakup czterech kątów administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 10 000zł

Koszt aktu notarialnego: odpis

Osoby nabywające nową nieruchomość będą potrzebowały z pewnością kopii odpisu aktu notarialnego. Co ważne – mają dokładnie taką samą moc jak oryginał, będą wymagane w wielu miejscach (m.in. w banku udzielającym kredytu hipotecznego), a o ich stworzenie możemy ubiegać się w kancelarii również w przyszłości. Koszty notarialne w tym zakresie zależą od konkretnego notariusza, jednak zwykle jest to kwota w przedziale 6-10 zł za jedną stronę dokumentu. W tym przypadku znów jest to kwota netto, konieczne stanie się więc doliczenie podatku VAT.

Opłaty sądowe

Praca notariusza nie kończy się w momencie złożenia podpisów. Jeżeli go do tego upoważnimy, zatroszczy się dodatkowo o założenie księgi wieczystej lub wprowadzenie w niej stosownych zmian. Możemy zrobić to również osobiście, jednak w wielu przypadkach dokładanie sobie tego obowiązku nie jest sensowne, zwłaszcza, że koszty sądowe pozostaną na takim samym poziomie:

  • Założenie księgi wieczystej: 100 zł
  • Wpis w księdze wieczystej dotyczący prawa własności nieruchomości lub użytkowania wieczystego: 200 zł
  • Wpis hipoteki: 200 zł
  • Podatek od wpisu hipoteki: 19 zł
  • Wpis własności, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu: 150 zł

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Dodatkowym kosztem zakupu mieszkania, pobieranym przez notariusza po podpisaniu aktu notarialnego, jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego kwota jest stała i wynosi 2 proc. wartości nieruchomości. Siłą rzeczy nie mamy wpływu na jego wysokość. Inaczej ta kwestia wygląda jednak w przypadku kupna mieszkania na rynku pierwotnym: wówczas do ceny nieruchomości wliczony jest podatek VAT (w wysokości 8% dla lokali mniejszych od 150 m2 oraz 23% dla większych), co zwalnia nas z konieczności regulowania kolejnego podatku.

Koszty zakupu mieszkania: więcej, niż się wydaje

Jak widać, aby ocenić całościowe koszty zakupu mieszkania, doliczyć musimy całkiem sporo czynników. Same koszty notarialne przy zakupie mieszkania mogą wynieść kilka tysięcy złotych. Przykładowo dla nieruchomości o wartości 250 000 zł będą wynosić 7 846,10 zł. W tej kwocie największa suma – bo aż 5 000 zł -  będzie przekazana do Urzędu Skarbowego jako podatek od czynności cywilnoprawnych, 2 177,10 zł wyniosą koszty notarialne, natomiast po 200 zł zapłacimy za wpis wprawa własności do księgi wieczystej, wpis hipoteki i podatek od ustanowienia hipoteki. Warto być więc przygotowanym na dodatkowe koszty zakupu mieszkania i zarezerwować na ten cel niezbędne środki.


2020-10-09

Źródła dochodów: jakie akceptuje bank? Źródło dochodu a kredyt

Ubieganie się o kredyt, zwłaszcza mieszkaniowy, nieodłącznie wiąże się z koniecznością oceny jego zdolności kredytowej. Warto dowiedzieć się, jakie źródła dochodu mogą być wzięte pod uwagę przez bank.

2020-08-26

LtV. Czym jest wskaźnik LtV i jak wpływa na kredyt?

W słowniczku pojęć związanych z kredytem hipotecznym znajduje się wiele pozornie trudnych terminów. Jednym z nich jest LtV (Loan to Value). Choć często pomijany, w rzeczywistości ma olbrzymi wpływ na warunki kredytu.

2020-08-26

Rekomendacja S. Jakie zmiany wprowadza rekomendacja S KNF?

Jednym z najważniejszych aspektów rynku bankowego jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno klientom, jak i działającym na nim instytucjom. Znaczne zmiany w tym zakresie wprowadza sporządzona przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacja S.

Prowizja za udzielenie kredytu: czym jest i jak ją obniżyć?

Kredyty wiążą się z wieloma dodatkowymi kosztami. Jednym z podstawowych z nich jest prowizja za udzielenie kredytu. Ta, choć przybiera formę jednorazowej opłaty, może istotnie wpłynąć na wydatki związane z uzyskaniem środków.

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość: jak to zrobić?

Kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie, które zwykle wiąże nas na bardzo długi okres. Życiowe scenariusze mogą jednak ulec zmianie. Wówczas warto pomyśleć o przeniesieniu hipoteki na inną nieruchomość.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – czy warto?

Kredyt hipoteczny kojarzy się z długim okresem spłaty, a co za tym idzie również wysokimi kosztami. Nie zawsze musi tak jednak być. Dobrym sposobem na oszczędności jest wcześniejsza spłata.

Marża kredytu: czym jest i od czego zależy marża banku?

Potencjalni kredytobiorcy zwracają przede wszystkim uwagę na koszty kredytu. Im tańsze zobowiązanie, tym lepsze. Znaczny wpływ na wysokość tej stawki ma marża kredytu.