REKLAMA

Zwolnienia grupowe w Kantar Polska

Weronika Szkwarek2020-11-27 11:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-11-27 11:30
fot. BoBaa22 / Shutterstock

W Kantar Polska trwają zwolnienia grupowe. W połowie listopada nie doszło do porozumienia między związkiem Inicjatywa Pracownicza a firmą. Zdaniem organizacji warunki zaproponowane przez pracodawcę nie spełniają oczekiwań załogi. 

Zwolnienia w Kantar Polska są podyktowane transformacją, która miała według pierwszych ustaleń potrwać dwa lata.

- Firma Kantar planowała transformację sposobu funkcjonowania od dawna. Chcemy zdecydowanie unowocześnić zarówno naszą ofertę jak i formę współpracy z klientami. Proces ten planowany był na ok. 2 lata. Niestety, jak w przypadku wielu przedsiębiorstw, pandemia Covid-19 zmusiła nas do modyfikacji długofalowych planów i podjęcia szybszych działań. Zmiana biznesowa, o której piszę, wiązała się również ze zmianami kadrowymi. I ponownie sytuacja pandemii spowodowała, że zmiany kadrowe musiały przyjąć postać zwolnienia grupowego. Bez tej trudnej dla wszystkich decyzji możliwość realizacji zmian, które służą dobru naszych pracowników i klientów, nie byłyby możliwe - mówi w rozmowie z Bankier.pl Kuba Antoszewski, PR manager z Kantar. 

W październiku, a następnie w listopadzie odbyły się konsultacje między stronami. Jak podaje Inicjatywa Pracownicza na swojej stronie internetowej, proponowany przez firmę pakiet zawierał oprócz ustawowego minimum następujące rozwiązania:

  • kilkumiesięczne przedłużenie abonamentu w prywatnej opiece medycznej dla osób z procesami leczenia będącymi w toku,
  • konsultacje przygotowujące do wejścia na rynek pracy,
  • zwrot części oszczędności poczynionych poprzez wcześniejszą obniżkę wynagrodzeń w pierwszej połowie 2020 roku dla zwalnianych,
  • uwzględnienie współpracy w oparciu o umowy cywilnoprawne w obliczaniu okresu wypowiedzenia oraz
  • wprowadzenie programu dobrowolnych odejść.

Zdaniem związku zawodowego te propozycje nie były wystarczającym zabezpieczeniem dla osób, które tracą pracę w czasie epidemii. 

- Rzeczywiście, przedstawiciele Związku Zawodowego nie zdecydowali się na podpisanie porozumienia. Kantar dziś jest kontynuatorem tradycji firm badawczych, zarówno pod względem biznesowym, jak i personalnym, które działały na rynku polskim od dekad. Dlatego w ramach prowadzonego zwolnienia grupowego i w dużej mierze również dzięki rozmowom i negocjacjom z reprezentantami pracowników, udało się nam wprowadzić udogodnienia wykraczające poza ustawowe obowiązki, jakie spoczywają na pracodawcy. A więc między innymi znaczącą redukcję liczby zwalnianych osób, uzależnienie jej od liczby osób, które zdecydują się na dobrowolne odejście, przedłużenie pakietu medycznego, zaliczenie do stażu pracy innych niż umowa o pracę form współpracy z firmą, wszechstronna pomoc osobom zwalnianym w poszukiwaniu nowej pracy - komentuje dla Bankier.pl Kuba Antoszewski. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki