23 czerwca 2022 Dominik Wadecki, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych w spółce Energa, zgodził się, że opieranie energetyki na krajowych źródłach wytwórczych to nasza racja stanu. Jak wskazywał, w okresie przejściowym gaz w dużej mierze będzie zastępował węgiel czy też występował obok niego. Przypomniał, że transformowana - z węgla na gaz - jest elektrownia w Ostrołęce, powstaje też elektrownia gazowa w Grudziądzu. - To nie są inwestycje sprzeczne z nurtem rozwoju OZE. To stabilne źródła wytwórcze pozwalające na bilansowanie wciąż niestabilnych OZE - przekonywał.
Także prezes Wadecki nawiązał do roli NABE. - Warta uwypuklenia jest geneza tego projektu. Analizując portfolio i strategie energetyczne polskich spółek energetycznych, nie znajdziemy tam inwestycji, które by bazowały na węglu. Rynek finansowy rugował możliwości ich finansowania. Co więcej, rynek finansowy bardzo nieprzychylnie patrzy na tzw. zdolność kredytową grup energetycznych, które mają aktywa węglowe. Spółki nie miały więc źródeł finansowania nowych inwestycji, czy to w farmy wiatrowe, czy fotowoltaikę oraz offshore, co pochłonie znaczące wydatki. Z tego punktu widzenia utworzenie NABE jest istotnym czynnikiem, który uwalania możliwości inwestycyjne spółek - opisywał.
Jak dodał, grupa Energa - w związku z rozwojem m.in. fotowoltaiki - inwestuje w rozwój sieci. - W zeszłym roku na rozwój sieci dystrybucyjnych wydaliśmy 1,5 mld zł. Rok wcześniej było to 1,35 mld zł. To pokazuje skalę wzrostu - podkreślił.
Nawiązał też do formalnych barier w rozwoju OZE czy ich funkcjonowania w sieciach dystrybucyjnych. Jak mówił, grupa prowadzi w tej sprawie rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Wymienił w tym kontekście tzw. cable pooling, który polega na wykorzystaniu zdolności przesyłu energii zabezpieczonych dla elektrowni wiatrowej, do uruchomienia elektrowni fotowoltaicznej.
- Jesteśmy w przeddzień zmian związanych z tzw. ustawą 10H. Zniesie ona pewne ograniczenia w rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie. Będzie to wymagało współpracy z samorządami, jednak będzie to istotny parametr, który wpłynie na rozwój tych źródeł - podkreślał prezes Wadecki.
https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/8476992,polska-bedzie-zblizac-sie-do-neutralnosci-klimatycznej.html