Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Karty płatnicze zrewolucjonizowały świat płatności bezgotówkowych. Niestety łatwo je zgubić lub paść ofiarą złodzieja. W takim przypadku należy je jak najszybciej zastrzec lub zablokować.

Karty debetowe, kredytowe czy przedpłacone – choć różnią się nazwą i sposobem działania, zasadniczo służą jednemu celowi, a więc bezgotówkowemu regulowaniu płatności. Ich największa zaleta – a więc niewielki rozmiar, dzięki czemu idealnie mieszczą się w każdym portfelu, jest jednak również ich największą wadą. Przez to łatwo je zgubić albo paść ofiarą przestępców, którzy tylko czyhają na chwilę nieuwagi. Jednocześnie karty płatnicze dają łatwy dostęp do zgromadzonych na rachunku środków przy stosunkowo łatwej autoryzacji (lub jej braku). Brak ostrożności może więc okazać się wyjątkowo kosztowny. Z tego względu po stwierdzeniu braku plastiku powinniśmy reagować jak najszybciej. W tym celu możemy wykonać zastrzeżenie karty lub jej zablokowanie.

Zastrzeżenie karty i blokada karty: czym się różnią i jak to zrobić?

Zastrzeżenie karty czy blokada?

W przypadku stwierdzenia braku karty zasadniczo mamy do dyspozycji dwie możliwości: zastrzeżenie karty, wiążące się z jej trwałą dezaktywacją, oraz blokadę karty, która działa tymczasowo i umożliwia ponowne używanie jej w przyszłości. Obie czynności w niezwykle łatwy sposób przeprowadzimy zarówno korzystając z czynnej całą dobę infolinii, w oddziale banku, jak i przez serwis internetowy lub aplikację mobilną. Warto jednak zastanowić się, kiedy wybrać konkretne rozwiązanie. Od tego w znacznej mierze zależeć będzie bezpieczeństwo środków.

Zastrzeżenie karty – kiedy je wybrać?

Zastrzeżenie karty wiąże się ze zdecydowanie poważniejszymi konsekwencjami i oznacza, że nawet jeśli plastik szczęśliwie się odnajdzie, nie będziemy mogli już z niego korzystać. Jednocześnie daje jednak stuprocentową pewność, że osoba nieuprawniona się nią nie posłuży, więc warto z niej skorzystać jeśli:

 • Zostałeś okradziony – jeżeli wszystko wskazuje na to, że złodziej wszedł w posiadanie Twojej karty płatniczej, konieczne stanie się jej zastrzeżenie.
 • Nie możesz jej znaleźć – przed podjęciem decyzji o zastrzeżeniu karty warto jej oczywiście dokładnie poszukać (w tym czasie powinna być zablokowana). Jeżeli nie da się jej znaleźć, należy jak najszybciej ją zastrzec.
 • Obawiasz się, że ktoś poznał jej dane – karty płatnicze umożliwiają nie tylko płatności w sklepach stacjonarnych, ale również łatwe płatności bezgotówkowe przez Internet lub drogą telefoniczną. Jeżeli masz uzasadnione podejrzenie, że ktoś poznał wszystkie dane umieszczone na karcie, w tym kod CVC/CVV, lepiej chuchać na zimne i wykonać zastrzeżenie karty. Wątpliwości może wzbudzić również nieznany bankomat, z którego korzystałeś, ale jego budowa umożliwiała np. umieszczenie dodatkowych czytników.
 • Nie miałeś jej pod kontrolą – nawet jeżeli udało Ci się znaleźć kartę, ale przez dłuższy czas nie miałeś do niej dostępu, lepiej na wszelki wypadek zastrzec kartę. Nie wiesz w końcu, co działo się z cennym plastikiem przez ten czas. Być może nieuczciwe osoby zdobyły interesujące ich informacje i posłużą się nimi później. Oczywiście nie będzie to uzasadnione, jeżeli karta leżała pod stertą papierów w domu, często zostawiamy ją jednak np. w restauracjach lub sklepach.
 • Zauważyłeś nieznane transakcje – zastrzeżenie karty powinno być pierwszą reakcją po zauważeniu na wyciągu płatności, których nie autoryzowałeś. W takim przypadku należy skontaktować się z bankiem i policją, zastrzeżenie karty uniemożliwi natomiast dalszy dostęp do środków.

