Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Wykonywanie przelewów międzynarodowych kojarzy się z nieco bardziej skomplikowaną procedurą i dłuższym czasem oczekiwania. Dzięki przelewowi SEPA wszystko jest jednak prostsze.

Integracja europejska wiąże się z wieloma profitami. Z części z nich zdajemy sobie sprawę, informacje o innych rzadziej pojawiają się w doniesieniach medialnych albo dowiadujemy się o nich zbyt późno. Jednym z nich jest SEPA, a więc obszar bezgotówkowego rozliczenia w euro. Choć w jego nazwie znajduje się nazwa wspólnej europejskiej waluty, do porozumienia należą nie tylko kraje strefy euro, ale również inne europejskie państwa. Dla przeciętnego Kowalskiego wiąże się to przede wszystkim z tym, że przelewy SEPA, w przeciwieństwie do innych przelewów międzynarodowych, wyróżniają się szybszym transferem i niższymi kosztami. Warto więc korzystać z możliwości przelewu europejskiego i oszczędzać na nim pieniądze.

SEPA: co trzeba wiedzieć o przelewie europejskim? (fot. Oleg Elkov / Shutterstock)

SEPA – czym jest?

SEPA (ang. Single Euro Payments Area) to wspólny obszar bezgotówkowego rozliczenia w euro według ujednoliconych zasad. Zrzesza państwa należące do Unii Europejskiej, a także Lichtenstein, Norwegię, Monako, San Marino, Islandię i Szwajcarię. Łącznie z systemu korzysta aż 35 krajów i terytoriów zależnych. SEPA jest jednym z elementów integracji europejskiej, zakładającej łatwiejszy przepływ osób, towarów i usług pomiędzy europejskimi państwami. Korzystając z dobrodziejstw wspólnego obszaru, najczęściej spotykamy się z przelewem SEPA, który – w przeciwieństwie do standardowych przelewów międzynarodowych – nie korzysta z usług banków pośredniczących, co przekłada się na szybkość realizacji i niższe koszty. Warto przyjrzeć się jego zaletom:

  • Środki szybko znajdą się na koncie: przelew SEPA dotrze na konto adresata często w ciągu jednego dnia roboczego. Do jego realizacji przyjęto formułę D+1, oznaczającą, że powinien znaleźć się u odbiorcy w następnym dniu roboczym.
  • Opłata za przelew nie jest odejmowana z przesyłanej kwoty.
  • Przelew SEPA nie korzysta z usług banków pośredniczących.

Jak wykonać przelew SEPA?

Sam przelew SEPA możemy zlecić, używając niemal każdego kanału dostępu, który oferuje nam nasz bank. Możemy zrobić to więc przez internet, w oddziale lub korzystając z infolinii. Aby zrealizować przelew europejski, musimy jednak poznać dodatkowe informacje na temat adresata oraz pamiętać o konieczności dopełnienia pewnych formalności:

  • Przelew musi być wyrażony w walucie euro.
  • Bank odbiorcy korzysta z systemu SEPA i znajduje się w kraju członkowskim.
  • Rachunek odbiorcy musi zostać podany w formacie IBAN.
  • Wskazano kod SWIFT (BIC) banku odbiorcy.
  • Korzystamy z przelewu „zwykłego” (w ramach SEPA przelewy ekspresowe nie mogą zostać zrealizowane).
  • Koszty transferu zostały podzielone pomiędzy odbiorcę i nadawcę, a więc wybraliśmy opcję SHA.

Realizując przelew SEPA należy skrupulatnie zweryfikować, czy wszystkie wymagane dane zostały wprowadzone prawidłowo. W przypadku pomyłki lub braków płatność może zostać odrzucona albo zakwalifikowana jako zwykły przelew międzynarodowy, co wpłynie na dodatkowe koszty. Może się to oczywiście wiązać również z dłuższym czasem realizacji, wobec czego utracimy jedną z podstawowych zalet SEPA. Systemy wykorzystywane przez banki są jednak sporym ułatwieniem, w większości z nich część parametrów, takich jak np. opcja dzielenia kosztów transferu, będzie w odpowiedni sposób oznaczona, powinniśmy więc jedynie zweryfikować poprawność oznaczeń i nie wprowadzać żadnych zmian.

Kiedy dojdzie przelew zagraniczny SEPA?

W przypadku korzystania ze wspólnego obszaru bezgotówkowego rozliczenia SEPA przelew powinien zostać zrealizowany w ciągu jednego dnia roboczego. Tym samym transfer środków odbywa się w niemal takim samym czasie, jakiego potrzebują polskie banki na rozliczenie płatności pomiędzy sobą. To olbrzymie ułatwienie, które przekłada się na oszczędności nie tylko w domowych budżetach obywateli europejskich państw, ale również w szerszym ujęciu na kondycję całej wspólnotowej gospodarki. Szacuje się, że konsumenci zaoszczędzili dzięki SEPA środki, które odpowiadają wysokości 3% unijnego PKB.

Ile kosztuje przelew europejski SEPA?

Podobnie jak w przypadku niemal każdej usługi – cenniki banków znacząco się od siebie różnią również w zakresie przelewów SEPA. Przed złożeniem polecenia przelewu należy więc zaznajomić się ze szczegółową tabelą opłat i prowizji, ceny przelewu SEPA mogą się różnić nie tylko pomiędzy poszczególnymi instytucjami, ale również konkretnymi ofertami proponowanymi przez bank. W wielu przypadkach przelew europejski kosztuje jednak mniej niż 10 zł lub jest całkowicie darmowy. To zdecydowanie korzystniejsza opcja niż standardowy przelew SWIFT, w przypadku którego zwykle pobierana jest prowizja zależna od sumy transakcji, jednak jej minimalna wysokość najczęściej wynosi przynajmniej kilkadziesiąt złotych. Pomimo wysokiej ceny jego realizacja trwa przy tym znacznie dłużej.

Uwaga na przewalutowanie

Przelewy SEPA realizowane są w walucie euro. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wykonać ich ze swojego konta osobistego w złotych i otrzymać ich na takie konto. Wówczas trzeba będzie się jednak liczyć z przewalutowaniem, którego podstawą będzie kurs banku. Dodatkowym kosztem w takim przypadku jest spread walutowy. Realne koszty związane z przelewem będą więc w znacznej mierze uzależnione od wartości ustalonych w konkretnym dniu przez konkretną instytucję. Jeżeli chcemy uniknąć przewalutowania, warto natomiast zastanowić się nad kontem walutowym. Taka transakcja nie będzie podlegać przewalutowaniu, a my otrzymamy (lub wyślemy) całą kwotę w euro.


2020-09-17

Prawa konsumenta: jakie prawa daje ustawa o prawach konsumenta?

Niezależnie od wykonywanego zawodu czy stanowiska każdy z nas jest również konsumentem. Wcielamy się w tę rolę niemal każdego dnia. Warto poznać więc prawa konsumenta i regulujące je przepisy. Także w odniesieniu do usług finansowych.

2020-09-17

PayPass i payWave: jak działa karta zbliżeniowa i co musisz o niej wiedzieć?

Karty zbliżeniowe zmieniły sposób, w jaki regulujemy płatności. Jest to możliwe dzięki technologiom MasterCard PayPass i Visa payWave. Warto dowiedzieć się, jak płacić kartą zbliżeniową w bezpieczny sposób oraz jak wygląda cała procedura.

2020-09-16

E-wallet. Jak korzystać z wirtualnego portfela?

Nowoczesne usługi finansowe oferują nam wiele narzędzi, pozwalających na efektywne i bezpieczne korzystanie z możliwości oferowanych przez banki. Jednym z nich jest e-wallet, czyli portfel elektroniczny.

Wirtualna karta: do czego służy i jak założyć kartę wirtualną?

Nowoczesne technologie zmieniły sposób, w jaki poruszamy się w świecie finansów. Coraz częściej nie potrzebujemy także narzędzi, które jeszcze do niedawna były oczywistością. Rosnącą popularnością cieszą się wirtualne karty płatnicze.

Mastercard czy Visa. Którą kartę płatniczą wybrać?

Wiele banków umożliwia nam wybór pomiędzy kartami Visa a Mastercard. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie kwestia samego oznaczenia plastiku. Wiąże się również z innymi kosztami i korzyściami.

Przepisanie mieszkania krok po kroku: darowizna mieszkania

Często przekazujemy najbliższym osobom nie tylko fundusze, ale również nieruchomości. Popularne przepisanie mieszkania zwykle przybiera formę darowizny mieszkania. Warto dowiedzieć się, jak przeprowadzić ją pod względem formalnym.

Limit wypłaty z bankomatu i płatności kartą – czym są? Jak je zmienić?

Korzystanie z dobrodziejstw współczesnej bankowości jest niezwykle proste. Z drugiej strony często nagle zaskakują nas różnego typu dzienne limity transakcji bezgotówkowych czy wypłat z bankomatu. Warto dowiedzieć się, jak z nich korzystać.