Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Wykonywanie przelewów międzynarodowych kojarzy się z nieco bardziej skomplikowaną procedurą i dłuższym czasem oczekiwania. Dzięki przelewowi SEPA wszystko jest jednak prostsze.

Integracja europejska wiąże się z wieloma profitami. Z części z nich zdajemy sobie sprawę, informacje o innych rzadziej pojawiają się w doniesieniach medialnych albo dowiadujemy się o nich zbyt późno. Jednym z nich jest SEPA, a więc obszar bezgotówkowego rozliczenia w euro. Choć w jego nazwie znajduje się nazwa wspólnej europejskiej waluty, do porozumienia należą nie tylko kraje strefy euro, ale również inne europejskie państwa. Dla przeciętnego Kowalskiego wiąże się to przede wszystkim z tym, że przelewy SEPA, w przeciwieństwie do innych przelewów międzynarodowych, wyróżniają się szybszym transferem i niższymi kosztami. Warto więc korzystać z możliwości przelewu europejskiego i oszczędzać na nim pieniądze.

SEPA: co trzeba wiedzieć o przelewie europejskim? (fot. Oleg Elkov / Shutterstock)

SEPA – czym jest?

SEPA (ang. Single Euro Payments Area) to wspólny obszar bezgotówkowego rozliczenia w euro według ujednoliconych zasad. Zrzesza państwa należące do Unii Europejskiej, a także Lichtenstein, Norwegię, Monako, San Marino, Islandię i Szwajcarię. Łącznie z systemu korzysta aż 35 krajów i terytoriów zależnych. SEPA jest jednym z elementów integracji europejskiej, zakładającej łatwiejszy przepływ osób, towarów i usług pomiędzy europejskimi państwami. Korzystając z dobrodziejstw wspólnego obszaru, najczęściej spotykamy się z przelewem SEPA, który – w przeciwieństwie do standardowych przelewów międzynarodowych – nie korzysta z usług banków pośredniczących, co przekłada się na szybkość realizacji i niższe koszty. Warto przyjrzeć się jego zaletom:

  • Środki szybko znajdą się na koncie: przelew SEPA dotrze na konto adresata często w ciągu jednego dnia roboczego. Do jego realizacji przyjęto formułę D+1, oznaczającą, że powinien znaleźć się u odbiorcy w następnym dniu roboczym.
  • Opłata za przelew nie jest odejmowana z przesyłanej kwoty.
  • Przelew SEPA nie korzysta z usług banków pośredniczących.

Jak wykonać przelew SEPA?

Sam przelew SEPA możemy zlecić, używając niemal każdego kanału dostępu, który oferuje nam nasz bank. Możemy zrobić to więc przez internet, w oddziale lub korzystając z infolinii. Aby zrealizować przelew europejski, musimy jednak poznać dodatkowe informacje na temat adresata oraz pamiętać o konieczności dopełnienia pewnych formalności:

  • Przelew musi być wyrażony w walucie euro.
  • Bank odbiorcy korzysta z systemu SEPA i znajduje się w kraju członkowskim.
  • Rachunek odbiorcy musi zostać podany w formacie IBAN.
  • Wskazano kod SWIFT (BIC) banku odbiorcy.
  • Korzystamy z przelewu „zwykłego” (w ramach SEPA przelewy ekspresowe nie mogą zostać zrealizowane).
  • Koszty transferu zostały podzielone pomiędzy odbiorcę i nadawcę, a więc wybraliśmy opcję SHA.

Realizując przelew SEPA należy skrupulatnie zweryfikować, czy wszystkie wymagane dane zostały wprowadzone prawidłowo. W przypadku pomyłki lub braków płatność może zostać odrzucona albo zakwalifikowana jako zwykły przelew międzynarodowy, co wpłynie na dodatkowe koszty. Może się to oczywiście wiązać również z dłuższym czasem realizacji, wobec czego utracimy jedną z podstawowych zalet SEPA. Systemy wykorzystywane przez banki są jednak sporym ułatwieniem, w większości z nich część parametrów, takich jak np. opcja dzielenia kosztów transferu, będzie w odpowiedni sposób oznaczona, powinniśmy więc jedynie zweryfikować poprawność oznaczeń i nie wprowadzać żadnych zmian.

Kiedy dojdzie przelew zagraniczny SEPA?

W przypadku korzystania ze wspólnego obszaru bezgotówkowego rozliczenia SEPA przelew powinien zostać zrealizowany w ciągu jednego dnia roboczego. Tym samym transfer środków odbywa się w niemal takim samym czasie, jakiego potrzebują polskie banki na rozliczenie płatności pomiędzy sobą. To olbrzymie ułatwienie, które przekłada się na oszczędności nie tylko w domowych budżetach obywateli europejskich państw, ale również w szerszym ujęciu na kondycję całej wspólnotowej gospodarki. Szacuje się, że konsumenci zaoszczędzili dzięki SEPA środki, które odpowiadają wysokości 3% unijnego PKB.

Ile kosztuje przelew europejski SEPA?

Podobnie jak w przypadku niemal każdej usługi – cenniki banków znacząco się od siebie różnią również w zakresie przelewów SEPA. Przed złożeniem polecenia przelewu należy więc zaznajomić się ze szczegółową tabelą opłat i prowizji, ceny przelewu SEPA mogą się różnić nie tylko pomiędzy poszczególnymi instytucjami, ale również konkretnymi ofertami proponowanymi przez bank. W wielu przypadkach przelew europejski kosztuje jednak mniej niż 10 zł lub jest całkowicie darmowy. To zdecydowanie korzystniejsza opcja niż standardowy przelew SWIFT, w przypadku którego zwykle pobierana jest prowizja zależna od sumy transakcji, jednak jej minimalna wysokość najczęściej wynosi przynajmniej kilkadziesiąt złotych. Pomimo wysokiej ceny jego realizacja trwa przy tym znacznie dłużej.

Uwaga na przewalutowanie

Przelewy SEPA realizowane są w walucie euro. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wykonać ich ze swojego konta osobistego w złotych i otrzymać ich na takie konto. Wówczas trzeba będzie się jednak liczyć z przewalutowaniem, którego podstawą będzie kurs banku. Dodatkowym kosztem w takim przypadku jest spread walutowy. Realne koszty związane z przelewem będą więc w znacznej mierze uzależnione od wartości ustalonych w konkretnym dniu przez konkretną instytucję. Jeżeli chcemy uniknąć przewalutowania, warto natomiast zastanowić się nad kontem walutowym. Taka transakcja nie będzie podlegać przewalutowaniu, a my otrzymamy (lub wyślemy) całą kwotę w euro.


2020-03-18

Jak bezpiecznie robić e-zakupy? 5 porad dotyczących zakupów online

Internet sprawia, że niemal wszystkie produkty znajdują się w zasięgu zaledwie kilku kliknięć. Aby z zakupów online czerpać wyłącznie korzyści, trzeba wiedzieć, jak przeprowadzać je bezpiecznie.

2020-03-06

SEPA: co trzeba wiedzieć o przelewie europejskim?

Wykonywanie przelewów międzynarodowych kojarzy się z nieco bardziej skomplikowaną procedurą i dłuższym czasem oczekiwania. Dzięki przelewowi SEPA wszystko jest jednak prostsze.

2020-03-05

Polecenie zapłaty i zlecenie stałe - jak działają i czym się różnią?

Regulowanie comiesięcznych płatności to często kłopotliwy obowiązek, zwłaszcza jeżeli mamy sporo rachunków do opłacenia. Z pomocą może przyjść polecenie zapłaty lub zlecenie stałe.

Rodzaje PITów. Jaki PIT wypełnić?

Rozliczanie PITów to obowiązek, który lubimy odkładać na ostatnią chwilę. Ważne są przy tym nie tylko terminy, ale również formularz, z którego musimy skorzystać.

Zerowy PIT dla młodych. Jak wygląda podatek do 26 roku życia

Składanie deklaracji podatkowych nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza w świetle pojawiających się co jakiś czas zmian prawa. Jedną z nowości jest zerowy podatek do 26 roku życia.

Ulgi i odliczenia od podatku. Na jakie ulgi podatkowe można liczyć?

Pierwszy kwartał każdego roku wielu osobom kojarzy się nierozerwalnie z rozliczeniami podatkowymi. Aby uniknąć pomyłek, przede wszystkim warto dowiedzieć się, z jakich ulg i odliczeń od podatku można skorzystać.

Zastrzeżenie karty i blokada karty: czym się różnią i jak to zrobić?

Karty płatnicze zrewolucjonizowały świat płatności bezgotówkowych. Niestety łatwo je zgubić lub paść ofiarą złodzieja. W takim przypadku należy je jak najszybciej zastrzec lub zablokować.

Ikona informacji
poradniki