Strajk nauczycieli był oczywisty

założyciel SpotData.pl

Zaczął się strajk nauczycieli. Problem jest istotny dla całej gospodarki, bo dotyczy nie tylko jednej grupy zawodowej, ale też stabilności finansów publicznych i jakości systemu edukacji – a te dwie zmienne mają wpływ na wzrost gospodarczy w długim okresie.

Już wiele miesięcy temu pokazywałem w Danych Dnia, że dywergencja między dynamiką wynagrodzeń w sektorze prywatnym i sektorze publicznym jest bardzo duża (na korzyść tego pierwszego) i że grozi to strajkami, a w dłuższym okresie znaczącym pogorszeniem jakości usług publicznych. To co dziś się dzieje to odzwierciedlenie napięć, o których wtedy pisałem.

Żeby zrozumieć przyczyny strajku, wystarczy spojrzeć na wykres poniżej. Relacja między przeciętnym wynagrodzeniem w edukacji a przeciętnym wynagrodzeniem w całej gospodarce spadła z ok. 105 proc. w 2013 r. do 97 proc. w 2018 r. A ten spadek nie docenia relatywnego spadku pensji nauczycieli w sektorze publicznym, bo grupa „edukacja” zawiera w sobie też wielu pracowników sektora prywatnego. Innymi słowy, nauczyciele w szkołach publicznych nie załapali się na wielką falę podwyżek płac ostatnich dwóch lat. Dość naturalne jest, że w takiej sytuacji dochodzi do strajku, tym bardziej, że nawet w 2013 r. nauczyciele w Polsce zarabiali mniej (w relacji do średniej krajowej dla osób z wyższym wykształceniem) niż w innych krajach OECD i dużo mniej niż w Niemczech.

(SpotData)

Żeby spełnić żądania nauczycieli, rząd musiałby znaleźć w budżecie ok. 5-8 mld zł, co będzie trudne, biorąc pod uwagę fakt, że złożone już obietnice zwiększą deficyt całego sektora finansów publicznych do ok. 2,5-3 proc. PKB.

Ujawniają się już zatem pierwsze koszty programu nazywanego "piątką Kaczyńskiego". A podobnych napięć w nadchodzącej dekadzie będzie coraz więcej, ponieważ załadowany pod korek budżet państwa nie uniesie koniecznego wzrostu nakładów w wielu ważnych obszarach polityk publicznych – głównie w służbie zdrowia. 

Czy popierasz strajk nauczycieli? Jeśli nie widzisz ankiety poniżej, zagłosuj tutaj »

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 9 glos_rozsadku

też chcę mieć wincyj tylko, że w tym celu nie terroryzuję pracodawcy lecz uczę się w domu po pracy by znaleźć bardziej wymagającą fuchę a co za tym idzie lepiej płatną.

! Odpowiedz
55 33 adi6666

Jest na krowę i jest na świnię a nie ma na nauczyciela. Głupimi łatwiej się rządzi. Dostaną jeszcze na dziecko i mają władzę wsród patologii i wieśniaków na 100 lat.

! Odpowiedz
4 31 krswlr

Można załatwić tę kwestię na wiele różnych sposobów:
- gwałtowna redukcja armii urzędników - wariant niemożliwy
- redukcja przywilejów emerytalnych - wariant niemożliwy
- zadłużanie naszych dzieci, wnuków i prawnuków - o to to

! Odpowiedz
31 42 javelin11

hej ludzie, pamiętajcie o jednym: rząd zobowiązał się do podniesienia wydatków publicznych na ochronę zdrowia z ok. 4.5% PKB do poziomu ... 6% PKB w 2024 r. Przy dzisiejszych liczbach to oznacza dotację dla NFZ rzędu ... uwaga ... 25 mld zł ROCZNIE !!! Poza tym, Macierewicz załatwił ustawowo dodatkowe 0.5% PKB na armię, wprawdzie to ma być osiągnięte w 2030 r., ale to oznacza kolejne 8 - 10 mld zł. 500+ będzie zjadał ok. 40 mld zł rocznie. Nizszy wiek emerytalny to koszt 8-10 mld zł rocznie i będzie rosnąć. Ten kraj idzie na dno, a to wszystko dlatego, że obecna banda chce się utrzymać przy korycie. Nigdy w wyborach nie zagłosuję na zdrajców od Tuska ani komuchów z SLD, ale to co wyprawiają socjaliści z PiS zrobi z nas drugą Grecję. Młodzi ludzie nie mają przyszłości w tym kraju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
46 53 grzegorzkubik

17 mld dokładnie licząc a później przyszliby inni po 1000 zł zatem musieliby znaleźć z 50 mld zł dla nauczycieli i innych grup zawodowych łącznie. Nie rozśmieszajmy się nawzajem. Dość dyktatu pedagogów.

! Odpowiedz
0 2 glos_rozsadku

abstrahując od tego że ceny w sektorze prywatnym się do tego dostosują i będzie inflacja , więc gówno im te podwyżki dadzą.

! Odpowiedz
48 33 dwam

popieram nauczycieli rzad powinien dac tak samo jak slużbom mundurowym 1150 pln podwyżki

! Odpowiedz
8 30 aerk

a ja w zakladzie dostalem tylko 6%, Dlaczego mi sie nie nalezy wiecej ? Czy jestem z innej gliny niz sekta nauczycieli ? To dla mnie anarchia i tyle.

! Odpowiedz
15 21 trooper

Czas na jakieś nowe daniny solidarnościowe.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil