SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Jak wypłacić pieniądze z bankomatu? Poradnik krok po kroku

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu? Poradnik krok po kroku

Wypłacenie środków z bankomatu to ważna czynność. W trakcie jej wykonywania trzeba pamiętać zwłaszcza o kwestiach bezpieczeństwa. Dlatego też warto dowiedzieć się, jak wypłacić pieniądze z bankomatu w prawidłowy sposób. Poniżej znajdziesz szczegółowy i zrozumiały poradnik dotyczący obsługi bankomatu.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu? Poradnik krok po kroku
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu przy użyciu karty?

Pytanie, jak wypłacić pieniądze z bankomatu znajduje kilka odpowiedzi. Podstawowa metoda polega na umieszczeniu karty płatniczej w bankomacie i zlecenie wypłaty określonej ilości gotówki. Na szczęście obsługa bankomatu w ten sposób jest bezproblemowa i intuicyjna.

1. Włóż kartę do bankomatu

Na początku powinniśmy po prostu włożyć kartę do bankomatu. Służy do tego szczelina, którą na ogół znajdziemy po naszej prawej stronie. Włożenie karty do bankomatu nie jest niczym trudnym. Trzeba tylko włożyć kartę odpowiednią stronę

Kartę płatniczą do bankomatu wkłada się awersem Kartę płatniczą do bankomatu wkłada się awersem (Shutterstock/DenPhotos)

Kartę zawsze wkłada się awersem, czyli jej przednią częścią. To ta, na której znajduje się 16-cyfrowy numer. Jednocześnie kartę należy włożyć tak, by jej prostokątny chip znajdował się po prawej górnej stronie z naszej perspektywy widzenia. 

Niektóre bankomaty umożliwiają dokonywanie transakcji zbliżeniowych kartą. Wtedy to karty nie trzeba wkładać do bankomatu. Wystarczy ją po prostu przyłożyć w odpowiednie miejsce, podobnie jak podczas dokonywania płatności zbliżeniowych w sklepach. Bankomaty umożliwiające dokonywanie wypłat zbliżeniowych są oznaczone odpowiednią informacją.

2. Podaj kod PIN

Po włożeniu karty będziemy korzystać z informacji zawartych na ekranie i przycisków służących do wprowadzania danych. Możliwe, że na samym początku bankomat zapyta nas o wersję językową. Wtedy to po prostu wybieramy opcję pokazywania informacji po polsku.

Wpisanie kodu PIN obywa się przy użyciu klawiatury numerycznej Wpisanie kodu PIN obywa się przy użyciu klawiatury numerycznej (Shutterstock/Fotokon)

Zawsze zostaniemy poproszeni o podanie kodu PIN. To standardowa procedura bezpieczeństwa. Wystarczy więc, że za pomocą klawiatury numerycznej wpiszemy nasz własny kod, a następnie potwierdzimy jego wprowadzenie. Na ogół do potwierdzenia służy zielony przycisk oznaczony jako „wykonaj”, „zatwierdź” lub „ok”.

3. Wybierz opcję pt. wypłata gotówki

Gdy wpiszemy poprawny kod PIN, to uzyskamy możliwość przeprowadzania operacji finansowych. Na ekranie bankomatu ujrzymy więc pytanie, jakie działanie chcemy przeprowadzić. Miejmy tu świadomość, ze każda operacja, np. sprawdzenie salda w bankomacie może wiązać się z naliczeniem opłaty. 

Jeśli chcemy wypłacić gotówkę, to powinniśmy wybrać stosowną opcję. Zwykle jest ona oznaczona po prostu jako „wypłata gotówki”. Do tego celu powinniśmy wcisnąć jeden z przycisków znajdujących się po lewej lub prawej stronie ekranu.

Sprawdź również: Ranking kont osobistych

4. Wybierz kwotę wypłaty

Po wybraniu opcji wypłaty gotówki monitor bankomatu wyświetli nam proponowane kwoty do wypłacenia. Będą to więc kwoty, np. 100 zł, 200 zł, 300 zł, 400 zł i 500 zł. Jeżeli jednak chcemy wypłacić inną sumę pieniędzy, to powinniśmy wybrać opcję oznaczoną jako „Inna kwota”. Następnie na numerycznej klawiaturze bankowej podajemy sumę, którą chcemy wypłacić.

