Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Konta osobiste należą do podstawowych narzędzi niezbędnych w codziennym życiu, a płatności bezgotówkowe coraz częściej zastępują nam te wykorzystujące gotówkę. Warto dowiedzieć się, jak wpłacić pieniądze na konto w szybki i bezpieczny sposób.

W naszych portfelach w ciągu ostatnich lat zaszła prawdziwa rewolucja. Kiedyś można było znaleźć tam spore ilości gotówki, obecnie najczęściej w zupełności wystarczą karty płatnicze (choć i one powoli odchodzą do lamusa dzięki technologii HCE), a sama gotówka jest przechowywana co najwyżej „na czarną godzinę” i coraz mniej liczne sytuacje, w których uregulowanie płatności w sposób elektroniczny nie będzie możliwe. Z drugiej strony zdarza się jednak, że otrzymujemy większe ilości pieniędzy w standardowy sposób. To nadal bardzo często praktykowany sposób np. wręczania prezentów z różnych okazji. Wówczas konieczna stanie się ich wpłata na konto. To zadanie nie zawsze musi być proste i – co najważniejsze – nie w każdym przypadku będzie bezpłatne. Warto przeanalizować dostępne możliwości i dowiedzieć się, jak wpłacić pieniądze na konto.

Bezpieczna wpłata na konto. Jak wpłacić pieniądze na konto? (fot. rsooll / Shutterstock)

Wpłata na konto: dlaczego warto to zrobić?

Scenariusz jest zwykle bardzo podobny: otrzymujemy większą kwotę gotówki i szybko dochodzimy do wniosku, że konieczne będzie wpłacenie pieniędzy na konto, co pozwoli na korzystanie z nich w praktycznie dowolny sposób. Przechowywanie gotówki wiąże się niestety z wieloma problemami i – po prostu – nie warto tego robić. Przechowując środki w tej formie:

  • Płatności są utrudnione: transakcje bezgotówkowe są bardzo wygodne i bezpieczne. Nie wymagają noszenia ze sobą większej ilości funduszy, przekazywania ich kasjerowi czy oczekiwania na otrzymanie reszty. Pozwalają przy tym na znaczną oszczędność czasu.
  • Nie zachowujemy odpowiedniej higieny: to niezwykle ważne zwłaszcza w obecnym okresie. Gotówka to prawdziwe siedlisko zarazków. Nie istnieje możliwość sprawdzenia, kto miał kontakt z banknotami, a wielokrotnie powtarzane badania pokazują, że w ten sposób może przenosić się wiele chorób. Korzystając z karty czy telefonu wyposażonego w moduł NFC, nie ma z tym najmniejszego problemu.
  • Brak możliwości płatności online: coraz częściej zakupy w sklepach stacjonarnych zastępują nam te dokonywane w internecie. Nic w tym dziwnego: e-zakupy są szybkie, bezpieczne i tanie. Oczywiście nie da opłacić się ich bezpośrednio przy użyciu gotówki. Najpierw konieczna stanie się wpłata na konto lub zastosowanie alternatywnych sposobów opłacenia transakcji.
  • Niższe bezpieczeństwo: posiadanie większych zasobów gotówki ma oczywiście olbrzymią wadę – znacznie utrudnia zapewnienie majątkowi bezpieczeństwa. Przekłada się to zarówno na przechowywanie, jak i dokonywanie płatności. Pozostawianie niezabezpieczonych pieniędzy w domu wiąże się ze sporym ryzykiem. Wybierając się na zakupy, musimy natomiast brać je ze sobą, co również wpływa na bezpieczeństwo ich utraty np. w wyniku kradzieży czy zagubienia. Dobre konto bankowe pozwoli natomiast na ich zabezpieczenie i wygodne korzystanie wtedy, kiedy tylko będziemy mieć na to ochotę.
  • Nie można oszczędzać: gotówka pozostawiona sama sobie z każdym dniem traci na wartości – po prostu pożera ją inflacja. Koniec końców ta sama kwota po pewnym czasie będzie miała niższą realną wartość. Wpłata na konto umożliwia natomiast korzystanie z różnego typu produktów wspierających oszczędzanie czy inwestowanie. Do wyboru pozostają np. konta oszczędnościowe, lokaty, dla chcących oszczędzać w celach emerytalnych przewidziane są chociażby IKE czy IKZE, a to zaledwie kilka z wielu różnych propozycji.

Jak wpłacić pieniądze na konto? Kilka możliwości

Dzięki rozwojowi technologii korzystanie z usług banków jest zdecydowanie prostsze, a formalności zajmują nam coraz mniej czasu. Nie inaczej jest również z wpłatą na konto, jednak w tym przypadku – co oczywiste – niemożliwe będzie zrobienie tego bez wychodzenia z domu. Istnieje przy tym kilka różnych sprawdzonych sposobów, pozwalających na dokonanie wpłaty gotówki na konto nie tylko bez zbędnej zwłoki, ale również z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa:

  • Wpłata na konto w oddziale banku.
  • Wpłata we wpłatomacie.
  • Przekaz pocztowy.
  • Wpłata gotówki w sklepie.

Wpłata na konto w oddziale

To najbardziej standardowa metoda. Siłą rzeczy wyróżnia się również wysokim poziomem bezpieczeństwa. Aby wpłacić pieniądze na konto, należy udać się do oddziału banku. Tam, po przedłożeniu dowodu osobistego, gotówkę należy przekazać pracownikowi banku, który przeliczy ją, dokona wpłaty na konto, a następnie wyda stosowne potwierdzenie. Nie ma przy tym znaczenia, czy będą to banknoty czy bilon, a środki trafią na rachunek niemal natychmiast. Takie rozwiązanie ma jednak również pewne minusy: jednym z podstawowych jest konieczność fizycznego stawienia się w oddziale, a niejednokrotnie również oczekiwania w kolejce. Poza tym część instytucji wprowadza również dodatkowe opłaty z tego tytułu. Przed wyborem sposobu wpłaty na konto warto więc przeanalizować dostępne możliwości i sprawdzić, z jakimi kosztami będzie się to wiązać.

Jak wpłacić pieniądze na konto we wpłatomacie?

Zdecydowanie wygodniejszym sposobem może okazać się skorzystanie z wpłatomatu. Podstawowe udogodnienie polega na tym, że w żaden sposób nie ograniczają nas chociażby godziny pracy oddziałów. Łatwiej będzie również o znalezienie takiego urządzenia, tym bardziej że znaczna część z nich łączy w sobie funkcjonalności bankomatu i wpłatomatu. Jak wpłacić pieniądze na konto? Jest to bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kartę, autoryzować transakcję kodem PIN, wskazać kwotę wpłaty oraz liczbę banknotów, a następnie wprowadzić je we wskazanym miejscu. Następnie należy zaakceptować widniejące na ekranie informacje, a środki szybko trafią na konto. Minusem może okazać się problem z odczytaniem niektórych banknotów, zwłaszcza jeżeli będą zniszczone. W tym przypadku również warto zapoznać się z taryfą konkretnej instytucji: może okazać się, że wpłata na konto przy pomocy wpłatomatu, zwłaszcza zewnętrznych organizacji, będzie wiązała się z dodatkowymi opłatami.

Wpłata gotówki na konto na poczcie

Nieco archaiczną, ale nadal skuteczną metodą okaże się skorzystanie z przekazu pocztowego. W ten sposób można dokonać wpłaty gotówki na konto do limitu wynoszącego 5000 zł. Konieczne stanie się także wypełnienie dostępnego w każdym oddziale druczku, w którym zostanie ujęty m.in. numer konta, a następnie przekazanie gotówki pracownikowi. Sporą zaletą jest w tym przypadku duża dostępność punktów poczty polskiej, obecnych zarówno w większych, jak i mniejszych miejscowościach. Wadą są natomiast dodatkowe koszty, których nie uda się uniknąć, oraz długi czas oczekiwania, wynoszący w niektórych przypadkach nawet do kilku dni roboczych.

Jak wpłacić pieniądze na konto w sklepie?

A gdyby wpłata na konto możliwa była podczas tradycyjnych zakupów? Usługę przypominającą odwrotność cashback wprowadza aktualnie właściciel sieci Żabka i Freshmarket We wskazanych punktach wystarczy poinformować kasjera o chęci dokonania wpłaty gotówki na konto. W tym celu należy jednak posiadać plastik oznaczony logo Mastercard (oprócz kart banku Millennium i Citi Handlowy). W trakcie pierwszej transakcji konieczne stanie się również podanie danych widniejących na dowodzie osobistym. Obowiązuje przy tym dzienny limit wynoszący 500 zł, a środki można przekazać jedynie na rachunek, do którego podpięta jest karta debetowa. Sklep nie pobiera z tego tytułu żądnej prowizji, jednak warto upewnić się, czy takiej opłaty nie będzie oczekiwał bank.


2020-10-28

Konto dla młodych, dla studenta 2020 [RANKING]

Tanie konto bankowe dla młodych - bez opłat za rachunek, kartę, z darmowymi przelewami. Który bank ma najlepsze konto studenckie? Porównanie ROR-ów - Bankier.pl

2020-10-28

Konto dla dziecka 2020 [RANKING]

Jakie konto bankowe dla dziecka? W którym banku otworzyć pierwsze konto bankowe dla nieletnich? Jak dziecko może korzystać z konta? Oferty banków - Bankier.pl

2020-10-09

Blogi finansowe, które warto czytać. Bankier Smart poleca

Zarządzanie własnymi finansami to trudne zadanie. Dlatego warto być na bieżąco i wzbogacać swoją wiedzę. Znakomitym (i darmowym) sposobem okaże się lektura blogów finansowych.

Wypłata z bankomatu bez karty. Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Nowe technologie w niezwykły sposób wpływają na nasze funkcjonowanie. Nie inaczej jest również ze sposobem, w jaki korzystamy z bankowości. Jednym z rozwiązań jest wypłata z bankomatu bez karty.

Jak aktywować kartę? Aktywacja karty płatniczej

Karta płatnicza stała się jednym z podstawowych narzędzi, pozwalających na elastyczne zarządzanie finansami. Warto dowiedzieć się, jak aktywować kartę i zdefiniować PIN, aby cieszyć się z pełni możliwości, jakie oferuje.

Bezpieczna wpłata na konto. Jak wpłacić pieniądze na konto?

Konta osobiste należą do podstawowych narzędzi niezbędnych w codziennym życiu, a płatności bezgotówkowe coraz częściej zastępują nam te wykorzystujące gotówkę. Warto dowiedzieć się, jak wpłacić pieniądze na konto w szybki i bezpieczny sposób.

PayPass i payWave: jak działa karta zbliżeniowa i co musisz o niej wiedzieć?

Karty zbliżeniowe zmieniły sposób, w jaki regulujemy płatności. Jest to możliwe dzięki technologiom MasterCard PayPass i Visa payWave. Warto dowiedzieć się, jak płacić kartą zbliżeniową w bezpieczny sposób oraz jak wygląda cała procedura.