Spread. Co to jest spread walutowy? Jak go obliczyć?

Wymiana walut zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami. Te określamy mianem spreadu walutowego. O jego działaniu przekonują się m.in. osoby spłacające kredyt w walucie obcej.

Spread. Co to jest spread walutowy? Jak go obliczyć?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Termin spread pojawiał się w mediach szczególnie często podczas debaty na temat frankowiczów. Nie tylko oni muszą jednak skrupulatnie przyglądać się dodatkowym opłatom, z którymi wiąże się przewalutowanie. W końcu mamy z nim do czynienia niezwykle często, np. w trakcie wakacyjnych podróży, delegacji czy zakupów przez Internet. Świat staje się coraz mniejszy, jednak nadal wiele transakcji w walucie obcej potrafi słono kosztować. Aby poznać koszty, z którymi mogą się wiązać, warto dowiedzieć się, czym jest spread bankowy i jak go obliczyć. Może nam to również pomóc w znalezieniu bardziej dogodnej opcji, która pozwoli zaoszczędzić ciężko zarobione środki.

Co to jest spread?

W ramach spreadu walutowego zamykają się dodatkowe koszty związane z wymianą waluty – zarówno marża instytucji, jak i prowizja za przeprowadzenie transakcji. Aby poznać jego mechanizm, warto przypomnieć sobie, jak wygląda wymiana walut np. w kantorze. Zwykle prezentuje się w nim trzy kursy: jeden – ten najwyższy – to kurs kupna, na podstawie którego możemy kupić walutę, najniższy to kurs sprzedaży, określający, za ile możemy ją sprzedać, trzecia wartość, plasująca się pomiędzy nimi, to z kolei kurs rynkowy (właśnie on jest podawany w popularnych notowaniach walut), określający wartość na rynku walutowym. Spread to różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedaży. Oczywiście – im jest niższy, tym lepiej dla osoby wymieniającej walutę. Im wyższy – tym większa jej strata. Aby cieszyć się jak najtańszymi transakcjami, powinniśmy więc znaleźć instytucję oferującą jak najniższy spread walutowy.

Spread walutowy: sposób na zarobek

Do banki i inne instytucje wykorzystują spread walutowy? Odpowiedź jest niezwykle prosta: aby zarabiać. W przypadku kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich spread często określano zresztą mianem ukrytej prowizji, ponieważ poprzez odpowiednie kształtowanie kursów można było uzyskać spore zyski. Co ważne: spread bankowy jest ustalany indywidualnie przez każdą instytucję oddzielnie dla poszczególnych walut. Może więc okazać się, że w innych bankach spread będzie korzystniejszy albo lepszym rozwiązaniem okaże się np. skorzystanie z karty Revolut lub przelicznika walut online, który pomoże wybrać miejsce oferujące najlepszy kurs.

Jak obliczyć spread?

Obliczenie spreadu jest niezwykle łatwe. Warto przeprowadzić je za każdym razem, kiedy planujemy transakcję w walucie obcej lub chcemy ją kupić. Może to pomóc zaoszczędzić niemałe środki. Aby dowiedzieć się, jaki jest spread walutowy w wybranej instytucji, należy od kursu sprzedaży odjąć kurs kupna, zachowując przy tym wszystkie liczby po przecinku.

Kurs sprzedaży

Kurs kupna

Spread walutowy

4.4699

4.1676

0,3023

Kurs PKO BP na dzień 02.03.2020

Aby dowiedzieć się, ile realnie dopłacimy do transakcji, powinniśmy zwrócić uwagę na czwartą liczbę po przecinku w spreadzie bankowym, czyli pips, odpowiadający jednej setnej grosza. Przy podanych kursach spread wynosi 3,02 grosza. Biorąc pod uwagę, że średni kurs NBP to obecnie 4.3355 zł, spread bankowy w ujęciu procentowym to w tym przypadku 1,38%.

Co ma wpływ na wysokość spreadu?

O tym, ile zapłacimy za wymianę walut, decyduje przede wszystkim interesująca nas para. W przypadku popularnych walut spread jest zwykle znacznie niższy niż w bardziej egzotycznych zestawieniach. Znaczenie ma również stabilność notowań. Jeżeli kurs ma tendencję do częstych i nieoczekiwanych zmian, zapewne znajdzie to również odzwierciedlenie w spreadzie. Ważna jest również polityka konkretnej instytucji, dlatego przed podjęciem decyzji o zagranicznych transakcjach warto szczegółowo zapoznać się z jej ofertą.

