Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Zapewnienie bezpieczeństwa posiadanemu majątkowi to spore wyzwanie. Jednym z tradycyjnych sposobów jest skrytka bankowa. Choć cieszy się coraz mniejszą popularnością, wciąż istnieje wiele scenariuszy, w których warto się nią zainteresować.

Skrytki w banku kojarzą nam się głównie z filmami sensacyjnymi: często to właśnie w nich majętni bohaterowie chronili wyjątkowo cenne przedmioty. Czasami występowały również w roli ofiar i stawały się celem przestępców skuszonych chronionym w nich bogactwem. W rzeczywistości, o ile pierwszy z tych scenariuszy jest nadal aktualny, drugi należy do rzadkości. Ostatecznie skrytki sejfowe w banku są chronione zdecydowanie lepiej od tych, które możemy umieścić we własnym domu, i choć w historii miało miejsce kilka wielkich skoków, których celem były właśnie skrytki bankowe (jak np. słynny napad na Lloyds Bank w Londynie w 1971 roku), należały i wciąż należą do rzadkości. Warto dowiedzieć się więc, na jakich zasadach można korzystać z tej opcji oraz kiedy będzie to dobry sposób na zabezpieczenie swojego majątku.

Skrytka bankowa: jak działają skrytki bankowe? (fot. welcomia / Shutterstock)

Skrytka bankowa – czym jest?

Przywołane wcześniej filmy mogą powiedzieć nam sporo o wyglądzie skrytki bankowej. O ile zwykle wyobrażamy ją sobie jednak jako jedną z setek kasetek umieszczonych w sterylnym pomieszczeniu w podziemiach banku, w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Zarówno same skrytki bankowe, jak i miejsca, w których są przechowywane, mogą znacząco się od siebie różnić. Przede wszystkim istnieją większe i mniejsze skrytki sejfowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Co ważne: kwestię ich prowadzenia reguluje również art. 5 Prawa bankowego, który klasyfikuje udostępnianie skrytek sejfowych jako jedną z czynności bankowych. Choć same skrytki bankowe cieszyły się zdecydowanie większym zainteresowaniem w przeszłości, a ich ogólna liczba uległa znacznemu obniżeniu, nadal można je wynająć w ściśle określonych oddziałach. Może być to jednak trudne, ponieważ zainteresowanie jest znacznie większe od wolnych miejsc, a poza tym maleje również liczba punktów zapewniających odpowiednie rozwiązania.

Koszty skrytki w banku

Oczywiście za posiadanie skrytki bankowej trzeba będzie zapłacić. Wydatek zależy przede wszystkim od jej rozmiaru oraz deklarowanego okresu przechowywania. Im większa skrytka depozytowa, tym wyższe koszty, natomiast dłuższy czas pozwala na uzyskanie wymiernych oszczędności w tym zakresie. Co ważne: w większości przypadków opłaty pobierane są z góry, a po przekroczeniu wskazanego w umowie terminu i braku kontaktu z właścicielem skrytka sejfowa jest opróżniana a jej zawartość czeka w bezpiecznym miejscu na pojawienie się właściciela. Koszt standardowej skrytki bankowej wynosi w większości instytucji kilkaset złotych w ujęciu rocznym. Dopłata może być konieczna jednak m.in. za wymianę zamka czy wprowadzenie zabezpieczenia magnetycznego. Z dużymi kosztami wiąże się przede wszystkim zagubienie klucza, które wymagałoby interwencji ślusarza, wymiany zamka i wyrobienia nowego kompletu kluczy.

Jak założyć skrytkę bankową?

Skrytkę bankową może utworzyć pełnoletnia osoba fizyczna lub osoba prawna. Konsumentowi wystarczy w tym celu dowód osobisty, natomiast osobom mieszkającym na co dzień poza Polską paszport. Aby rozpocząć korzystanie z niej, należy podpisać stosowną umowę z wybranym bankiem. Poza standardowymi informacjami, wskazującymi m.in. na listę przedmiotów zakazanych czy regulacjami dotyczącymi terminu obowiązywania, znajdziemy tam również zapis dotyczący odpowiedzialności banku za zagubienie lub zniszczenie przedmiotów. Warto mieć jednak świadomość, że to na użytkowniku spoczywać będzie odpowiedzialność za udowodnienie zawartości skrytki depozytowej oraz wartości zgromadzonych w niej kosztowności.