Kiedy wybrać zablokowanie karty?

Zablokowanie karty nie przełoży się na brak możliwości korzystania z niej w przyszłości. Warto więc wybrać tę opcję w sytuacjach, w których nie jesteśmy w stanie do końca ocenić, co dzieje się z kartą, ale chcemy zabezpieczyć ją przed działaniem niepowołanych osób. Warto o tym pomyśleć, jeśli:

 • Zapodziałeś kartę – jeżeli dopiero stwierdziłeś, że plastiku nie ma w dedykowanej mu przegródce w portfelu, oczywiście nie musi wiązać się to z kradzieżą lub trwałym zagubieniem. Równie dobrze karta może znajdować się w ubraniach lub pełnić chwilowo rolę zakładki książki. Lepiej jednak nie kusić losu: blokada karty da Ci czas na poszukiwania, a jeżeli te zostaną zwieńczone sukcesem, wystarczy ją jedynie odblokować.
 • Masz wątpliwości – działanie w emocjach nigdy nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa karty, możesz ją szybko zablokować, a następnie w spokoju zastanowić się, czy jej dalsze użytkowanie jest bezpieczne, czy konieczne będzie zastrzeżenie karty.
 • Chwilowo nie masz kontroli nad kartą – zostawiłeś kartę u przyjaciół albo w hotelowym pokoju? A może spoczywa w szafce na basenie czy siłowni? Zapewne nic jej się nie stanie, jednak – po raz kolejny – lepiej nie kusić losu. Możemy ją więc zastrzec do momentu, w którym będziemy mieć nad nią pełnię kontroli.

Jednocześnie należy pamiętać, że blokada karty nie zabezpieczy nas przed transakcjami, które nie wymagają blokady środków, czyli np. płatnościami bez autoryzacji numerem PIN.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 10 000zł

Zastrzeżenie karty – jak to zrobić?

Instytucje finansowe dbają o bezpieczeństwo swoich klientów. Dlatego też dają im różnorodne możliwości zastrzeżenia karty. Można to zrobić:

 • W oddziale – w tym celu wystarczy udać się do stacjonarnego oddziału banku i zgłosić chęć zastrzeżenia karty pracownikowi. Jest to jednak zdecydowanie najbardziej czasochłonna opcja, a w przypadku zastrzeżenia karty często znaczenie mają nawet minuty.
 • Przez infolinię – każdy bank posiada dedykowaną infolinię czynną przez okrągłą dobę. Warto zapisać ten numer w telefonie lub sprawdzić przez Internet. Jednocześnie wszyscy klienci polskich banków mogą skorzystać z infolinii działającej pod auspicjami Związku Banków Polskich i NBP. Aby dokonać zastrzeżenia karty wystarczy zadzwonić na numer (+48) 828 828 828.
 • W serwisie internetowym – zastrzeżenie karty przez Internet to zdecydowanie najprostszy i najłatwiejszy sposób. O ile dzwoniąc na infolinię będziemy musieli podać dodatkowe informacje umożliwiające weryfikację klienta, w przypadku wybrania tej opcji jedyne, co będzie potrzebne, to standardowo wykorzystywane narzędzie weryfikacji.
 • W aplikacji mobilnej – najszybciej uda nam się zastrzec kartę przy użyciu aplikacji mobilnej banku. Możemy zrobić to w ciągu kilku sekund po stwierdzeniu braku plastiku.