Zwróćmy tu uwagę na limity wypłaty z bankomatu. Te zależą zwłaszcza od ustawień naszego konta bankowego, które możemy zmieniać np. przez bankowość elektroniczną. Naturalnie też bankomat nie wypłaci większej ilości środków niż te, które mamy zgromadzone na rachunku.

5. Odbierz potwierdzenie operacji

W tym momencie bankomat zapyta nas, czy chcemy otrzymać papierowe potwierdzenie transakcji. Jest to wydruk, który w pewnym stopniu przypomina paragon. Na takim wydruku znajduje się nazwa naszego banku, czy wysokość wypłacanej kwoty.

Wydruk potwierdzenia operacji nie jest obowiązkowy. Ze względów bezpieczeństwa można jednak polecić, by zawsze zabierać z bankomatu potwierdzenie transakcji. To może okazać się pomocne, na ewentualność składania reklamacji do banku.

6. Wyjmij kartę i odbierz gotówkę

Przed odebraniem gotówki, wymagane jest odebranie karty płatniczej. To konieczne ze względów bezpieczeństwa. Gdyby najpierw bankomat wydawał gotówkę, a dopiero później kartę, to wielu ludzi zapomniałoby o karcie. 

Wypłata gotówki następuje dopiero po wyjęciu karty z bankomatu.

Bankomat lekko wysunie więc kartę i powinniśmy ją wtedy wyjąć. Na końcu bankomat wysunie banknoty. Powinniśmy je odebrać i schować do portfela. Gdybyśmy tego nie zrobili, to po kilkunastu sekundach bankomat powinien wciągnąć banknoty z powrotem.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez użycia karty?

Często mamy możliwość wypłacania gotówki bez użycia karty. Zależy to jednak od polityki konkretnego banku i specyfikacji technicznej bankomatu, z którego korzystamy. Popularnym sposobem na wypłacenie gotówki bez karty jest wypłata za pomocą kodu BLIK.

Pieniądze z bankomatu można wypłacić między innymi przez BLIK Pieniądze z bankomatu można wypłacić między innymi przez BLIK (Shutterstock/Proxima Studio)

W tym przypadku trzeba na ekranie bankomatu wybrać opcję wypłaty pieniędzy właśnie przez BLIK. Ponadto należy przejść do aplikacji mobilnej BLIK zainstalowanej na swoim telefonie, by uzyskać 6-cyfrowy kod BLIK. Ten kod wpisuje się wtedy w bankomacie. Wypłata BLIK jest oferowana między innymi przez takie instytucje, jak ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Millennium oraz Santander Bank Polska. Alternatywą dla BLIK-a są wypłaty zbliżeniowe telefonem czy inteligentnym zegarkiem.

Sprawdź również: Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu: kwestie bezpieczeństwa

Aby wypłata z bankomatu była bezproblemowa i w pełni bezpieczna, trzeba pamiętać o kilku zdroworozsądkowych zasadach. Zawsze zwracajmy więc uwagę na stan techniczny urządzenia. Jeśli przykładowo na klawiaturze bankomatu zobaczymy jakieś pęknięcie, to pieniądze wypłaćmy w innym miejscu.

O ile to tylko możliwe, to gotówkę wypłacajmy za dnia. Najlepiej jeśli skorzystamy z bankomatu znajdującego się w monitorowanej okolicy. Zwłaszcza przy chęci wypłacenia sporych sum pieniędzy, do bankomatu warto wybierać się z osobą towarzyszącą.

Powinniśmy też ustawić zabezpieczeniem skomplikowanym kodem PIN. Przykładowo kod 1234 raczej nie jest najlepszym pomysłem. Kod powinniśmy pamiętać. Jego zapisywanie na kartce również trzeba uznać za ryzykowną praktykę. 

Sprawdź również: Limity płatności gotówkowych

Bankomaty

Poradniki