Spread w przypadku kredytu we frankach

Najczęściej o spreadzie walutowym było nam dane słyszeć podczas debat na temat frankowiczów i ich trudnej sytuacji. Obecnie obowiązujące w Polsce prawo nie zezwala na zaciąganie kredytu w walucie innej niż ta, w której osiągany jest dochód. Wciąż jednak sporo osób musi spłacać zobowiązania w walucie obcej i ponosi konsekwencje przeliczania przez lata kosztów kredytu zgodnie z niekorzystnym dla klienta kursem, zakładającym wyższy spread. 26 sierpnia 2011 roku w życie weszła jednak tzw. „Ustawa antyspreadowa”, dotycząca wszystkich kredytów walutowych zaciągniętych po 1 lipca 2000 roku. Zgodnie z jej postanowieniami dalsza spłata kredytów może odbywać się bezpośrednio w walucie, w których zostały udzielone, bez dodatkowych opłat. Umożliwia to więc kredytobiorcom np. pozyskiwanie waluty z innych, tańszych źródeł, pomijając przy tym przewalutowaniu bank. W przypadku zobowiązań indeksowanych i denominowanych możliwe jest również wystąpienie o zwrot spreadu pobranego podczas spłacania kredytu hipotecznego we frankach.

Jak wymieniać walutę taniej?

Aby pozyskiwać obce waluty taniej, co będzie istotne np. w przypadku większych transakcji, warto posłużyć się kalkulatorem walut, umożliwiającym znalezienie najtańszego kantoru online. Dzięki temu na konto walutowe trafią bezpośrednio środki w walucie obcej, bez konieczności dokonywania ponownego przewalutowania przez bank. Z pomocą przychodzą również takie startupy jak Revolut, umożliwiające korzystanie z karty walutowej, opierającej się na atrakcyjnym kursie, z minimalnym spreadem walutowym.

Konta walutowe
Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2023-09-29
Miniatura

Czy rata kredytu gotówkowego może wzrosnąć?

Poszukujesz najlepszej opcji finansowania i zastanawiasz się, czy rata kredytu gotówkowego może wzrosnąć? W większości przypadków odpowiedź będzie twierdząca, ale nie powinno Cię to zrażać, ponieważ możliwą jest też sytuacja spadku wysokości miesięcznej raty. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście!

2023-09-28
Miniatura

Najlepsze lokaty na 100 000 zł. Oferty na wrzesień 2023 r.

Wybierając najlepsze oferty bankowe, trudno uniknąć dodatkowych warunków. Pod gwiazdkami kryją się różne wymogi i ograniczenia – jednym z nich może być niska kwota maksymalna, która nie pozwala na osiągnięcie wysokiego zysku. Sprawdziłam, które lokaty mogą rozważyć posiadacze kwoty w wysokości 100 000 zł.

2023-09-28
Miniatura

Faktoring – na czym polega i ile kosztuje? Praktyczny poradnik dla przedsiębiorców

Faktoring to usługa umożliwiająca dokonanie szybkiej zamiany faktur na gotówkę. Przedsiębiorcy nie muszą czekać na terminy płatności, a mogą od razu otrzymać zapłatę za zrealizowane usługi czy sprzedane towary, co znacznie ułatwia utrzymanie płynności finansowej.

Jesteś na studiach? Możesz uzyskać do 60 tys. zł kredytu studenckiego 2023/2024

Wielu uważa, że studia to jeden z piękniejszych okresów w życiu. Życie studenta jest jednak pełne wyzwań, w tym finansowych. Preferencyjny kredyt studencki pomaga utrzymać się w okresie nauki. Jego oprocentowanie jest wyjątkowo niskie, a spłata odroczona. Czy jednak kredyt studencki 2023/2024 na pewno jest dobrym rozwiązaniem? Na co trzeba zwrócić uwagę przed złożeniem wniosku kredytowego?

Spółka jawna: najprostsze rozwiązanie do prowadzenia interesów ze wspólnikami

Rozważasz założenie spółki z partnerami biznesowymi? Chcesz dowiedzieć się, jakie są zalety i wady różnych form organizacyjnych? Spółka jawna może być odpowiedzią na Twoje potrzeby. Jest to jedna z najprostszych i najbardziej elastycznych form działalności gospodarczej w Polsce, regulowana za pomocą kodeksu spółek handlowych.

Oddłużanie: Pierwszy krok do finansowej wolności

W dzisiejszym świecie coraz więcej firm stara się nam pożyczyć pieniądze. Zewsząd atakują nas oferty chwilówek, pożyczek krótkoterminowych, czy kredytów bankowych. Elektromarkety atakują nas “ratami zero procent”, a operatorzy komórkowi, najnowszymi telefonami “za jedyne 300 zł” miesięcznie. Nie jest tak trudno wpaść ostatecznie w nakręcającą się spiralę zadłużenia. Kiedy warto zainteresować się procesem, który nazywa się “oddłużanie”?

Czek BLIK: jak działają czeki BLIK i jak z nich korzystać?

System BLIK zrewolucjonizował polską bankowość. Dla wielu z nas stał się niemal podstawowym narzędziem, często zastępując tradycyjne karty płatnicze. Jednocześnie nie każdy zdaje sobie sprawę ze wszystkich funkcjonalności tego narzędzia Zobaczmy, jak działa czek BLIK.