Warto pamiętać również o tym, że po zastrzeżeniu karty konieczne stanie się zamówienie nowego plastiku. Zazwyczaj możemy wnioskować o to już w trakcie tego procesu, niezależnie od tego, którą metody wybraliśmy.

Jak zablokować kartę?

Kwestia blokady karty wygląda pod tym względem podobnie: banki umożliwiają blokowanie karty przez aplikacje mobilne, serwisy internetowe oraz dedykowane infolinie. W tym przypadku oprócz samej blokady mamy jednak również możliwość jej zdjęcia, jeżeli plastik uda się odnaleźć bez obaw o to, że działo się z nim coś złego – robimy to w dokładnie taki sam sposób. Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem, podobnie jak w przypadku zastrzeżenia karty, okaże się aplikacja mobilna.

Co daje zastrzeżenie karty?

Klienci banków powinni mieć świadomość, że zastrzeżenie karty jest jednym z podstawowych zabezpieczeń, chroniących ich interesy. Właśnie z tego powodu należy dokonać go niezwłocznie po stwierdzeniu nieprawidłowości. Zgodnie z obowiązującym prawem od momentu zastrzeżenia karty to bank ponosi odpowiedzialność za wszystkie nieautoryzowane transakcje: oznacza to, że później nie musimy się już martwić o to, co dzieje się z plastikiem. Kosztowny może okazać się za to okres od utraty karty do zgłoszenia tego faktu bankowi. Warto więc, by trwał jak najkrócej.


2020-08-07

Limit wypłaty z bankomatu i płatności kartą – czym są? Jak je zmienić?

Korzystanie z dobrodziejstw współczesnej bankowości jest niezwykle proste. Z drugiej strony często nagle zaskakują nas różnego typu dzienne limity transakcji bezgotówkowych czy wypłat z bankomatu. Warto dowiedzieć się, jak z nich korzystać.

2020-07-27

Skrytka bankowa: jak działają skrytki bankowe?

Zapewnienie bezpieczeństwa posiadanemu majątkowi to spore wyzwanie. Jednym z tradycyjnych sposobów jest skrytka bankowa. Choć cieszy się coraz mniejszą popularnością, wciąż istnieje wiele scenariuszy, w których warto się nią zainteresować.

2020-07-22

Kwota wolna od zajęcia. Ile może zabrać komornik?

Egzekucja komornicza to wyjątkowe wyzwanie dla dłużnika. Nie można jednak odebrać mu całości osiąganych dochodów. Warto dowiedzieć się, ile wynosi kwota wolna od zajęcia oraz jak się ją ustala.

Przelew do urzędu skarbowego. Jak zrobić przelew podatkowy?

Płacenie podatków to niemiły obowiązek, którego jednak nie da się uniknąć. Jednocześnie nie powinno sprawiać większych trudności. Warto dowiedzieć się, jak wykonać przelew do urzędu skarbowego.

Przeniesienie konta bankowego: zmiana banku nie musi być trudna

Na rynku obecnych jest wiele ofert kont osobistych. Często przed zmianą banku powstrzymuje nas jednak wizja wysiłków towarzyszących przeniesieniu konta bankowego. Wbrew pozorom nie zawsze musi oznaczać niedogodności.

Karta płatnicza - co to jest karta płatnicza? Definicja, rodzaje, kolory

Karta płatnicza to obecnie jeden z podstawowych instrumentów płatniczych wykorzystywanych do płatności. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, z jakiej konkretnie karty korzystamy – karty debetowej czy karty kredytowej? Popularne stały się także wirtualne karty płatnicze.

Wspólne konto bankowe - zasady wspólnego konta dla par

Możliwość założenia wspólnego rachunku oferują niemal wszystkie banki. Nie jest to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla par czy małżeństw, choć te zakładają je najczęściej. Wspólne konto bankowe pozwala na efektywne zarządzanie domowymi finansami, jednak nie jest wolne od wad.