Korzystanie ze skrytki w banku

Samo użytkowanie skrytki bankowej pod wieloma względami przypomina sceny z przywołanych wcześniej filmów. Jej właściciel otrzymuje klucz (coraz częściej w formie magnetycznej), drugi zostaje natomiast w banku. Poza tym skrytki sejfowe mogą mieć również współwłaścicieli albo wskazanych pełnomocników uprawnionych do korzystania z nich. Co ważne: do otwarcia sejfu potrzebne są oba klucze, więc ma ono miejsce w asyście pracownika banku, który dokonuje go jako pierwszy, natomiast po skorzystaniu ze skrytki bankowej zamyka ją po właścicielu. Pracownik nie jest jednak obecny w trakcie samej wizyty, a pomieszczenie nie jest monitorowane. Każde otwarcie skrytki bankowej zostaje natomiast odnotowane w dokumentach.

Co można umieścić w skrytce sejfowej?

Najczęściej w skrytkach bankowych umieszcza się przedmioty o wysokiej wartości. To dobry sposób na przechowywanie m.in.:

  • Papierów wartościowych,
  • Numizmatów,
  • Metali szlachetnych,
  • Cennych pamiątek,
  • Dzieł sztuki,
  • Biżuterii.

W skrytkach bankowych nie można natomiast umieszczać np. broni i ładunków wybuchowych, przedmiotów pochodzących z przestępstwa, narkotyków czy towarów ulegających szybkiemu zepsuciu. Naruszenie zasad grozi natychmiastowym zerwaniem umowy.

Dostęp osób trzecich

Choć wprowadzona procedura i system zabezpieczeń chronią dobrze majątek klientów przed ingerencją osób trzecich, należy mieć świadomość, że bank w określonych sytuacjach może udostępnić im zawartość skrytki. Stanie się tak m.in. w przypadku prowadzenia przeciwko najemcy postępowania karnego np. przez policję, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy inne służby. Ponadto na podstawie decyzji sądów czy uprawnionych instytucji możliwe jest również zawieszenie dostępu do sejfu. Skrytka bankowa nie jest także skutecznym sposobem na ukrycie majątku w przypadku egzekucji komorniczej: wówczas uzyskanie dostępu do niej i zabezpieczenie przechowywanych w niej przedmiotów jest jak najbardziej możliwe.


2020-10-09

Blogi finansowe, które warto czytać. Bankier Smart poleca

Zarządzanie własnymi finansami to trudne zadanie. Dlatego warto być na bieżąco i wzbogacać swoją wiedzę. Znakomitym (i darmowym) sposobem okaże się lektura blogów finansowych.

2020-10-08

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Dobrym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z profilu zaufanego.

2020-10-07

Bezpieczna wpłata na konto. Jak wpłacić pieniądze na konto?

Konta osobiste należą do podstawowych narzędzi niezbędnych w codziennym życiu, a płatności bezgotówkowe coraz częściej zastępują nam te wykorzystujące gotówkę. Warto dowiedzieć się, jak wpłacić pieniądze na konto w szybki i bezpieczny sposób.

Fintech - co to? Co musisz wiedzieć o fintechach?

Rynek usług finansowych zmienia się w bardzo szybkim tempie. Wiele nowoczesnych rozwiązań dostarczają fintechy. Warto dowiedzieć się, czym są, i z jakich narzędzi możemy korzystać.

E-wallet. Jak korzystać z wirtualnego portfela?

Nowoczesne usługi finansowe oferują nam wiele narzędzi, pozwalających na efektywne i bezpieczne korzystanie z możliwości oferowanych przez banki. Jednym z nich jest e-wallet, czyli portfel elektroniczny.

Przepisanie mieszkania krok po kroku: darowizna mieszkania

Często przekazujemy najbliższym osobom nie tylko fundusze, ale również nieruchomości. Popularne przepisanie mieszkania zwykle przybiera formę darowizny mieszkania. Warto dowiedzieć się, jak przeprowadzić ją pod względem formalnym.

Wypłata z bankomatu bez karty. Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Nowe technologie w niezwykły sposób wpływają na nasze funkcjonowanie. Nie inaczej jest również ze sposobem, w jaki korzystamy z bankowości. Jednym z rozwiązań jest wypłata z bankomatu bez karty.