Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  6,64 zł , zmiana od tamtej pory: 18,98%

w 1 kw ENERGA ma 1,5 zysku 2,6 EBITDA na 1 akcje C/Z będzie 1 kurs 6,6zł

Zgłoś do moderatora
23 czerwca 2022 Dominik Wadecki, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych w spółce Energa, zgodził się, że opieranie energetyki na krajowych źródłach wytwórczych to nasza racja stanu. Jak wskazywał, w okresie przejściowym gaz w dużej mierze będzie zastępował węgiel czy też występował obok niego. Przypomniał, że transformowana - z węgla na gaz - jest elektrownia w Ostrołęce, powstaje też elektrownia gazowa w Grudziądzu. - To nie są inwestycje sprzeczne z nurtem rozwoju OZE. To stabilne źródła wytwórcze pozwalające na bilansowanie wciąż niestabilnych OZE - przekonywał.
Także prezes Wadecki nawiązał do roli NABE. - Warta uwypuklenia jest geneza tego projektu. Analizując portfolio i strategie energetyczne polskich spółek energetycznych, nie znajdziemy tam inwestycji, które by bazowały na węglu. Rynek finansowy rugował możliwości ich finansowania. Co więcej, rynek finansowy bardzo nieprzychylnie patrzy na tzw. zdolność kredytową grup energetycznych, które mają aktywa węglowe. Spółki nie miały więc źródeł finansowania nowych inwestycji, czy to w farmy wiatrowe, czy fotowoltaikę oraz offshore, co pochłonie znaczące wydatki. Z tego punktu widzenia utworzenie NABE jest istotnym czynnikiem, który uwalania możliwości inwestycyjne spółek - opisywał.
Jak dodał, grupa Energa - w związku z rozwojem m.in. fotowoltaiki - inwestuje w rozwój sieci. - W zeszłym roku na rozwój sieci dystrybucyjnych wydaliśmy 1,5 mld zł. Rok wcześniej było to 1,35 mld zł. To pokazuje skalę wzrostu - podkreślił.
Nawiązał też do formalnych barier w rozwoju OZE czy ich funkcjonowania w sieciach dystrybucyjnych. Jak mówił, grupa prowadzi w tej sprawie rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Wymienił w tym kontekście tzw. cable pooling, który polega na wykorzystaniu zdolności przesyłu energii zabezpieczonych dla elektrowni wiatrowej, do uruchomienia elektrowni fotowoltaicznej.
- Jesteśmy w przeddzień zmian związanych z tzw. ustawą 10H. Zniesie ona pewne ograniczenia w rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie. Będzie to wymagało współpracy z samorządami, jednak będzie to istotny parametr, który wpłynie na rozwój tych źródeł - podkreślał prezes Wadecki.

https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/8476992,polska-bedzie-zblizac-sie-do-neutralnosci-klimatycznej.html

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ENERGA -0,75% 7,90 2023-05-26 17:04:28
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.